מגבירה את המתח עם ארה"ב: צפון קוריאה ביצעה ניסוי נוסף בטיל בליסטי

גורמים בממשל האמריקאי העריכו כי שיגור הטיל, בעל טווח בינוני, לא עבר בהצלחה. לפי גורם בממשל, "ארה"ב עשויה להגיב לניסוי בתמרונים ימיים נוספים ובפריסת מטוסים וספינות"

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

גורם רשמי בצבא ארה"ב הודיע כי צפון קוריאה ביצעה הלילה (שישי) ניסוי נוסף בשיגור טיל בליסטי. גורמים בממשל האמריקאי העריכו כי "הטיל היה בעל טווח בינוני ושיגורו לא עבר בהצלחה". לפי גורם רשמי בממשל, "בתגובה לניסוי עשויה ארה"ב לבצע תמרונים ימיים נוספים ולפרוס מטוסים וספינות כמפגן כוח". הוא הוסיף כי "הממשל עשוי להאיץ את הטלתם של עיצומים כלכליים על צפון קוריאה בימים הקרובים בעקבות הניסוי". 

דיווחים בערוץ טלוויזיה בדרום קוריאה על ניסוי בליסטי של פיונגיאנג, בחודש פברואר

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בעקבות הניסוי כי "צפון קוריאה לא כיבדה את רצונותיה של סין". גורמים בממשל אמרו כי "נראה כי הטיל, KN-17, התפרק כמה דקות אחרי השיגור". לפי האדמירל הארי האריס, ראש פיקוד האוקיינוס השקט של הצבא האמריקאי (PACOM), "הטיל לא חצה את גבולות צפון קוריאה ולא היווה סכנה לדרום קוריאה". האריס אמר כי השיגור נעשה מאזור שדה התעופה בפוקצ'אנג, צפונית לבירה פיונגיאנג. גורם רשמי בצבא דרום קוריאה העריך גם כן כי הניסוי נכשל.

אמש במועצת הביטחון של האו"ם דחפה ארה"ב להטלת סנקציות חריפות יותר על צפון קוריאה. שר החוץ רקס טילרסון הזהיר כי אפשרות צבאית עדיין נבחנת, ובכך הגביר את הלחץ על סין . הוא הזהיר כי כישלון לעצור את יכולתה הגרעינית של פיונגיאנג יהיה הרסני. "כישלון לפעול כעת בנושא הביטחוני הדחוף ביותר בעולם עלול להוביל להשלכות נוראיות", אמר טילרסון בנאומו הראשון בתפקיד במועצת הביטחון. הוא הדגיש כי ארצו לא פועלת להחלפת הממשל, ומעדיפה פתרון דיפלומטי לסוגיה הביטחונית. "האיום הגרעיני על סיאול או טוקיו הוא אמיתי, ופיתוח צפון קוריאני שמאפשר פגיעה בארה"ב הוא רק עניין של זמן", אמר. עם זאת, סין ורוסיה הביעו ספק בכך שאיומים יפתרו את הבעיה. סגן שר החוץ הרוסי גנאדי גטילוב, אמר כי שימוש בכח "לא מקובל לחלוטין".

ביום רביעי זימן טראמפ את כל מאה חברי הסנאט לתדרוך עם אנשי הקבינט הביטחוני שלו בנושא המתיחות הגוברת עם צפון קוריאה, וממשלו החל להכין סנקציות כלכליות על המדינה המבודדת, אך לא ביטל לחלוטין את האפשרות לפעולה צבאית. בראיון הבהיר כי "אנחנו אוהבים לפתור דברים באופן דיפלומטי, אבל זה מאוד קשה".

בשבועות האחרונים הגיעו היחסים בין צפון לקוריאה לארה"ב לנקודת רתיחה חדשה. טראמפ הורה על שליחתן של צוללת ונושאת מטוסים למים הקוריאנים וצפון קוריאה ביצעה השבוע תרגילים בירי אש חיה לטווח רחוק בחופה המזרחי. שתי המדינות החלו גם בהצבתן של מערכות הגנה מפני טילים האמורות להפוך למבצעיות באופן חלקי בתוך ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ