בלחץ סין גם מונגוליה נוטשת את הדלאי לאמה, ואוסרת על כניסתו לתחומה

מונגוליה, ששליטה במאה ה-16 ייסד את התואר, הודיעה כי היא מצרה על ביקורו של הדלאי לאמה בנובמבר. כמי שמתמודדת עם בעיות כלכליות, היה צפוי שתיכנע לדרישת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם

אדוארד וונג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארד וונג, ניו יורק טיימס

מונגוליה לא תארח יותר את הדלאי לאמה, על אף שלפני מאות שנים היו לה קשרים הדוקים עם קודמיו. דברים ברוח זו, שאמר שר החוץ המונגולי לפני חודשיים, מאותתים כי מדינה נוספת נכנעה ללחציה של סין נגד המנהיג הרוחני הגולה של טיבט. השר, צנד מונק־אורגיל, אמר לעיתון "אונודור" כי ממשלתו "מצטערת" על שהרשתה לדלאי לאמה לבקר במונגוליה בנובמבר, וכי "סביר להניח שהוא לא יבקר שוב במונגוליה בתקופת שלטונו של הממשל הזה".

התגובה של מונגוליה הפתיעה אקדמאים רבים בשל קשריה ההדוקים של המדינה לדלאי לאמות עוד מהמאה ה–16. אפילו התואר מתייחס לשורשים אלה: הפירוש של "דלאי" במונגולית הוא "אוקיינוס". ממשלת סין התנגדה לביקורו של הדלאי לאמה במדינה, שהחל ב–18 בנובמבר ונמשך ארבעה ימים, על אף שלא נערך לבקשת ממשלת מונגוליה והיה דתי באופיו. בתגובה לביקור, סין ביטלה פגישות עם בכירים מונגולים.

הדלאי לאמה מבקר במונגוליה, בנובמבר
הדלאי לאמה מבקר במונגוליה, בנובמברצילום: B. RENTSENDORJ/רויטרס

סין לוחצת כבר שנים על מדינות רבות, בהן מדינות מערביות, לאסור את כניסת הדלאי לאמה לתחומן. מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בסין רואים בו אויב הקורא לעצמאות של טיבט. ואולם הדלאי לאמה, הגולה בצפון הודו, אומר כי הוא מבקש רק להרחיב את האוטונומיה של הטיבטים. במובן מסוים, התגובה של מונגוליה לדרישת סין, שכנתה והכלכלה השנייה בגודלה בעולם, היתה צפויה, במיוחד נוכח הבעיות הכלכליות שהיא מתמודדת עמן. מנגד, מונגוליה מנסה להתרחק מסין ומרוסיה, והפכה לשותפה צבאית של ארה"ב.

כמו כן, מונגוליה היתה לאורך ההיסטוריה בודהיסטית ובעלת קשרים ארוכי יומין עם נושאי התואר של הדלאי לאמה. לכן דברי שר החוץ עוררו דאגה בקרב היסטוריונים ופעילים למען טיבט.

"זה חלק מהקריסה הכלל־עולמית כמעט של המאמצים הדיפלומטיים להתמודד עם לחץ מצד סין, שמשפיע באופן חריף הרבה יותר על שכנות קטנות מאשר על מעצמות גדולות", אמר רוברט בארנט, היסטוריון של טיבט המודרנית מאוניברסיטת קולומביה.

ג'ון דלורי, היסטוריון של סין מאוניברסיטת יונסיי בסיאול, צייץ בטוויטר כי תגובת מונגוליה "אירונית נוכח העובדה שחאן מונגולי הוא שייסד את התפקיד של דלאי לאמה". התפקיד הזה נוסד בעקבות פעולותיו של אלטאן חאן, מנהיג מונגולי מהמאה ה–16, ששלט באזור הסמוך לצפון סין, בו שלטו קיסרים בני האן משושלת מינג.

הדלאי לאמה נושא דברים במקדש במונגוליה, בנובמבר
הדלאי לאמה נושא דברים במקדש במונגוליה, בנובמברצילום: Ganbat Namjilsangarav/אי־פי

שלוש מאות שנים קודם לכן, קובלאי חאן, האב המייסד של שושלת יואן, ששלטה בעידן שבו המונגולים משלו בסין, החל להתעניין בבודהיזם טיבטי ולקח לעצמו מורה טיבטי. אבל אלטאן חאן הוא שהפך את הבודהיזם הטיבטי לדת הרשמית של המונגולים. הוא עשה זאת כאשר ראש אסכולת הגלוג של הבודהיזם הטיבטי ביקר אותו ב–1577. בעת ביקורו, אלטאן חאן העניק למנהיג הרוחני את התואר דלאי לאמה: דלאי משמעו "אוקיינוס" ולאמה משמעו מורה רוחני טיבטי. משמעות הצירוף היא: "אוקיינוס של חוכמה".

ביקורו של הדלאי לאמה הנוכחי, ה–14, במונגוליה עורר שאלה אחרת. רבים מנסים לנחש מתי והיכן תופיע ההתגלמות שלו לאחר מותו. הדלאי לאמה, בן ה–81, אומר כי ייתכן שהוא הדלאי לאמה האחרון. בה בעת הוא מותיר פתוחה את האפשרות שייתגלם מחדש — אולי מחוץ לטיבט, שכן שם הסינים ללא ספק ינסו לשלוט בכל התגלמות שלו.

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ