האו"ם נגד סחר בחלב אם ממדינות עולם שלישי: פוגע בילדי נשים עניות

יוניצ"ף מתחה ביקורת חריפה על מכירת חלב אם מקמבודיה לארה"ב ואמרה כי יש להתייחס לכך כמו אל סחר בדם. החברה המסחרית: מסייעים הן לנשים קמבודיות עניות והן לאמריקאיות

שרה בוסלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם מאכילה את בנה בבנגלדש, בחודש שעבר
שרה בוסלי, גרדיאן

קרן האו"ם לילדים (יוניצ"ף) מתחה ביקורת קשה על מכירה של חלב אם מקמבודיה לנשים בארה"ב, והזהירה כי הדבר עלול לפגוע בבריאותם של ילדי נשים עניות ופגיעות. הארגון הוקיע עסקה של החברה המסחרית אמברוזיה לאבס, שמרכזה ביוטה שבארה"ב, שבה נמכר חלב אם שאותו תרמו אמהות קמבודיות לחברה. גם ממשלת קמבודיה התערבה, ולפי דיווחים של סוכנות הידיעות אי־פי, רשות המכס של קמבודיה הודיעה כי קיבלה הוראה ממשרד האוצר, האוסרת על המשך עסקת ייצוא החלב. דווח כי בהמשך יתקיימו שיחות כדי להחליט אם יש מקום לאפשר את חידושה.

חלב אם הוא מצרך מבוקש מאוד בקרב נשים שלא יכולות להיניק בעצמן את תינוקותיהן בארה"ב. לעמדת סוכנות יוניצ"ף, אסור לספק את צרכיהן של אלה על חשבון בריאותם של תינוקות בעולם המתפתח. "בשום מצב אין להקים בנק חלב אם מתוך בצע כסף, תוך ניצול מצוקתן של נשים עניות ופגיעות", אמרה אימאם מורוקה, מסוכנות יוניצ"ף בקמבודיה.

"יש להתייחס לחלב אם כאל רקמה אנושית, ממש כמו דם, וככזאת אסור לאפשר את המסחר בה", הוסיפה. "ילדים בקמבודיה עדיין חשופים לסכנת תת־תזונה, והנקה ראויה היא אחד הגורמים החשובים המבטיחים לילד בריאות ותזונה טובה". לדבריה, יוניצ"ף ממליצה להמשיך להניק גם אחרי גיל ששה חודשים. "מומלץ לעשות את כל המאמצים כדי להיניק כראוי ילדים עד לגיל שנתיים, לפחות חמש פעמים ביום".

בארה"ב מתנהל סחר מקוון בחלב אם בהיקף משמעותי. חברת אמברוזיה טוענת שחלב האם שהיא משווקת מקמבודיה בטוח יותר מזה הנמכר ברשת, ושהנשים הקמבודיות עוברות בדיקות דם לפני שהחלב שלהן מועבר קפוא לארה"ב, שם הוא עובר פסטור. אחד ממייסדי החברה, ריאן ניוול, אומר שהעסקה מסייעת לקמבודיות עניות ולאמריקאיות כאחד, ושהחברה הגישה בקשה לקבלת רשיון. לדבריו, הנשים שהם עובדים איתן לא מורשות לתת את החלב שלהן לפני שהניקו אך ורק את תינוקותיהם עד גיל ששה חודשים, כהמלצת ארגון הבריאות העולמי.

משרד של חברת אמברוזיה בקמבודיה, השבועצילום: TANG CHHIN SOTHY/אי־אף־פ

חברת אמברוזיה לאבס מעסיקה כ־30 נשים בשכונות מצוקה. בלי הכנסה זו, אומר ניוול, הן היו חייבות לחזור לעבוד במפעלי טקסטיל, או היו נזרקות לרחוב. "הצלחנו לספק לנשים האלה עבודה שנותנת להן שכר גבוה פי שניים או שלושה מזה שהיו מרוויחות בכל מקום אחר. זה מאפשר להן להישאר יותר בבית עם ילדיהן, משום שהן לא נאלצות לעבוד יום עבודה מטורף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ