אלינור אינג רוי, גרדיאן
מקלון מסוג Clonopsis gallica
מקלון מסוג Clonopsis gallicaצילום: entomart
אלינור אינג רוי, גרדיאן

מקלונאים הם חרקים שנראים כמו עלים או זרדים, ולכן בעלי יכולת הסוואה מצוינת. מלבד יכולתם המרשימה זו, דבר נוסף המייחד אותם: העובדה שהם מתרבים ברבייה חד-מינית, המכונה בתולית. כל הפרטים המוכרים לחוקרים של המין עד היום היו נקבות. אך ייתכן שלא כך המצב: חוקרים בבריטניה גילו מקלון זכר, הראשון שנמצא אי פעם, ומדענים טוענים שמדובר ברמז לכך שהמקלונאים מוכנים להתחיל לקיים יחסי מין.

חוקרי החרק מאוניברסיטת מסאי שבניו זילנד היו מאד סקפטיים כשעמיתיהם מבריטניה הודיעו להם על התגלית. "מקלונאים לא זקוקים לזכרים - הנקבות מטילות ביצים מופרות, בלי לפגוש זכר", מסר החוקר מורגן ריצ'ארדס מבית הספר לחקלאות וסביבה באוניברסיטת מסאי, "זכר מקלונאי לא תועד מעולם, עד עכשיו".

מקלון מסוג Acanthoxyla prasina
מקלון מסוג Acanthoxyla prasinaצילום: Alan Gilchrist

האדם מאחורי התגלית, חובב חרקים בריטי, הבין שמצא משהו יוצא דופן - וריצוף הדנ"א של החרק, מקלונאי מסוג Acanthoxyla, אישר את חשדותיו. כעת, הזכר הנדיר הומת, יובש והוצב באוסף החרקים של המוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון. 

פרופסור סטיב טרוויק מאוניברסיטת מסאי מספר שמינים מסומים של מקלונאים הראו נכונות ליצור זכרים. "כמו כל דבר באבולוציה, יצירת הזכר היחיד הזה הוא תוצר של סיכוי. השאלה האמיתית היא אם הוא יישמר לדורות הבאים, וזה יקרה רק אם יתגלה שיצירתו תורמת להתפתחות המין", הסביר טרוויק.

הוא ציין שלא ברור אם המקלונאי מסוגל לייצר זרע. "הדרך חזרה למיניות בין זכרים לנקבות קשה ומפותלת, אבל האבולוציה מראה שיש בכך יתרון הישרדותי לרבייה מינית (המאפשרת מגוון גנטי רב יותר)", ציין טרוויק, ועודד חובבי חרקים לפקוח את עיניהם ולחפש זכרים נוספים בבריטניה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ