שר האוצר של יפן אמר כי היטלר פעל ממניעים נכונים - וחזר בו בשל הביקורת

השר טארו אסו, שכבר הסתבך בעבר לאחר שהציע לשנות את החוקה היפנית כפי שהנאצים עשו בחטף, אמר כי לא התכוון להגן על היטלר אלא להציע דוגמה לכמה חשוב שפוליטיקאים ישיגו תוצאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר אסו בטוקיו, החודש

שר האוצר של יפן, טארו אסו, עורר כעס רב בארצו אחרי שהביע הערכה כלפי הנאצים ותיאר את אדולף היטלר כמי שפעל ממניעים נכונים. "היטלר, שהרג מיליוני בני אדם, לא היה אדם טוב למרות שהמניע שלו היה נכון", אמר אסו בדיון של מפלגתו הליברל-דמוקרטית כפי שפורסם באתר ג'יגי פרס.

היום (רביעי) אסו חזר בו מהערותיו לא לפני שספג ביקורת קשה על כך שהגן על מניעיו של היטלר לרצח מיליוני יהודים במלחמת העולם השנייה. "באופן כללי ברור מהדברים שאמרתי שאני מתייחס להיטלר במונחים שליליים, וברור שהמניעים שלו היו לא נכונים", אמר אסו בהודעה. הוא הוסיף כי לא התכוון להגן על היטלר, אלא להדגיש כמה חשוב שפוליטיקאים ישיגו תוצאות. "זה היה לא הולם שציטטתי את היטלר כדוגמה ואני מבקש לחזור בי", הוסיף.

זוהי לא הפעם הראשונה שהשר וראש הממשלה לשעבר, המועד לפליטות פה, מעורר ביקורת גם בשל אמירות שנויות במחלוקת הקשורות לנאצים. ב-2013, הוא נדרש להתפטר מתפקידו אחרי שטען כי יפן צריכה לקחת דוגמה מהנאצים בשאלה איך לשנות את החוקה שלה. אסו, שביקר את היעדר התמיכה בקרב האוכלוסייה הבוגרת במדינה, שהתנגדה לשינוי החוקה הפציפסיטית של יפן, אמר כי המדינה יכולה ללמוד מהנאצים ששינו את החוקה הגרמנית בחטף לפני מלחמת העולם השנייה.

בשל ההפגנות שפרצו לאחר שהממשלה ביפן הודיעה כי היא בוחנת לשנות את החוקה, שנכפתה עליה לאחר הפסדה במלחמת העולם, הציע אסו כי השינוי "צריך להיעשות בשקט, כמו שבתוך יום אחד שונתה החוקה של רפובליקת ויימאר לחוקה הנאצית מבלי שאיש קלט את זה. למה שלא נלמד מזה?", אמר. גם אז חזר בו אסו מהדברים, אבל סירב להתפטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ