כוחות שלום מסרי לנקה שמתעללים באזרחי האיטי חושפים את כשלי האו"ם

שומר שלום מסרי לנקה שהיה חשוד באונס בהאיטי זוכה בידי חשוד בפשעי מלחמה. זה רק אחד הסיפורים המשקפים את השלכות פעילות הארגון, ששולח לאזורי סכסוך כוחות ממדינות שהפרו זכויות אדם

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אימונים של כח השלום בסרי לנקה, בשנה שעברה
אימונים של כח השלום בסרי לנקה, בשנה שעברהצילום: Eranga Jayawardena/אי־פי

כשנערה מהאיטי התלוננה שנאנסה על ידי אזרח סרי לנקה מכוח השלום של האו"ם, המדינה שלחה גנרל בכיר, החשוד בפשעי מלחמה, להוביל את החקירה. הוא לא ראיין את החשוד, או את הצוות הרפואי שטיפל בנערה אבל זיכה מאשמה את החשוד, והוא נשאר בצבא סרי לנקה.

זו לא הפעם הראשונה שהאשמות נגד שומרי שלום מסרי לנקה מטויחות. ב-2007, יתומים בהאיטי זיהו 134 אנשי כוח שלום שתקפו אותם מינית תמורת אוכל. במקרה הזה, שנחקר גם על ידי האו"ם, 114 מהם הוחזרו לארצם – אבל איש מהם לא נאסר.

תחקיר של סוכנות הידיעות AP, שפורסם היום (שישי) חושף כי סרי לנקרה מעולם לא העמידה לדין חייל על עבירות מיניות שביצע בזמן משימתו בחו"ל. תרבות הפטירה מעונש שפרצה בסרי לנקה בזמן מלחמת האזרחים זלגה לתוך משימותיה בעולם. המדינה מסרבת בעקביות לכל ועדת חקירה עצמאית על הסכסוך ארוך השנים, שנקשר במחנות אונס, עינויים ופשעים מלחמה. למרות האשמות אלה, האו"ם מגייס שומרי שלום מסרי לנקה. דפוס זה חוזר ברחבי העולם: האו"ם מגייס כוחות ממדינות עם עבר בעייתי בכל הקשור לזכויות אדם.

רבים מ-110 אלף שומרי השלום מגיעים ממדינות לא יציבות ואלימות. חיילים מקונגו למשל הואשמו באונס, עינויים והרג בזמן המלחמה במדינתם, וכעת כשומרי שלום, מואשמים בהתעללות מינית מחוץ למדינה. התחקיר גילה כי תוך 12 שנים, דווחו 2,000 האשמות כאלה נגד שומרי שלום וכוחות או"ם. המספר הזה צפוי לעלות כשמאגר הנתונים יתעדכן עם תיקים ישנים.

"האו"ם צריך חיילים", הסביר קופי אנאן, מזכ"ל האו"ם, "הם נואשים כל כך שהם יקבלו חיילים שלא היו מקבלים אם היתה להם ברירה". אולם, הביקורת על כך גדלה. "הם שם כדי לשמור על השלום, אם הם עצמם אשמים בזוועות, ברור שהם לא מתאימים למשימות אלה", אמר רוברט א. בלק שכיהן כשגריר ארה"ב בסקרי לנקה בין 2006-2009.  

דיאס בשנה שעברהצילום: Rishi Lekhi/אי־פי

אשה אחת העידה בפני AP  כי נחטפה, נלקחה למה שתיארה כבסיס צבאי ושם נאנסה פעמים רבות. היא זיהתה את האנס בתמונות, והסוכנות גילתה כי הוא כעת שומר שלום.

בחודשים האחרונים של המלחמה, ג'קאת דיאס, הוביל את האוגדה שחיילה הואשמו בתקיפת אזרחים, הפצצת כנסייה ובית חולים. עם זאת, כשהנערה מהאיטי דיווחה על אונס ב-2013, דיאס נקרא לעמוד בראש החקירה. בראיון הוא מסביר שהאשמות של הנערה היו חסרות שחר, אף שלא דיבר איתה. "אם חייל אנס אישה, הוא צריך לעמוד לדין, אין ספק, אבל האם היו ראיות? האשמות הן רק האשמות".

הוא גם הכחיש את האשמות על פשעי מלחמה מבית, בטענה שהותקפו רק אזורי המורדים. אולם ראיות נגדו שאספו שני ארגוני זכויות אדם באירופה גרמו להחזרתו מתפקיד סגן שגריר מגרמניה, שוויץ והוותיקן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ