פרישת קיסר יפן מעלה אפשרות למינוי קיסרית

הפרלמנט היפני אישר חוק המאפשר לקיסר אקיהיטו להיות הראשון שיוותר על כסאו מזה 200 שנה. החוק מותיר אפשרות לדון בכך שאשה תהיה הקיסרית הבאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנסיכה מאקו בבהוטן, בשבוע שעבר

הפרלמנט היפני אישר חוק המאפשר לקיסר אקיהיטו להיות בן המלוכה הראשון שייוותר על כסאו זה יותר מ–200 שנה. החוק מותיר אפשרות לדון בכך שאשה תירש את כס המלוכה.

הממשלה נאלצה להכין את החוק שיאפשר לקיסר אקיהיטו בן ה–83 לפרוש מתפקידו, לאחר שהודיע אשתקד כי גילו ובריאותו הרופפת פוגעים ביכולתו לבצע את חובותיו. הקיסר האחרון שפרש היה קוקאקו, שוויתר על כסאו ב–1817.

מימין הנסיכה מאקו ומשמאל הקיסר אקיהיטו, לפני כחודשיים בטוקיוצילום: Toru Hanai/אי־פי

אקיהיטו, מכהן כקיסר מאז 1989, ב–2003 עבר ניתוח נגד סרטן וב–2012 עבר ניתוח מעקפים בלבו. באוגוסט אמר בהופעה נדירה בטלוויזיה: "אני חושש שיקשה עליי לבצע את חובותיי כסמל המדינה, בגופי ובנשמתי כפי שעשיתי עד כה". בתקשורת היפנית דווח כי הקיסר הפופולרי יוותר על כסאו בסוף 2018. כך יתאפשר לבנו הבכור, יורש העצר הנסיך נרוהיטו, להיות הקיסר ה–126 שיישב על כס החרציות בתחילת 2019.

החוק החדש, שאושר בשבוע שעבר במהירות, מתייחס רק לאקיהיטו, אך כולל החלטה לא מחייבת הקוראת לממשלה לבדוק דרך להבטיח את יציבות המלוכה.

אחרי נישואיה של הנסיכה מאקו, נכדתו של הקיסר, היא תיאלץ לעזוב את המשפחה הקיסרית ואת הארמון. אירוסיה הקרובים מעוררים ויכוח בגלל המחסור ביורשים זכרים, ומשבר הירושה האפשרי בשושלת שנמשכת 2,600 שנה, לדברי רבים.

הנסיכה היפנית מאקו בביקור רשמי בבהוטן, בסוף השבוע שעברצילום: HO/אי־אף־פי

עזיבתה של מאקו את המשפחה הקיסרית תותיר אותה עם 18 חברים בלבד, שבהם 13 נשים וארבעה יורשים לכתר. מדובר במסאהיטו, אחיו בן ה–81 של הקיסר הנוכחי, בנרוהיטו בן ה–57, אחיו הצעיר אקישינו, ובנו הנסיך היסאהיטו בן ה–10.

ראש הממשלה שינזו אבה התנגד ללחצי האופוזיציה לכלול בהודעה סעיף המאפשר לנסיכות ליצור ענפים משלהן בעץ המשפחה הקיסרית גם אם הן יתחתנו עם פשוטי עם. הדבר יאפשר להן לקחת על עצמן חלק מהחובות הרשמיים, ולבניהן להיות קיסרים.

במקום זאת, ההחלטה קוראת לממשלה "לבדוק במהירות" דרכים להבטיח ירושה קיסרית יציבה, כולל אפשרות לאפשר לנשים לעלות על כס המלוכה. הצעד הנהנה מפופולריות בקרב העם, אך אבה ופוליטיקאים שמרנים אחרים מתנגדים לו. החוק החדש איננו מגביל בזמן את הממשלה לדווח על ממצאיה לפרלמנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ