רויטרס וניו יורק טיימס

24 בני אדם נהרגו היום (שני) בפיצוץ מכונית ממולכדת במערב קאבול, יותר מ-40 נפצעו. דובר משרד הפנים הבהיר כי מספר ההרוגים צפוי לעלות. זירת הפיגוע נמצאת ברובע בו מתגוררים בעיקר שיעים. על פי המשטרה, את המכונית הממולכדת הפעיל מחבל מתאבד.

דובר הטליבאן, זביחאללה מוג'אהיד, קיבל אחריות על הפיגוע בהודעה בטוויטר והוסיף כי 37 "סוכני מודיעין" נהרגו בפיצוץ, על אף שהרשויות מסרו מספרים נמוכים בהרבה. בימים האחרונים ביצע הארגון שורה של התקפות ברחבי המדינה, והסלים את הלחימה ביותר מ-12 מחוזות. מוג'אהיד אמר כי מטרת התקיפה היתה שני אוטובוסים שהיו תחת מעקב במשך יותר מחודשיים.

בני משפחות הנפגעים מתאבלים בבית החולים בקאבול, לאחר הפיגוע, היוםצילום: MOHAMMAD ISMAIL/רויטרס

"הייתי בחנות שלי כשלפתע שמעתי פיצוץ נוראי וכל החלונות התנפצו", סיפר עלי אחמד, תושב מקומי. כוחות הביטחון הודיעו כי אוטובוס ששייך למשרד אחראי על המכרות נהרס בפיצוץ, בו נפגעו גם כמה מכוניות ו-15 בתי עסק.

בששת החודשים הראשונים של השנה נהרגו באפגניסטאן 1,662 בני אדם, 20% מהם נהרגו בפיגועים בקאבול לבדה.מדובר בעלייה של 2% במספר ההרוגים במדינה לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסוף חודש מאי נהרגו לפחות 150 בני אדם בפיצוץ משאית ממולכדת ברובע העסקים של העיר.

לפני שבוע הודיעה משלחת האו"ם לאפגניסטאן כי השנה המדינה הפכה לקטלנית יותר לנשים, ילדים ולתושבי קאבול. "המחיר האנושי למלחמה הקשה הזאת באפגניסטאן – אובדן חיי אדם, הרס וסבל ללא גבול – הוא גבוה מדי", אמר טדמיצ'י יאמאמוטו, שליח האו"ם למדינה. באו"ם הוסיפו כי יותר מרבע מההרוגים במדינה בששת החודשים הראשונים הם ילדים וישנה עלייה של 23% במספר הנשים שנהרגו. בפיגועים נפצעו בסך הכל עד כה 3,581 בני אדם.

אתמול נלכדו עשרות חיילים אפגנים במצור של לוחמי טבליאן במחוז פריאב בצפון המדינה. קרבות בין כוחות הביטחון ללוחמי הארגון נרשמו גם במחוזות קונדוז, בדקשאן ובגלאן בצפון המדינה, וקנדהאר, הלמנד ואורוזגאן בדרום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ