דרום קוריאה: רק אנחנו נחליט על מלחמה בחצי האי; קים: מחכים לראות מה תעשה ארה"ב

נשיא הדרום עקץ את וושינגטון בתגובה לפרסומים כי היא מכינה תוכניות למלחמה עם צפון קוריאה. פיונגיאנג: ההחלטה אם לשגר טילים לגואם תתבסס על "התנהגותם הטיפשית של היאנקים"

ניו יורק טיימס, רויטרס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים במצעד צבאי, באפריל
קים במצעד צבאי, באפרילצילום: Wong Maye-E/אי־פי

נשיא דרום קוריאה מון ג'אי-אין אמר היום (שלישי) כי אף מדינה לא רשאית לפתוח בפעולה צבאית בחצי האי הקוריאני ללא אישור ארצו. דבריו של מון הן מהווים התרסה לא אופיינית בפני ממשל טראמפ, שהודיע בימים האחרונים כי הוא מכין תוכניות לתקיפה צבאית בצפון קוריאה.

"רק דרום קוריאה יכולה להחליט על פעולה צבאית בחצי האי הקוריאני", אמר היום מון בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית לרגל יום השחרור הלאומי בצפון קוריאה, בו נחגג שחרורה מהכיבוש היפני במלחמת העולם השנייה. "אף אחד אינו רשאי להחליט על כך ללא הסכמת דרום קוריאה", הוסיף. אף שהודעת מון לא התייחסה מפורשות לנשיא טראמפ, זוהי הבעת אי-ההסכמה החמורה ביותר שהוציאה ממשלת הדרום ביחס לחרחורי המלחמה מצד וושינגטון.

סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה מסרה הלילה כי מנהיג הצפון קים ג'ונג און קיבל דיווח מצבאו על התקדמות הכנת התוכנית לשגר ארבעה טילים בליסטיים לאזור האי גואם שבחסות ארה"ב. לפי הסוכנות, קים אמר שימתין לראות כיצד תנהג ארה"ב לפני שיחליט אם לקדם אותה. מוקדם יותר ציטטה רשת CNN גורמי ביטחון אמריקאים, שסיפרו כי לוויין איתר תזוזה במשגר טילים נייד בצפון קוריאה, שעשויה להיות הכנה לשיגור טיל בליסטי.

סוללות פטריוט שהוצבו בבסיס צבאי ביפן בעקבות איומי צפון קוריאה, אתמולצילום: STR/אי־אף־פי

בביקורת שערך קים בקרב כוחות צבא, הוא שיבח את "התוכנית המדוקדקת והזהירה", ואמר כי הוא יחליט אם לשגר את הטילים על פי "התנהגותם הטיפשית והמטומטמת של היאנקים". שעות לפני כן הודיעה פיונגיאנג שבכוונתה ליצור "מעטפת אש" סביב האי, שבו מוצבים כוחות רבים של צבא ארה"ב. מנהיג צפון קוריאה אמר שיערוך את הניסוי "אם היאנקים ימשיכו בהתנהגותם המסוכנת וחסרת האחריות בחצי האי הקוריאני ובקרבתו". הוא הציע לארה"ב לחשוב בהגיון על מנת להימנע מבושה.

בימים האחרונים הזהיר טראמפ מהשלכות של פעולה צבאית מצד צפון קוריאה. שלשום כתב בטוויטר כי "פתרונות צבאיים נעולים ומוטענים", צייץ מחדש תמונה של מפציץ B1, שבסיסו בגואם, ושיגר מסר לקים ג'ונג און: "אם הוא משמיע עוד איום אחד בצורה של איום גלוי, כמו שדרך אגב הוא משמיע שנים ומשפחתו השמיעה במשך שנים, או אם יעשה משהו בהקשר לגואם או לכל מקום שהוא טריטוריה אמריקאית או בעל ברית של ארה"ב, הוא יצטער על כך צער רב ובמהירות", אמר טראמפ לעיתונאים. האזהרות של טראמפ והתגובות הלא פחות לוחמניות של פיונגיאנג מגבירות את המתח בחצי האי, אך לא ברור מה הן הנסיבות שבהתאם להן תהיה ארה"ב מוכנה להפעיל כוח צבאי.

אסטרטגים ודיפלומטים אמריקאים טענו לאחרונה כי שום פעולה צבאית אינה צפויה בקרוב. ספינות מלחמה אינן שטות בכל המהירות לכיוון צפון קוריאה, ושר החוץ האמריקאי אף עצר בהוואי ביום שישי כדי לשחק גולף. בנוסף 200 אלף האזרחים האמריקאים בגואם או אלפי האזרחים הזרים החיים בדרום קוריאה לא פונו משם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ