צפון קוריאה: הסנקציות החדשות נגדנו הן פעולה מלחמתית - אסיה ואוקיאניה - הארץ

צפון קוריאה: הסנקציות החדשות נגדנו הן פעולה מלחמתית

פיונגיאנג הודיעה שתמשיך בפיתוח יכולותיה הגרעיניות חרף הלחצים. מועצת הביטחון של האו"ם הגבילה את ייצוא הנפט למדינה וקבעה שאזרחים צפון קוריאנים שעובדים מחוץ לארצם יגורשו אליה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קים ג'ונג און נואם בסיום כנס של מפלגת השלטון של צפון קוריאה, אתמול
קים ג'ונג און נואם בסיום כנס של מפלגת השלטון של צפון קוריאה, אתמולצילום: KCNA/רויטרס
רויטרס

משרד החוץ של צפון קוריאה מסר היום (ראשון) שהסנקציות החדשות שהטילה מועצת הביטחון של האו"ם הן פעולה מלחמתית. בהודעה שנמסרה על ידי סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית (KCNA) הודיע משרד החוץ בפיונגיאנג כי ארה"ב מאוימת מכוחה הגרעיני של המדינה "ומתנהלת כאחוזת טירוף בניסיון לאכוף את הסנקציות והלחץ הקשים ביותר על מולדתנו". לדברי פיונגיאנג, הסנקציות שקולות למצור כלכלי מוחלט על צפון קוריאה.

"אנחנו מגדירים את הסנקציות האלה שהומצאו על ידי ארה"ב ותומכיה כהפרה חמורה של הריבונות שלנו, כמעשה מלחמתי שמפר את השלום ואת היציבות בחצי האי הקוריאני ובאזור - ודוחים אותן לחלוטין".

עוד נמסר ממשרד החוץ הצפון קוריאני: "נמשיך לפתח את תוכנית הגרעין שלנו המיועדת להגנה עצמית, ושמטרתה למגר מהיסוד את האיומים הגרעיניים האמריקאיים, הסחיטה והצעדים העוינים, וזאת באמצעות שינוי מאזן הכוחות בפועל מול ארה"ב. על ארה"ב אסור לשכוח אפילו לשנייה כי מדינתנו שצמחה במהירות להיות מדינה אסטרטגית מסוגלת להציב איום גרעיני משמעותי על שטחה".

בפיונגיאנג התייחסו גם למדינות שהצביעו בעד ההחלטה באו"ם והוסיפו: "המדינה שהרימו את ידיהן בעד הסנקציות יהיו אחראיות באופן מלא לכל ההשלכות שייגרמו בעקבות ההחלטה ואנחנו נבטיח שהם לנצח ישלמו מחיר כבד על מה שהן עשו".

כנס של מפלגת השלטון של צפון קוריאה, אתמול
כנס של מפלגת השלטון של צפון קוריאה, אתמולצילום: KCNA/רויטרס

מועצת הביטחון הטילה סנקציות כלכליות חדשות וחריפות על צפון קוריאה בעקבות ניסוי שערכה בחודש שעבר בטיל בליסטי בין-יבשתי. מומחים קבעו כי הטיל מסוגל לפגוע בכל שטח ארה"ב. הסנקציות, שההחלטה להטילן התקבלה פה אחד על ידי 15 חברות המועצה, צפויות להכביד משמעותית על כלכלת המדינה הקומוניסטית המבודדת.

לפי ההחלטה, שנוסחה על ידי ארה"ב, ייצוא מוצרי נפט מזוקק לצפון קוריאה יקוצץ בקרוב ל-90% - לרמה של 500 אלף חביות בשנה. כמות הנפט הגולמי המיוצאת תוגבל אף היא, לרף של ארבעה מיליון חביות בשנה. מייקל קירבי, שעמד בראש ועדת הבדיקה של האו"ם להפרות זכויות אדם בצפון קוריאה, הגדיר את הגבלת ייבוא הנפט הוא "צעד רציני מאוד". לדבריו, "באופן טבעי, תהיה לכך השפעה דרמטית על האוכלוסייה המקומית".

סין, שמספקת את מרבית הנפט לצפון קוריאה, הצביעה כמה פעמים במועצת הביטחון בעד החלטות שקראו להחרפת הסנקציות על בעלת בריתה, אך סירבה עד כה לבקשותיה של ארה"ב להפסיק את אספקת הנפט אליה.

סעיף נוסף בהחלטה שהתקבלה היום תובע ממדינות שבהן עובדים אזרחים מצפון קוריאה לגרשם חזרה לארצם בתוך 24 חודשים. לדברי פיטר וורד, בעל טור באתר NK News העוקב אחר הנעשה בצפון קוריאה, הגירוש הכפוי של העובדים הזרים יפגע בהשקעות הממשלתיות ובכלכלת השוק המתפתחת של המדינה.

כמו כן, ההחלטה אוסרת על צפון קוריאה לייצא מוצרי מזון, מכונות וציוד חשמלי, אבנים ועץ ומוצרים נוספים, והיא אוסרת על מדינות לייצא אליה ציוד ומתכות תעשייתיות, מכונות וכלי תחבורה. 

בסוף נובמבר ערכה צפון קוריאה ניסוי בטיל בליסטי בין-יבשתי חדש מסוג הוואסונג-15. על פי נתונים שאספו צבאות דרום קוריאה וארה"ב, הטיל התרומם עד לגובה 4,475 ק"מ ונפל בים, באזור המים הטריטוריאליים של יפן, לאחר שהות של 53 דקות באוויר. על פי הנתונים האלה, אם הטיל היה נורה במסלול בליסטי מתון יותר, הוא היה מסוגל לפגוע במטרות בטווחים שבין עשרת אלפים ו–13 אלף קילומטר מחצי האי הקוריאני - כולל כל שטח ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ