המפלגה הקומוניסטית בסין בוחרת הנהגה חדשה, אך לנשים סיכוי קלוש להיבחר

אפליה וגיל פרישה מוקדם גרמו לכך שרק שתי נשים מכהנות היום בפוליטביורו, ומומחים מעריכים שהסיכוי שתגיע אשה לגוף העליון במפלגה זעום. כמה פעילות יוצאות נגד השלטון בניסיון לעורר דיון

דידי קריסטין טטלו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הגוף העלין במפלגה, ב-2013
חברי הגוף העליון במפלגה, ב-2013צילום: אי־פי

מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בסין יתכנסו בסתיו כדי להחליט מי ינהל אותה. יש השערות רבות לגבי מי ימונה לתפקידי המפתח, אולם דבר אחד נראה ברור: כנראה שמעט מהם, אם בכלל, יהיו נשים. מאז הוקמה המפלגה ב-1949, שום אשה לא ישבה בוועדת הקבע של הפוליטביורו, בגוף העליון במפלגה, שבו חברים שבעה. בפוליטביורו שבו יושבים 25 בני אדם יש רק שתי נשים, אך זה המספר הגבוה ביותר מאז המהפכה התרבותית שהחלה ב-1966-  אז מאו דזה דונג ולי ביאו מינו את נשותיהן.

אף שסין מחוייבת בחוקה לשוויון מגדרי, לפי פעילות פמיניסטיות ומחקרים אקדמיים, האפליה נותרה בוטה ורחבה. האפליה משתקפת במשפט מוכר, המשווה נשים מצליחות לתרנגול קורא שמסמל את התרסקות המשפחה והמדינה.

בנוסף לדעות קדומות, גם פרישה מוקדמת לא מסייעת לנשים להתקדם. גיל הפרישה הרשמי לגברים במפלגה הוא 60, אך לרוב מתעלמים מההנחיות, וממשיכים עד גיל 67. גיל הפרישה לנשים עובדות מדינה הוא 55, ועובדות אחרות בסין צריכות לצאת לפנסיה בגיל 50. זאת, על בסיס ההנחה שהן המטפלות העיקריות בנכדים ובקרובי משפחה מבוגרים. הפרישה מסירה אותן מהתחרות בדיוק בשיא הקריירה שלהן.

כעת, עורכת הדין גואו ג'יאנמיי וקבוצה של עורכות דין ופעילות ממהרות לפרסם מסמך הקורא למפלגה הקומוניסטית לקדם נשים לתפקידי מפתח במפלגה. לדברי גואו, הן מקוות להפיץ את המסמך למנהיגים לפני כינוס הקונגרס כדי לעורר דיון. היא סירבה לפרסם פרטים נוספים על המסמך בשל רגישות הנושא. "לא מקובל שאנשי החברה האזרחית יעלו נושא בפני המפלגה", אמרה גואו, פעילה מוכרת למען זכויות אדם במדינה. "לפחות אנחנו עושות משהו", אמרה גואו, והודתה כי ייתכן שזו פעולה נאיבית.

הנשיא שי ג'ינפינג, שמונה ב-2012 צפוי להמשיך לקדנציה נוספת של חמש שנים. "דרוש נס כדי שאשה תעמוד בראש סין בעתיד הנראה לעין", אמר צ'נג לי חוקר במכון ברוקינגס. למעשה, שיעור הנשים בקרב חברי המפלגה ירד בשנים האחרונות, מ-6.4% ב-2012, ל-4.9% היום. נתונים אלה מרחיקים את המדינה המגמה העולמית. 

לדברי לי, הסיכוי שאשה תמונה השנה לגוף הגבוה ביותר במפלגה נמוך. הוא ציין את סאן צ'ונלאן, בת 67, אחת משתי הנשים המהכנות בפוליטביורו כמועמדת העשוייה להיבחר, "בסבירות של 5%". האשה הנוספת שמונתה חריגה מבחינת גילה, 71, וצפוייה לפרוש. עם זאת, בראיון לניו יורק טיימס הביע לי אופטייות לשינוי בעתיד: "אם המפלגה רוצה לשרוד, עליה להתקדם ולהיות מגוונת יותר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ