סוכנות הביון של דרום קוריאה: התערבנו בבחירות 2012 לטובת המועמדת השמרנית

חקירה פנימית גילתה כי צוותי לוחמת סייבר העלו ידיעות לאתרי חדשות למען הנשיאה לשעבר פארק גן-הייאה. ראש הסוכנות דאז השווה בין חשיבות המאמץ להכתרת פארק למאבק בצפון קוריאה

ג'סטין מקרי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת דרום קוריאה לשעבר פארק בנאום לאומה, בשנה שעברה
נשיאת דרום קוריאה לשעבר פארק בנאום לאומה, בשנה שעברהצילום: © POOL New / Reuters/רויט

סוכנות הביון של דרום קוריאה מודה שהתערבה באופן בלתי חוקי כדי להשפיע על תוצאות הבחירות הדמוקרטיות במדינה ב-2012. חקירה פנימית שערך שירות המודיעין הלאומי (NIS) גילתה שמומחים ללוחמה פסיכולוגית גויסו כדי להבטיח את בחירתה של המועמדת השמרנית פארק גן-הייאה, שגברה לבסוף בפער קטן על פני יריבה דאז והנשיא הנוכחי, הליברל מון ג'אי-אין.

בסיקור השערוריה שהובילה לבסוף להדחתה של פארק ולהעמדתה לדין השנה באשמת שחיתות, נחשף שהנשיאה קיבלה סיוע מהדרגים הגבוהים ביותר בצמרת הפוליטית והעסקית בדרום קוריאה. הדחתה, והרתיעה העממית מהשחיתות העמוקה במערכת הפוליטית, הובילה במאי האחרון לבחירתו של הנשיא הנוכחי מון, שהיה מטרה למסע השמצות בבחירות 2012 ונשבע לאחר כניסתו לתפקיד לבצע רפורמות בסוכנות הביון.

חקירת ה-NIS העלתה שלא פחות מ-30 צוותי לוחמת סייבר חוץ-משרדיים, שכללו קצינים של הסוכנות ומומחים אזרחיים לאינטרנט, הוקמו כשנתיים לפני בחירות 2012 כדי להעלות לרשתות החברתיות ולאתרי החדשות הודעות ופוסטים התומכים במועמדת השמרנית לנשיאות. "על הצוותים הוטל להפיץ מסרים פרו-ממשלתיים ולדכא דעות אופוזיציוניות על ידי מיתוגן כניסיונות של גורמים מטעם צפון קוריאה לשבש את ענייני המדינה", נכתב בדו"ח הסוכנות.

הדו"ח פורסם ביומו האחרון של משפטו של וון סיי-הון, ראש ה-NIS בשנים 2009 עד 2013, שמואשם כי פיקד על המבצע החשאי להגברת התמיכה בפארק. החקירה העלתה גם שוון ובכירים אחרים בסוכנות הביון ניסו להשפיע על דעת הקהל במהלך הבחירות לפרלמנט בתקופת קודמה של פארק, הנשיא הימני לי מיונג-בק. סוכנות הידיעות המקומית "יונהאפ" דיווחה כי במהלך הבחירות לאסיפה הלאומית ב-2011 וב-2012 עקבה הסוכנות אחרי מנהיגי אופוזיציה במדינה. תמלילי שיחות מעלים כי וון לחץ על בכירים בסוכנות להתערב בבחירות ואמר להם שהמאבק ב"כוחות אנטי-ממשלתיים" חשובה באותה מידה כמו הניסיונות החשאיים לערער את יציבות המשטר בצפון קוריאה. וון עשוי להישלח לארבע שנות מאסר אם יורשע.

נשיא דרום קוריאה מון בבית הנשיא בסיאול, בשבוע שעברצילום: /אי־פי

המנהל החדש של ה-NIS, סו הון, הודיע כי יסיים את המעורבות של הסוכנות בענייניה הפנימיים של דרום קוריאה. לפי העיתון המקומי "הנקיורה", בישיבה של ועדת המודיעין של הפרלמנט בחודש שעבר אמר סו ש"אנחנו נוטשים את ההתערבות בפוליטיקה המקומית ומתמקדים בתפקיד המסורתי שלנו בביטחון הלאומי (על ידי) טיפול במבצעים מחוץ לשטח המדינה", כולל צפון קוריאה ולוחמה בטרור.

קאנג היו-סאנג ממפלגת האופוזיצה "קוריאה החופשית" של הנשיאה המודחת פארק טען כי החקירה הפנימית היא בעלת גוון פוליטי. "ה-NIS טוין שהוא מרחיק את עצמו מהפוליטיקה, אבל הוא מתערב בפוליטיקה שוב בכך שהחל בחקירה הזו", אמר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ