אחרי ניו זילנד: גם הודו הכירה בזכויות האדם של הנהר

הגנגס והיאמונה קיבלו זכויות משפטיות המגינות עליהם מפני פגיעה, לאחר שניו זילנד הכירה ב"אנושיותו" של נהר מקומי. בית משפט בהודו קבע כי הנהרות ייהנו מכל הזכויות והחובות האנושיות

מייקל סאפי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתפללים הינדים בהתמזגות הנהרות גנגס ויאמונה, בפברואר
מייקל סאפי, גרדיאן

נהר הגנגס, המקודש ליותר ממיליארד הודים, הפך הישות הלא אנושית הראשונה בהודו שמקבלת זכויות משפטיות שוות לאלה שיש לבני אדם. בית משפט במדינת המחוז אוטאר אקאנד, בצפון המדינה, הורה ביום שני כי הגנגס והיָאמוּנָה, הנהר העיקרי שנשפך אליו, יקבלו מעמד של ישויות אנושיות חיות. משמעות ההחלטה, שהתקבלה בברכה בקרב שוחרי איכות הסביבה, היא שזיהום הנהרות האלה או פגיעה אחרת בהם יהיו שקולים לגרימת נזק לבן אדם.

השופטים נתנו כדוגמה את נהר הוונגאנואי בניו זילנד, הנערץ על המאורים הילידים, שהוכרז בשבוע שעבר על ידי ממשלת ניו זילנד ישות חיה בעלת זכויות חוקיות מלאות.

השופטים רג'יב שארמה ואלוק סינג אמרו כי הגנגס והיאמונה, והפלגים הנשפכים אליהם, יהיו "ישויות משפטיות חיות, בעלות מעמד של אדם חי עם כל הזכויות, החובות והאחריות שנלוות לכך".

בית המשפט, שהתכנס בעיר נייניטאל בהרי ההימלאיה, מינה שלושה בכירים לאפוטרופוסים המשפטיים שיהיו אחראים להגנת הנהרות והפלגים שלהם. בית המשפט הורה גם להקים חבר מנהלים בתוך שלושה חודשים.

הפרשה החלה אחרי שבכירים התלוננו כי הממשלות של מדינות המחוז אוטאר אקאנד ושכנתה אוטאר פראדש אינן משתפות פעולה עם מאמצי הממשלה הפדרלית להגנת הגנגס.

הימאנשו תאקאר, מהנדס האחראי לתיאום של "רשת הסכרים, הנהרות והאנשים של דרום אסיה", אמר כי ההשלכות המעשיות של ההחלטה עדיין אינן ברורות. "לנהר נשפכים מדי יום 1.5 מיליארדי ליטרים של מי ביוב לא מטוהרים ו–500 מיליון ליטרים של פסולת תעשייתית", אמר תאקאר.

בתי משפט בהודו מתחו ביקורת חריפה על מאמצי הממשלה, הנמשכים 30 שנה, לטהר את הגנגס — נהר שאורכו 2,500 קילומטרים ושנקרא על שם האלה ההינדית גנגה. פעילים למען איכות הסביבה אומרים שנהרות רבים בהודו זוהמו ככל שהכלכלה התפתחה, כי נשפכים אליהם מי ביוב מערים, חומרי הדברה מאזורים חקלאיים ופסולת תעשייתית.

היאמונה הוא הנהר העיקרי שנשפך אל הגנגס, ובכירים אומרים שהוא מזוהם כל כך, שבמקומות מסוימים המים עומדים ולא נותרו בהם יצורים חיים. מים מהנהר הזה מטוהרים באופן כימי לפני שהם מועברים כמי שתייה ל–19 מיליון תושבי דלהי הסמוכה.

בניו זילנד זכה בהכרה הנהר הוונגאנואי באי הצפוני, אחרי שבני השבט המאורי המקומיים נלחמו למענו 140 שנה. "נלחמנו למען החוק, כדי שכל האחרים יבינו כי מנקודת ההשקפה שלנו, היחס לנהר כאל ישות חיה הוא הדרך היחידה להתייחס אליו", אמר ג'רארד אלברט, ראש צוות המשא ומתן מטעם השבט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ