למרות הסנקציות הכלכליות: סין מייצאת בגדים שמיוצרים בצפון קוריאה

חברות סיניות מעדיפות לייצר חלק מבגדיהן, הנמכרים עם תוויות סיניות, במדינה השכנה, משום שכוח האדם בה זול יותר. אשת עסקים קוריאנית-סינית: "שלא כמו סינים, הצפון קוריאנים עובדים עבור המנהיג"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים קוריאנים במפעל סמוך לדנדונג, ב-2012

בגדים המיוצרים בצפון קוריאה נושאים תוויות המצהירות כי יוצרו בסין, כך לדברי סוחרים בעיר הסינית דנדונג הסמוכה למדינה המסוגרת. לדבריהם, יצרנים סיניים מנצלים את כוח העבודה הזול מצדו השני של הגבול, ומייצאים את הבגדים למדינות רבות.

בשבוע שעבר אישרה מועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה הכוללת שורת סנקציות כלכליות על צפון קוריאה. חבילת הסנקציות, שנועדה ללחוץ על המדינה המבודדת לנטוש את תוכניות הטילים והגרעין שלה, אוסרת ייצוא פחם, ברזל, עופרת ודגה בשווי כולל של כמיליארד דולר מצפון קוריאה.

"אנו מקבלים הזמנות מכל העולם", סיפר איש עסקים סיני-קוריאני בדנדונג, שרוב הסחורה המיוצאת מצפון קוריאה עוברת בה. "לפעמים הקונים לא מבינים שהבגדים שלהם מיוצרים בצפון קוריאה. זה נושא רגיש".  

אחרי פחם ומינרלים, טקסטיל הוא ענף הייצוא השני בגודלו במדינה. אף שבשנה שעברה ההכנסות ממנו היוו כרבע מההכנסות מייצוא, הסנקציות שהטילה מועצת הביטחון לא חלות עליו. סימן נוסף לתעשיה המשגשגת הוא עלייה של 30% בייצוא סיני לצפון קוריאה, שחלק ניכר ממנו הוא חומרי גלם לבגדים.

"אנחנו רוצים לייצר חלק מהבגדים שלנו בצפון קוריאה, אבל המפעלים מלאים לגמרי", אמרה אשת עסקים קוריאנית סינית בעיר סמוכה. לדבריה, "עובדים לא יכולים ללכת להתפנות כשהם רוצים, כי הם חושבים שזה מאט את פס הייצור. הם לא כמו עובדים סיניים שרוצים להתפרנס. צפון קוריאנים מאמינים שהם עובדים עבור המולדת שלהם, עבור המנהיג".

אשת עסקים אחרת הסבירה שכעת המשכורות בסין גבוהות מדי, ולא מפתיע שהזמנות רבות נשלחות לשכנתה. צפון קוריאה גם שולחת עובדים בכפייה לסין, שרוב שכרם מועבר לקופת המדינה. הם מכניסים כ-2.3 מיליארד דולר בשנה, ומועסקים בעיקר בכריה, חטיבת עצים, טקסטיל ובנייה.

חוקרי האו"ם העריכו באחרונה כי צפון קוריאה שולחת כ-50 אלף בני אדם לעבודות כפייה לחו"ל, בעיקר לרוסיה ולסין. אולם פעילים מצפון קוריאה מעריכים כי מדובר בעד מאה אלף עובדים בכפייה. דו"ח שהכינה קבוצת עריקים מהמדינה קבע כי 40 אלף עובדים נשלחו לרוסיה ולסין, 30 אלף למזרח התיכון ולדרום מזרח אסיה וכמה אלפים למדינות מזרח אירופה ולמונגוליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ