המתיחות בחצי האי הקוריאני: החל התרגיל המשותף לצבאות דרום קוריאה וארה"ב

שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס הבהיר כי הצמצום במספר החיילים האמריקאים המשתתפים בתרגיל המשותף לא נובע מהמתיחות בין וושינגטון לפיונגיאנג, אלא מצרכי כוח אדם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים אמריקאים באימון צבאי בדרום קוריאה, ב-2013
חיילים אמריקאים באימון צבאי בדרום קוריאה, ב-2013צילום: בלומברג

כ-17,500 חיילים ואנשי צבא אמריקאים משתתפים בתרגיל משותף שנפתח היום (שני) עם צבא דרום קוריאה. התרגיל המשותף יימשך עד 31 באוגוסט והוא יכלול תרגילי היערכות והדמיות שיכינו את הצבאות לקראת מה שרבים אומרים שאין להעלות על הדעת: מלחמה גרעינית עם צפון קוריאה.

השנה ירד מספר החיילים האמריקאים שמשתתפים בתרגיל, לאחר שבשנה שעברה עמד על 25 אלף. שעות לפני תחילת התרגיל הבהיר אתמול (ראשון) שר ההגנה ג'יימס מאטיס כי הירידה במספר החיילים שלוקחים חלק בתמרון המשותף משקפת את הצורך בפחות אנשי סגל ואינה נובעת מהמתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה על רקע תוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים שלה.

מאטיס, שמבקר בירדן, אמר לכתבים כי האימונים תוכננו השנה כמה חודשים מראש כך שיתמקדו בפעולות מבצעיות משולבות. "המספרים נקבעו כדי להשיג את יעדי התרגיל והדגש כרגע הוא על דרגי הפיקוד המבצעיים", הסביר מאטיס.

המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה הגיעה לשיא חדש אחרי שבחודש שעבר דווח בוושיגנטון פוסט כי פיונגיאנג הצליחה למזער ראשי נפץ גרעיניים כך שיוכלו להיות מורכבים על טילים בליסטיים. בתגובה אמר הנשיא טראמפ, גם ללא ידיעת יועציו, כי פיונגיאנג תיענה ב"אש וזעם שכמותם העולם לא ראה".

צפון קוריאה מצדה טענה כי דבריו של הנשיא האמריקאי הם גיבוב של שטויות ואף הצהירה כי בהמשך חודש אוגוסט תוציא לפועל תוכנית לשיגור טילים לעבר האי גואם, בו נמצא בסיס אמריקאי גדול ושנמצא בחסות אמריקאית. טראמפ בתגובה המשיך לאיים והזהיר שמנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און יתחרט על מעשיו, ולא שלל אפשרות שארה"ב תפתח במלחמה. המתיחות נרגעה מעט אחרי שצפון קוריאה הכריזה כי החליטה לחכות עם שיגור הטילים לגואם כדי לחכות לצעדי ארה"ב, וטראמפ בירך על ההחלטה.

בעקבות המתיחות וחילופי האיומים הקשים בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לצפון קוריאה, קראו באחרונה סין – בעלת בריתה של פיונגיאנג – ורוסיה לארה"ב ולדרום קוריאה לבטל את התרגיל המשותף.

תגובות