סכסוך בין משרתת למעסיקה בהודו הפך למלחמת מעמדות

משרתת שטענה שהמעסיקה שלה מלינה את שכרה הביאה לפשיטה של המון זועם, מצויד באבנים ומוטות ברזל, על בית הגברת. המשרתות דורשות כבוד, והגברות טוענות: הן מקנאות בנו

סוהסיני ראג' ואלן בארי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשות מתפרעים שנעצרו מדברות עם שוטר בפרבר נוידה, בשבוע שעבר
נשות מתפרעים שנעצרו מדברות עם שוטר בפרבר נוידה, בשבוע שעברצילום: Poras Chaudhary / The New York T

הגברות במתחם המגורים היוקרתי הסגור הלכו לשיעור יוגה ולפעילות לפעוטות, בעוד המשרתות פינו בדממה את הכביסה והכלים המלוכלכים, לפני שחזרו בשעת לילה לביתן בעיירת פחונים סמוכה. הסדרים מסוג זה מתקיימים כבר עשרות שנים ברחבי הודו, לכאורה בהרמוניה. אבל ביום רביעי בשכונת "מהגון מודרן" (Mahagun Moderne) בנוידה שבפרברי ניו דלהי, פרצה מלחמה בין הגברות למשרתות.

סכסוך בין משרתת ומעסיקתה התפתח בתוך זמן קצר למהומות של ממש, לאחר ששכנים של המשרתת פרצו בהמוניהם למתחם מצוידים באבנים ומוטות ברזל, והסתערו על בית המעסיקה שלה. בתגובה נעלו אלפי משפחות את בתיהן מפני המשרתות ואמרו שכבר אינן יכולות לסמוך עליהן.

אשוק יאדאב, הממונה על אבטחת המקום, תוהה כמה זמן הגברות יחזיקו מעמד בלי משרתות. "כרגע התושבים כועסים ומזועזעים מההתקפה האלימה, אבל בתוך זמן קצר הם יצטרכו למצוא משרתות חדשות. איך החיים יכולים להימשך בלעדיהן?" שאל.

הפער העצום בין עשירים לעניים בהודו מאפשר לבני מעמד חדש של מתעשרים להעסיק משרתות בשכר נמוך, בלי חוזה ועם זכויות סוציאליות מעטות. למרות הכעס על היחס כלפיהן, המשרתות חוששות לאבד את עבודתן וגם מ"השפעת מעסיקותיהם על הרשויות", אומרת טריפטי להירי, מחברת Maid in India: Stories of Inequality and Opportunity Inside Our Homes.

נשים עובדות בגלגול סיגריות, צפון הודוצילום: NOAH SEELAM/אי־אף־פי

סכסוכים בין משרתים למעסיקים הם חלק בלתי נפרד מהמציאות בהודו, אבל אלימות המונית כמו זו שפרצה בשבוע שעבר נדירה ביותר, אומרת להירי, בין היתר משום שמשרתות רבות חיות בבית המעסיק ולא מזדמן להן ליצור קשרים או להשוות תנאי העסקה. מצב זה השתנה עם ריבוי מיזמי המגורים היוקרתיים שצצים בפרברי ניו דלהי, לצדן של שכונות עוני — "סידור אידיאלי לפרוץ עימותים", היא אומרת.

המקרה של הארשו סתי ושל המשרתת שלה ג'הורה ביבי בנוידה, בשבוע שעבר, העלה אל פני השטח טינות סמויות במערכת היחסים בין עשירים לעניים בהודו. יום קודם לכן האשימה סתי את ביבי בגניבת 17 אלף רופי (כ-265 דולר) מכספת בדירתה. לטענתה, היא הודתה בפניה שלקחה עשרת אלפים רופי ואחר כך נעלמה.

ביבי, בת 30, הכחישה את הדברים ואמרה שהמעסיקה שלה "נעלה אותה בביתה" באותו לילה - טענה שבעלה חלק עם תושבים אחרים בשכונת הפחונים. המשטרה אומרת שבאותו לילה היא שהתה בביתו של מעסיק אחר.

סתי, מורה בת 34, סיפרה על החוויה המפחידה שעברה: המוני אדם, בראשם נשים, צעדו לביתה וצעקו "היום נהרוג את הגברת". בסרטוני וידיאו רואים אותם מתקדמים לעבר המתחם והודפים את מאמצי המאבטחים לבלום אותם.

לדברי סתי, המתפרעים קפצו לתוך המרפסת, ניפצו את דלת הזכוכית באמצעות עציץ, פרצו פנימה ובזזו את תכולת דירתה. כדי להימלט מזעמם היא הסתתרה עם בעלה ובנה בן השמונה בחדר המקלחת הנעול. "חשבנו רק איך להציל את חיינו", שחזרה סתי בראיון שבו הציגה מוט ברזל שהמתפרעים השאירו בביתה.

"אני חושבת שהמשרתות שונאות אותנו, את הכסף שלנו. הן שואלות את עצמן: למה הם כה אמידים, כה עשירים? הן מקנאות בנו וכך זה בא לביטוי", אמרה. "בהחלט מדובר במלחמת מעמדות".

לביבי יש גרסה שונה לאירועים שהובילו למהומות. לדבריה, המעסיקה שלה פיגרה חודשיים בתשלום שכרה, בגובה 3,500 רופי (כ-35 דולר), והאשימה אותה לשווא בגניבה. "גם אם יש לה כסף, זה לא אומר שמותר לה הכל", אמרה. "היא רוצה לזרוק אותי לזבל רק משום שאני ענייה?"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ