נשיא הפיליפינים לחייליו: תירו בלוחמות המורדים באבר מינן, בלעדיו הן חסרות תועלות - אסיה ואוקיאניה - הארץ

נשיא הפיליפינים לחייליו: תירו בלוחמות המורדים באבר מינן, בלעדיו הן חסרות תועלות

דברי דוטרטה עוררו סערה, כאשר חברת קונגרס כינתה אותו "מאצ'ו-פשיסט" ובארגוני זכויות אדם אמרו כי דבריו מעודדים אלימות מינית בזמן לחימה. בעבר אמר כי יפטור חיילים מעונש אם יאנסו שלוש נשים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רודריגו דוטרטה במסיבת עיתונאים במינדנאו, בשבוע שעבר
רודריגו דוטרטה במסיבת עיתונאים במינדנאו, בשבוע שעברצילום: -/אי־אף־פי
גרדיאן

נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה עורר סערה לאחר שהורה לחיילים לירות בלוחמות בארגוני המורדים באבר מינן. בנאום שנשא בשבוע שעבר בפני יותר מ-200 חיילים במלאקאננג, סיפק הוראות כיצד לפעול מול הנשים הללו: "יש הוראה חדשה מהמושל, 'אנחנו לא נהרוג אתכן, אנחנו נירה בכן באבר מינכן'", אמר דוטרטה והוסיף כי ללא אבר המין, הנשים יהיו "חסרות תועלת".

דוטרטה השתמש שוב ושוב לאורך הנאום במלה בשפה הוויסאיאנית המקבילה לפות, "ביסונג". אלא שזו צונזרה מהתמליל הרשמי שהפיץ הארמון, והוחלפה במלה עדינה יותר. למרות זאת, דבריו, שנאמרו לקול צחוק הקהל באולם, הוקלטו ועוררו את זעמם של ארגוני זכויות האדם וארגוני נשים באזור.

קרלוס ה. קונדה, חוקר מקומי מטעם הארגון Human Rights Watch, אמר כי "זו רק האמירה האחרונה של הנשיא מבין סדרת התבטאויות מיזוגיניות, פוגעניות ומשפילות נגד נשים". לדבריו, אמירה כזו "מעודדת את כוחות המדינה להשתמש באלימות מינית בזמן עימות חמוש, תוך הפרה של החוק ההומניטרי הבינלאומי".

חברת הקונגרס ממפלגת הנשים "גבריאלה", אמי דה ג'סוס, כינתה את דוטרטה "מאצ'ו-פשיסט" ואמרה כי האמירות שלו נגד נשים "מביאות את הטרור של המדינה נגד נשים לרמה חדשה לגמרי". היא תיארה את הנשיא כ"מאצ'ו-פשיסט המסוכן ביותר בממשלה", והוסיפה: "הוא הוכיח שהוא התגלמות המיזוגיניה והפשיזם באיש אחד".

לדוטרטה יש היסטוריה של אמירות מיזוגיניות כלפי נשים. במהלך קמפיין הבחירות שלו ב-2016, כשדיבר על מרד האסירים ב-1989 שבמהלכו נהרגה אשה אוסטרלית והאסירים אנסו אותה בזה אחר זה, אמר דוטרטה בבדיחות כי הצטער שלא היתה לו הזדמנות לאנוס אותה בעצמו. "כעסתי על האונס? כן, זה אחד. אבל היא היתה כל כך יפה, המושל היה צריך להיות הראשון", אמר. במאי אשתקד הוא אמר לחיילים במינדנאו - ככל הנראה בבדיחות – כי יפטור אותם מעונש אם הם אנסו שלוש נשים.

בשבוע שעבר נודע כי בית הדין הפלילי הבינלאומי בודק תלונות על כך שדוטרטה ביצע פשעים נגד האנושות במלחמתו עקובת הדם בסמים, שבה נהרגו יותר מ-4,000 איש. אך הנשיא אמר כי לא אכפת לו להיות נאשם ולהיכלא כל עוד הוא יקבל ביקורי התייחדות עם יותר מאשה אחת.

דוברו, הארי רוקה, דחה את הטענות כי הנשיא שונא נשים וסקסיסט. "אתם יודעים", אמר. "לפעמים הפמיניסטיות קצת מגזימות. כלומר, זה מצחיק. בחייכם. פשוט תצחקו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ