נשיא סין בהונג קונג: כל ניסיון לחתור תחת ריבונותנו יחצה קו אדום

שי הגיע לעיר לציון 20 שנה להשבת הריבונות בה לארצו, ונשא נאום שאיים על הקוראים להרחבת עצמאותה. עשרות אלפים מחו על השלטון הסיני בהונג קונג

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי נואם בהונג קונג, הלילה
שי נואם בהונג קונג, הלילהצילום: BOBBY YIP/רויטרס

נשיא סין שי ג'ינפינג הזהיר הלילה (שבת) את אזרחי הונג קונג שכל ערעור על ריבונות סין "חוצה קו אדום". שי אמר את הדברים בביקור בהונג קונג, לציון 20 שנה להשבת הטריטוריה לארצו. עם עזיבתו עשרות אלפים יצאו לרחובות במחאה על השלטון הסיני במדינה.

"כל ניסיון לסכן את ריבונות סין וביטחונה, את הממשל בהונג קונג ואת שלטון החוק חוצה קו אדום", אמר שי, "זה לחלוטין לא עולה על הדעת". הוא הוסיף כי על הונג קונג לפעול יותר להגנה על סין ולחנך לפטריוטיות. אולם שני הנושאים הללו מכעיסים את התושבים, וכל ניסיון קודם של הממשל לממש אותם עורר גל מחאות נרחב. אמירותיו הן אזהרה לקריאות לאוטונומיה מסין, או אף הרחבת עצמאותה.

אברי נג, ראש ארגון פרו-דמוקרטי, אמר כי במהלך ביקור שי סבלו הפעילים מ"רמה חדשה של הפחדות ואלימות ישירה". "אני קורא לאנשי הונג קונג – אל תוותרו. אם נוותר נהפוך לאט לאט למה שסין הופכת להיות היום". לקראת הנאום הקיפה המשטרה את הפעילים לניתוק מסין ועצרה כמה מחוקקים, אולם אף אחד מתוקפיהם לא נעצר. הם קראו להפגנות נרחבות הערב: "הגיע הזמן שאנשי הונג קונג יצאו לרחובות ויקראו לדמוקרטיה", אמר וונג, שהיה בין העצורים. "אנחנו רק רוצים להגן על הזכויות הבסיסיות שלנו ולהפגין".  

בנוסף לציון 20 השנים להשבת הריבונות לסין מבריטניה, שי הגיע לאזור כדי להשביע את מנהיגתה החדשה קרי לם. לם נבחרה על ידי ועדה של תומכי בייג'ין, וידועה כמי שנאבקה נגד רפורמות דמוקרטיות. היא הדהדה את איומי שי ונאמה במנדרינית, שפה פופולרית בסין עצמה, אך שפת מיעוט בהונג קונג. "אפעל בחריפות נגד כל פעולה שתחתור תחת הריבונות, הפיתוח והאינטרסים של המדינה".

מחאות לציון 20 שנה לריבונות הסינית זמן קצר לפני הנאום, היוםצילום: Vincent Yu/אי־פי

הונג קונג שמרה על חופש הביטוי ועל הזכות להתאגד כחלק מהסכם עם סין, הידוע כ"מדינה אחת, שתי שיטות". אולם בשנים האחרונות זכויות אלה נתונות תחת מתקפה. חמישה מוציאים לאור שמתחו ביקורת על סין נעלמו ב-2015, ולאחר מכן נראו שוב מוחזקים על ידי המשטרה בסין. בנוסף, המשטרה אסרה עצרת למען עצמאות שתוכננה לאתמול, בנימוק שהיא מפרה את החוק ומנוגדת לחוקה. 

מחאות המוניות

לאחר עזיבת שי, יצאו המונים לרחובות לצעדה למען דמוקרטיה, המתרחשת מדי שנה מאז הוחזרה הונג קונג לסין ב-1997."אנחנו יודעים שהוא חזר, אבל אנחנו רוצים להראות שאי אפשר להתעלם מהקול שלנו", אמר הווארד צ'אנג, בן 28, ממובילי הצעדה, "הוא הגיע ולא שמע את התושבים". צ'אנג אמר ש-7.3 מיליון התושבים באזור חיים ב"דמוקרטיה מזוייפת". 

על פי המארגנים, לפחות 60 אלף בני אדם הצטרפו לצעדה, שאורכה שלושה קילומטרים. עם זאת, אחריה צפויה חגיגה מטעם השלטונות, שתכלול מופע זיקוקים. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ