שר החוץ טילרסון: נשקול לפעול צבאית נגד צפון קוריאה אם נידרש

שר החוץ האמריקאי, שנמצא בביקור בדרום קוריאה, הבהיר כי כל האופציות נמצאות על השולחן, אם פיונגיאנג תאיים על הכוחות האמריקאים או על כוחות בעלות בריתה של ארה"ב באזור

אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מאותת בפעם הראשונה בצורה החמורה ביותר נגד צפון קוריאה ומזהיר כי הוא ישקול פעולה צבאית נגד פיונגיאנג אם יידרש, ושר החוץ רקס טילרסון הבהיר היום (שישי) כי כל האופציות על השולחן.

טילרסון אמר במסיבת עיתונאים בביקורו עם דרום קוריאה כי "כמובן שאנחנו לא רוצים שהדברים יגיעו לכדי עימות צבאי ואנחנו מבהירים את זה באמצעי התקשורת, אבל כמובן אם צפון קוריאה תנקוט צעדים שיאיימו על כוחות דרום קוריאה או על כוחותינו, נגיב בהתאם". טילרסון השתתף במסיבת העיתונאים בסיאול לצדו של שר החוץ הדרום קוריאני יון ביונג סה אחרי שביקר בגבול בין צפון קוריאה לדרום קוריאה. מחר יבקר טילרסון בבייג'ין וייפגש עם נשיא סין שי ג'ינפינג.

טילרסון ושר החוץ הדרום קוריאני, יון ביונג סה, בסיאול, היום
טילרסון ושר החוץ הדרום קוריאני, יון ביונג סה, בסיאול, היוםצילום: POOL/רויטרס

טילרסון הוסיף כי "אם הם יגדילו את איום הנשק שלהם לרמה שאנחנו נהיה סבורים שדורשת פעולה, האפשרות הזאת נמצאת על השולחן". הוא הבהיר כי הוא מקווה שצפון קוריאה תיענה לאמצעי לחץ אחרים שמופעלים עליה כמו הסנקציות, לפני שתידרש פעולה צבאית. טילרסון גם שלל כי ארה"ב תפתח במשא ומתן עם צפון קוריאה על הקפאת תוכנית הגרעין והטילים שלה.

זאת הפעם הראשונה שממשל טראמפ רומז בפומבי שהאפשרות הצבאית נגד צפון קוריאה עשויה להילקח בחשבון ונשקלת. אמירותיו הבהירו כי אף אחד מהאפשרויות האלה שעומדות לפתחו של הממשל לא כוללת הסדר תוך משא ומתן או המתנה שהמשטר בצפון קוריאה ייפול בעצמו. "מדיניות האסטרטגיה הסובלנית הגיעה לקצה", הוסיף שר החוץ האמריקאי.

בתקופה האחרונה הגבירה צפון קוריאה את מספר הניסויים בטילים הבליסטיים שלה והחריפה את הטון נגד ארה"ב ובעלות בריתה באזור.  בתחילת החודש שיגרה צפון קוריאה ארבעה טילים בליסטיים ממערב המדינה, שעברו מרחק של 1,000 קילומטרים לפני שנחתו בים באזור יפן. בהודעה מטעמה הבהירה פיונגיאנג כי השיגור נועד כדי לתרגל תקיפת בסיסי ארה"ב ביפן.

בתגובה החלה ארה"ב לפרוס בדרום קוריאה מערכת הגנה מפני טילים, שסין מתנגדת לה בתקיפות בטענה שהיא עלולה לסכן את ביטחונה. באמצע החודש שעבר שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי נוסף לכיוון יפן, ובסך הכל בשנה האחרונה ערכה המדינה לא פחות מ-20 ניסויי טילים.