הדמוקרטיה מתחזקת: נפאל ערכה בחירות מקומיות לראשונה מזה שני עשורים

כ-50 אלף מועמדים התמודדו על תפקידי ראשי עיר, ראשי וחברי מועצות ב-283 רשויות מקומיות. 231 אלף אנשי כוחות הביטחון הוקצו להשגחה על ההצבעה בגלל חשש לאלימות בכמה מחוזות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביע בקלפי בפאתי קטמנדו, אתמול

הבחירות המקומיות הראשונות מזה 20 שנה נערכו אתמול (שבת) בנפאל. הקלפיות בשלושה מחוזות נפתחו בבוקר, וכמעט 50 אלף מתמודדים התחרו על תפקידי ראשי עיר, סגניהם, ראשי מועצות וחברי מועצות ב-283 רשויות מקומיות. כך דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. יש 14 מיליון בעלי זכות הצבעה במדינה.

לפי הדיווח, טופס הנושא את שמות 878 המועמדים בבירה קטמנדו – אחד ממחוזות הבחירה הגדולים במדינה – היה באורך מטר. "קשה לצפות להרבה מהפוליטיקאים שלנו, הם תמיד אנוכיים ולא עובדים בשביל הציבור, אבלאני מקוה שהבחירות ישנו דברים", סיפרה שובה מהרג'אן, בת 41, אחרי שהצביעה.

בעקבות מהומות בדרום המדינה סמוך לגבול עם הודו, ההצבעה חולקה לשני שלבים. זאת מכיוון שקבוצת מיעוט באזור מסרבת להשתתף בהן עד שיעבור תיקון לחוקה, דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית. בארבעה מחוזות נוספים, שגם בהם עלולה להתפרץ אלימות בגלל הבחירות, יערך סיבוב נוסף באמצע החודש הבא. כ-231 אלף אנשי כוחות הביטחון ישגיחו על שני השלבים, כולל 75 אלף שוטרים שנשכרו רק למטרה זו, לפי משרד הפנים הנפאלי.

המחאות של קבוצות מיעוט בדרום המדינה חסמו את הגבול עם הודו וגרמו למחסור בסחורות ברחבי נפאל. הקבוצה התנתה את השתתפותה בבחירות בחלוקתן לשני שלבים ובתיקון החוקה. הממשלה הבטיחה שתעשה זאת, אך בינתיים הקואליציה השברירית נאבקת להשיג רוב בפרלמנט כדי להעביר את התיקון.

הצבא הנפאלי מנטרל חומרי נפץ שהונחו בבאקטפור שממזרח לקטמנדו, אתמול צילום: Niranjan Shrestha/אי־פי

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, ב-2002 הסתיימה כהונתם של בעלי התפקידים ברשויות המקומיות שנבחרו בבחירות הקודמות, אולם המדינה היתה בשיאה של מלחמת אזרחים שפרצה בעקבות התקוממות מאואיסטית. מאז, פקידים איישו את התפקידים השונים, ורבים קיבלו אותם בגלל שייכותם למפלגות פוליטיות. 

בשנת 2006 נחתם הסכם שלום שסימל את המעבר של נפאל ממונרכיה הינדואית לרפובליקה חילונית. לפני כשנתיים אושרה החוקה, אך כמה קבוצות מיעוט דחו אותה, בטענה שהיא שומרת על הכוח בידי האליטות הישנות. לדברי מומחים, אי קיום הבחירות המקומיות פגע בפיתוח הכלכלי, הגביר את השחיתות וחתר תחת שיקום האזורים שנפגעו ברעידות האדמה לפני כשנתיים. בתיהם של שלושה מיליון נהרסו, ורבים עדיין חיים במחסות זמניים מברזנטים ובמבוק. נמתחה ביקורת על הממשלה, שלא ניצלה יותר מארבעה מיליארד דולר שנועדו לשיקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ