הפרלמנט בדרום קוריאה החליט להדיח את הנשיאה מתפקידה

234 מחוקקים בסיאול תמכו בהדחתה של הנשיאה פארק גן-הייאה, בעקבות פרשת שחיתות שבה היא מעורבת ומטלטלת את המדינה מזה כמה שבועות. ההחלטה טעונה אישור של בית המשפט החוקתי

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מפגין נגד הנשיאה על רקע איור שלה, השבוע בסיאול
מפגין נגד הנשיאה על רקע איור שלה, השבוע בסיאולצילום: ג'ונג יאון-ג'ה/אי־אף־פי

הפרלמנט של דרום קוריאה הצביע היום (שישי) בעד הדחת הנשיאה פארק גן-הייאה על רקע פרשת שחיתות המטלטלת את המדינה זה כמה שבועות. בעקבות גילויים כי הנשיאה אפשרה לאחת מחברותיה להשפיע על ענייני הממשל יצאו מאות אלפי בני אדם להפגין נגדה ברחובות ושיעור התמיכה בה צנח לשפל של 4%. אם תודח, פארק תהפוך לנשיאה הראשונה במדינה שנבחרה באופן דמוקרטי ומאבדת באופן זה את כסאה.

פארק
פארקצילום: קים הונג-ג'י/רויטרס

ההצבעה היום נתפשת כשיקוף של הזעם הציבורי על העובדה שדרום קוריאה, על אף עשורים של פיתוח כלכלי וחופש לאזרחים, עדיין לכודה בידי אליטה מושחתת. הפגנות ענק נגד הנשיאה פארק מתקיימות זה שישה שבועות וסקרי דעת קהל מצביעים על כך שרוב הציבור תומך בהדחתה. כמו כן מראים הסקרים כי פארק היא הנשיאה הכי פחות אהודה מאז הפכה דרום קוריאה לדמוקרטיה בסוף שנות ה-80. לאחר ההצבעה בפרלמנט הודיעה פארק כי היא מתנצלת על ״הרשלנות״.

כדי לאשר את ההצעה להדיח את פארק היתה דרושה תמיכתם של לפחות 200 מ-300 חברי הפרלמנט. יו"ר האסיפה הלאומית, צ׳אנג סיי-קיון, ציין כי ההצעה התקבלה ברוב של 234 תומכים לעומת 56 מתנגדים. כעת צפוי בית המשפט החוקתי לפסוק אם לקבל את החלטת המחוקקים או לדחות אותה ולהשיב את פארק לתפקידה. תהליך זה צפוי להימשך עד שישה חודשים, שבהם ישמש ראש הממשלה הוואנג קיו-אהן כמחליפה של הנשיאה. אם שישה מתשעת שופטי בית המשפט יפסקו נגד פארק, בחירות לנשיאות יתקיימו תוך 60 יום.

המשבר בדרום קוריאה החל בסוף חודש אוקטובר, אז נחשפה מעורבותה בממשל של חברה של פארק, צ'וי סון-סיל. הגילויים שצ'וי השפיעה על מדיניות הממשל ושפארק השתמשה בכוחה כדי להבטיח את העברתם של עשרות מיליוני דולרים מחברות דרום קוריאניות לקרנות של חברתה, עוררו גל זעם ברחבי המדינה. צ׳וי מואשמת בהונאה, ואילו פארק דוחה את הטענות כי פעלה מתוך אינטרס אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ