למוסלמיות בהודו נמאס מגירושי הבזק המותירים אותן חסרות כל

על פי כמה פרשנויות של החוק האסלאמי, די שגברים יאמרו שלוש פעמים "גירושין", אפילו בוואטסאפ, כדי לסיים את הנישואים. עתירה של חמש נשים לבית המשפט העליון מבקשת לשנות את החוק במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניהא חאן, שגורשה בהליך טלאק, במומבאי, בחודש שעבר

בעלה של ניהא חאן נכנס לבית הוריה במזרח מומבאי בפברואר האחרון ובידיו מכתב שהכיל מילה אחת שחזרה על עצמה שלוש פעמים, היכולה לשנות את גורלה של אישה מוסלמית בהודו: טלאק, טלאק, טלאק. הוא השליך את המכתב ארצה ושם בכך קץ לשבע שנות נישואיהם.

על פי כמה פרשנויות של החוק האסלאמי, די שגברים מוסלמים יאמרו שלוש פעמים את המילה הערבית "טלאק" — "גירושין" — אישית, בטלפון, או אפילו בוואטסאפ, כדי לסיים לאלתר את חיי הנישואים שלהם. הודים מוסלמים שאינם דוברי ערבית משתמשים גם הם במילה הערבית למטרה זו.

בהליך זה, שזכות השימוש בו מוקנית באסלאם רק לגברים, בעלים יכולים לגרש את נשיהם מביתן, לרוב בלי לתת להן מזונות או תמיכה כללית כלשהי ולהפקיר אותן לגורלן. מחצית מהנשים המוסלמיות בהודו אינן יודעות קרוא וכתוב ורק 14% מהן עבדו מימיהן מחוץ לבית, לדברי דו"ח משנת 2014 של ארגון נשים מוסלמיות Bharatiya Muslim Mahila Andola.

אבל עתה בית המשפט העליון של הודו נקרא לפסוק בסוגיה במסגרת עתירה שהגישו חמש נשים מוסלמיות, הטוענות שגירושן בהליך זה מהווה הפרה של זכות היסוד שלהן לשיוויון, המעוגנת בחוקה של הודו. שלושה ארגוני נשים מוסלמיות הגישו עצומות תמיכה בנשים המגורשות.

החוקה של הודו מעניקה לתושבי המדינה זכות "לשוויון לפני החוק" ואוסרת "להפלות על רקע דת, גזע, כת ומין"; במקביל היא גם נותנת להודים "חופש להאמין, לעסוק ולהפיץ דת" ומבטיחה לכל קהילה דתית "זכות לנהל את ענייניהן בתחום הדת".

אבל להודו אין חוקי נישואים וגירושים החלים על כל אזרחיה, והלכה למעשה, סוגיות של נישואים, גירושים, מזונות וירושה, הן באחריות הגופים דתיים השונים של הדתות השונות. עתה, מציבה העתירה לבית המשפט העליון את חופש הדת מול זכויות פרט המעוגנות בחוקה.

בתצהיר שהגיש ביום שני שעבר לבית המשפט בניסיון למנוע פסיקה בלתי אוהדת, הבטיח המנהל של עמותה שמרנית הנלחמת לשימור גירושי הטלאק לא לעודד את ההליך. מוקדם לדעת אם הדבר ישפיע על בית המשפט העליון.

אין נתונים סטטיסטיים רשמיים על היקף הליך הטלאק בהודו, אבל דו"ח של ארגון Bharatiya Muslim Mahila Andolan מצא במדגם של יותר מ–4,700 נשים ש–525 מהן התגרשו, 404 גורשו בהליך "טלאק משולש".

היום, גירושי טלאק אינם רווחים במידה שווה בעולם המוסלמי. בכמה מדינות בעלות רוב מוסלמי, מנהיגי דת מסתייגים מההליך ומציינים שהקוראן ממליץ לזוגות לעשות ניסיון של ממש להתפייס לפני פיצול דרכיהם, אומרת ג'ולי מקפרלנן, מרצה למשפטים באוניברסיטה של וינדסור שחיברה ספר על חוקי הגירושים באסלאם.

על פניו, הליך גירושי האינסטנט לגברים בלבד הוא מפלה, והפסיקה בבית המשפט העליון של הודו אמורה להיות קלה, אבל העניין אינו פשוט.

ארגון All India Muslim Personal Law Board טוען שההליך הוא חלק מהאסלאם ולכן החוקה צריכה להגן עליו. "הטלאק המשולש רווח כבר 1,400 שנים, איך אפשר לומר שהוא מנוגד לחוקה?", תוהה קאפיל סיבאל, עורך דין ששימש בעבר כשר המשפטים, המייצג את הארגון.

ב־1985 הורה בית המשפט העליון לגבר מוסלמי בן 62 שהתגרש בהליך טלאק לשלם לאישתו מזונות בסך כ־15 דולר בחודש. אבל מפלגת הקונגרס, שרבים מתומכיה מוסלמים, פעלה לביטול הפסיקה ולחצה על הפרלמנט לקבל חוק חדש המעביר אחרי שלושה חודשים את האחריות לפרנסת הגרושה מבעלה לקרובי משפחתה או לארגוני צדקה מוסלמיים.

החוק גרם עוול גדול לנשים מוסלמיות, אומרת ספיה ניאז, ממייסדי Bharatiya Muslim Mahila Andolan. במקום להטיל את אחריות לפרנסת הנשים הגרושות על הבעל, החוק החדש אילץ אותן "להתחנן לפרנסתן בפני גופים שונים", אמרה בדו"ח מ־2014.

ממשלת הודו בראשות נרנדרה מודי, שאינה נשענת על קולות מוסלמיים, מצדדת באיסור גירושי טלאק. לא רק שהנוהג מפלה לרעה משים מוסלמיות, הוא גם אינו חלק מהותי מאורחות האסלאם, אמר לבית המשפט התובע הכללי מוקול רוהטגי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ