בית משפט בדרום קוריאה הדיח סופית את הנשיאה פארק; 2 הרוגים בהפגנות

בית משפט אישר את ההחלטה להדיח את פארק גן-הייאה, שהואשמה בקבלת שוחד תמורת סיוע למנכ״ל סמסונג. הצעד מבשר על התחזקות האופוזיציה בדרום קוריאה, המעוניינת בשיפור היחסים עם הצפון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים חוגגים את אישור הדחתה של פארק, היום בסיאול

בית המשפט החוקתי של דרום קוריאה הדיח היום (שישי) לפנות בוקר את הנשיאה פארק גן-הייאה מתפקידה. ההחלטה להדיח את הנשיאה הראשונה במדינה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות מערערת את מערך היחסים העדין בין מדינות אסיה בזמן רגיש במיוחד. בעקבות הפסיקה פרצו עימותים בין תומכי הנשיאה למשטרה מחוץ לבית המשפט בסיאול, בהם נהרגו שני בני אדם.

החלטת בית המשפט מסמנת את שיאם של חודשים של טלטלה בדרום קוריאה, בהם מאות אלפי בני אדם הפגינו שבוע אחר שבוע. המניע להפגנות היתה פרשת שחיתות מסועפת, שבה מעורבים חברים בצמרת הממשל ועולם העסקים. על פי החוק בצפון קוריאה, על המדינה לבחור נשיא חדש תוך 60 יום. עד אז ימשיך בתפקידו הנשיא הזמני הוואנג קיו-אהן, הידוע כבעל ברית של הנשיאה המודחת.

פארק היתה לסמל הממסד השמרני בדרום קוריאה, ששיתף פעולה עם וושינגטון בקידום עמדה תקיפה נגד תוכנית הגרעין של צפון קוריאה והתגרויותיה של פיונגיאנג. כעת, נפילתה צפויה לבשר על הטיית מרכז הכובד של הפוליטיקה הדרום קוריאנית לכיוון האופוזיציה במדינה, שמנהיגיה מעוניינים ביחסים חמים יותר עם צפון קוריאה וחוששים מעימותים באזור. חברים באופוזיציה אמרו כי בכונתם לבחון מחדש את האסטרטגיה המשותפת של דרום קוריאה וארה״ב ולפעול להפגת המתיחות עם סין, שהביעה מחאה על פעילותה הצבאית של וושינגטון באסיה.

הפסיקה היום מאשרת את החלטת חברי הפרלמנט בדרום קוריאה מחודש דצמבר, אז החליטו להדיח את הנשיאה מתפקידה על רקע מעורבותה בפרשיית השוחד של ענקית התקשורת סמסונג. בתחילת השבוע קבע התובע שמונה לפרשה כי פארק קיבלה שוחד מסמסונג כדי להבטיח את שליטתו של המנכ"ל לי ג'יי-יונג לי בתאגיד. לפי מסקנות החקירה, צ'וי סון-סיל, חברתה של פארק שנחשדה במעורבות בענייני מדינה ונעצרה בשנה שעברה, קיבלה גם היא שוחד. לי וארבעה בכירים נוספים בחברה הואשמו בשבוע שעבר במתן שוחד ובמעילה.

בשנה שעברה נחשף כי פארק אפשרה לחברתה הקרובה צ'וי, בתו של מנהיג כת, לשכתב עבורה נאומים ולהתערב בענייני המדינה, חרף העובדה שלא נשאה בתפקיד רשמי. לפי הדיווחים במדינה, פארק וצ'וי נהגו לדחוק בארגונים עסקיים גדולים לתרום לשתי קרנות שהקימו כדי לקדם את ההחלטות המדיניות של הנשיאה.

משרד התובע המיוחד שעסק בפרשה הודיע כי מנכ"ל סמסונג לי, שנעצר בחודש ינואר, מואשם כי שיחד את הנשיאה פארק וחברתה צ'וי כדי לקבל את תמיכתן בחיזוק שליטתו על ידי מעילה בכספי החברה. החקירה העלתה כי חברה ממשלתית הצביעה בעד איחוד של שתי חברות אחרות של סמסונג ב-2015, אף שהצעד - שצפוי היה לחזק את שליטתו של לי בתאגיד - עתיד היה לגרור הפסד של כ-120 מיליון דולר. על פי הדיווח, לי שילם לשתיים שוחד בגובה כ-36 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ