כדי לקחת חלק באירוע הספורט שהיא מארחת, טייוואן נדרשת לוותר על שמה

בייג'ינג, הטוענת לשליטה על האי המכונה רשמית "הרפובליקה של סין", מסרבת לוותר על הקשר השמי בינה לבין טייוואן, גם בתחרויות בינלאומיות דוגמת האוניברסיאדה שתארח בשבת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רכבת בטייפה שעוצבה לקראת האוניברסיאדה
רכבת בטייפה שעוצבה לקראת האוניברסיאדהצילום: TYRONE SIU/רויטרס

תארו לכם מצב שבו ארה"ב מארחת אירוע בינלאומי גדול, אבל אחד התנאים לקיומו הוא שתקרא לעצמה "וושינגטון הבריטית". משהו דומה קרה בטייוואן, האי העצמאי המכונה רשמית "הרפובליקה של סין", שנכפה עליו להתמודד באירועי ספורט בינלאומיים תחת השם "טייפה הסינית". בימים אלה, עם זאת, היא מוחה על הניסיון לקרוא כך באופן רשמי למדינה עצמה.

בימים אלה טייפה מתכוננת לאחד האירועים הבינלאומיים הגדולים שאירחה מימיה: האוניברסיאדה ה־29, תחרויות ספורט שבהן ישתתפו יותר מעשרת אלפים אתלטים משלל אוניברסיטאות בעולם. לכבוד האירוע, שיחל בשבת ויסתיים ב־30 באוגוסט, העיר מתקשטת ולובשת חג.

אבל בשבוע שעבר ההתלהבות לקראת המשחקים נפגמה לאחר שהממשלה פרסמה את הגרסה המקוונת של עלון האוניברסיאדה, שנערך בידי הפדרציה הבינלאומית של ספורט באוניברסיטה, FISU, הגוף המארגן את האירוע שמושבו בשווייץ. רבים בטייוואן זועמים על כך שהעלון לא התייחס רק למשלחת הספורט שלה כאל משלחת של "טייפה הסינית", אלא גם לאי עצמו.

בעלון הוא מתואר כ"אי מיוחד, שבירתו טייפה היא מקום מצוין להכיר את התרבות של טייפה", וכן ש"טייפה הסינית ארוכה וצרה מצפון לדרום". בכך, הם אומרים, הוריד העלון את רמיסת שם האי לשפל חדש. "טייפה הסינית היא אי 'מיוחד'? בירת טייפה הסינית"?, תהה האתר Taiwan People News בפוסט בפייסבוק, "האם עלינו להשפיל עצמנו עד כדי כך?".

עבור אתלטים המייצגים את טייוואן באולימפיאדה או באליפות העולם בבייסבול, להשתתף בתחרויות תחת השם "טייפה הסינית" היה המחיר שעליהם לשלם מאז 1981, כשטייוואן חתמה על הסכם עם הוועדה האולימפית הבינלאומית שמטרתו לפתור את הקונפליקט בין שתי הממשלות - הקומוניסטית בטייוואן והקוומינטנג הפועלת בטייוואן מטעם סין - ששתיהן טוענות להנהגה באי.

הוועדה הציעה כפשרה כי האי, "הרפובליקה של סין", יכונה טייוואן, אך נתקל בהתנגדות מצד הקוומינטנג שהתעקש לשמור על הקשר השמי עם סין. כיום, כל שינוי בשם הרומז על עצמאות האי נתקל בהתנגדות מצד בייג'ינג. 

ראש העיר טייפה, קו ון־ג'י, שמשמש גם יו"ר הוועד המארגן של האוניברסיאדה, אמר לרשת חדשות מקומית שהוועד כתב "טייוואן" בגרסתו המקורית, אבל שהסמכות הסופית לנוסח מצויה בידי FISU.

מהודעה שפרסם בהמשך הוועד המארגן של האוניברסיאדה של טייפה, הוא שינה שוב את המינוח הגיאוגרפי של FISU ל"טייוואן" לפני הדפסת העלון. נכון לאתמול עלוני הנייר טרם הופצו, אבל בגרסה האלקטרונית המקוונת שונו רוב ההתייחסויות לאי חזרה ל"טייוואן".

בתשובה לשאלה מדוע נכתב "טייפה הסינית" בעלון, FISU השיב אתמול בדוא"ל ש"בתוקף חברותה (של טייוואן) בתנועה האולימפית, FISU כבולה להחלטה להתייחס לטייוואן כאל טייפה הסינית". עם זאת, הפדרציה הודתה שהשם "האי טייוואן" הולם יותר במקרים של התייחסות גיאוגרפית.

אף על פי כן, נכון לאתמול אתר האינטרנט של FISU השתמש בשם "טייפה הסינית" בהתייחסותו לטייוואן. בהקדמה לאירוע הספורט נאמר: "טייפה, השוכנת בחלק הצפוני של טייפה הסינית, היא מרכז כלכלי ותרבותי תוסס וחשוב אסטרטגית".

הוויכוח על שם האי הוא פרק אחרון בשורה של סטירות לחי בינלאומיות שהונחתו באחרונה על טייוואן, בהן החלטת פנמה לנתק את יחסיה עמה, מעצר פעיל טייוואני בסין באשמת חתרנות, ואיסור על דיילי חברת התעופה של איחוד האמירויות לענוד סיכות עם דגל טייוואן במטוסיה.

אף שבאוניברסיאדה השנה ישתתפו ספורטאים מ–141 מדינות, סין לא תשלח משלחות רשמיות לאירוע, אבל תאפשר לאתלטים מטעם עצמם להשתתף בה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ