הפרלמנט הסיני אישר את ביטול המגבלות על מספר כהונות הנשיא שי

הפרלמנט של סין אישר את הסרת הסעיף המגביל את מספר כהונות הנשיא לשתיים מהחוקה של המדינה, ובכך סלל את הדרך לשלטון שי ללא הגבלת זמן

רויטרס, הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סין שי ג'ינפינג מצביע על הסרת המגבלות, בייג'ין היום
נשיא סין שי ג'ינפינג מצביע על הסרת המגבלות, בייג'ין היוםצילום: JASON LEE/רויטרס

חברי הקונגרס הלאומי העממי, הפרלמנט של סין, אישרו היום (ראשון) את הסרת הסעיף בחוקה המגביל לשתיים את כהונות הנשיא. הצבעת הפרלמנט, חותמת גומי של החלטות המפלגה הקומוניסטית המתכנס פעם בשנה, סוללת את דרכו של הנשיא שי ג'ינפינג לשלוט במדינה ללא הגבלת זמן. 

מתוך 2,963 חברי הפרלמנט, שמליאתו נפתחה לפני שבוע, שניים מהצירים הצביעו נגד ההחלטה, שלושה נמנעו, וכל השאר תמכו בה. בנאום בפתיחה של המליאה, ביום שני שעבר, הפציר ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג בחברי הפרלמנט לתמוך בשי, שנחשב למנהיגה הדומיננטי ביותר של סין מאז מאו. "בעת שאנחנו נכנסים לעידן חדש, עלינו להבטיח את תפקידו המרכזי של שי ג'ינפינג", אמר לי.

עד כה אפשרה חוקת המדינה שתי כהונות לנשיא בנות חמש שנים כל אחת. מאז שנבחר שי לתפקיד לפני כחמש שנים, הוא פיקח על שינויים משמעותיים במפלגתו ופעל להדחתם של בכירים שנחשבו עד אז לחסינים מהדחה. זאת, כחלק ממאבקו בשחיתות שלטונית הזוכה לאהדה ציבורית. שי מתקרב לסוף כהונתו הראשונה, וצפוי להיבחר רשמית לכהונתו השנייה כנשיא בכינוס הפרלמנט השנתי.

בחודש אוקטובר שי נבחר מחדש למזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית וליושב ראש הוועדה הצבאית המרכזית בוועידה הלאומית של המפלגה הקומוניסטית, המתכנסת פעם בחמש שנים. בתום הקונגרס, צירי המפלגה העלו את מעמדו של שי לזה של מאו דזה דונג, דרך הנצחת שמו בחוקה. במהלך הסמלי הוכרזה משנתו של שי כאחד הקווים המנחים של המפלגה. רק מנהיג אחד נוסף - דנג שיופאנג - מופיע בשמו בחוקה לצד מאו, אולם הוא הוכנס לאחר מותו.

אורוויל של, מומחה לסין המבקר במדינה מאז עידן מאו, אמר כי משחקי הכוח של שי הם חלק ממגמה כלל עולמית של חזרה אל דמויות שליט דומיננטיות. "היינו רגילים למנהיגים כאלו בעבר - הו צ'י מין, סטלין, מאו, שארל דה גול. מדובר באנשים שהחזיקו במשרה לכל החיים. לאחר מכן נסחפנו אל תוך תקופה של מנהיגים ביורוקרטיים", אמר של, "כעת נראה שאנחנו חוזרים לעידן של מנהיגים גדולים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ