אוסטרליה שוקלת להעניק מקלט לחקלאים לבנים מדרום אפריקה

שר הפנים של אוסטרליה הציע לקלוט את החקלאים על רקע יוזמה בדרום אפריקה להעביר קרקעות מלבנים לשחורים. אוסטרליה כלאה אלפי מהגרים מהמזרח התיכון ודרום-מזרח אסיה במתקני מעצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה במבקשי מקלט מאינדונזיה בסידני, 2013
הפגנת תמיכה במבקשי מקלט מאינדונזיה בסידני, 2013צילום: REUTERS

אוסטרליה בוחנת את האפשרות להעניק מקלט לחקלאים לבנים מדרום אפריקה, בטענה כי הם זקוקים להגנה של "מדינה מתורבתת". שר הפנים האוסטרלי, פיטר דוטון, אמר אתמול (רביעי) כי "לחקלאים לבנים מגיעה הגנה מיוחדת". דברי דוטון נאמרו בעקבות הדיון המתנהל בדרום אפריקה על חלוקה מחודשת של אדמות בבעלות אזרחים לבנים והעברתן לשחורים. משרד החוץ של דרום אפריקה דחה את ההצעה.

"אני חושב שלאנשים האלה מגיעה תשומת לב מיוחדת ואנחנו כמובן ניתן להם אותה", אמר דוטון, שהציע להעביר את החקלאים הלבנים לאוסטרליה בהליך מזורז מסיבות הומניטריות. "אנחנו רוצים שהאנשים שמעוניינים להגיע לכאן יצייתו לחוקים שלנו, ישולבו בחברה שלנו, יעבדו קשה, ולא יתקיימו מקצבת סעד", הוסיף דוטון, לאחר שבחן מסמכים המעידים על העלייה ברצח חקלאים בדרום אפריקה.

ממשלת דרום אפריקה הודיעה כי הערותיו של דוטון "מצערות" והדגישה כי לא נשקפת סכנה לחקלאים לבנים. "אין סיבה שממשלה כלשהי תחשוד כי אזרח כלשהו בדרום אפריקה נמצא בסכנה שנשקפת מהממשלה שלו, שנבחרה בדרך דמוקרטית", אמר נדיווהוו מבאיה, דובר שר החוץ של דרום אפריקה, "סכנה זו פשוט אינה קיימת".

דברי דוטון, חבר במפלגת השלטון "המפלגה הליברלית" מהמרכז-ימין, העלו שאלות גם בתוך אוסטרליה. סוגיית ההגירה נחשבת לרגישה מאוד באוסטרליה, וחברי המפלגה הליברלית הואשמו בעבר בשימוש בסוגיית הגזע לצרכים פוליטיים.

אלפי מהגרים מהמזרח התיכון ודרום-מזרח אסיה, מוסלמים ברובם, שהו במתקני מעצר מחוץ לשטחה של אוסטרליה במשך שנים, בעקבות המדיניות שמנעה ממבקשי מקלט להיכנס לאוסטרליה דרך הים. בשנה שעברה הסכימה אוסטרליה לשלם 53 מיליון דולר פיצויים למהגרים שטענו כי היו נתונים להתעללות במתקנים. דוטון היה בין הסנגורים הבולטים של מדיניות החזקת המהגרים במתקנים, וטען כי מדינתו לא צריכה לקלוט פליטים שיכבידו על רשת הביטחון החברתי של אוסטרליה.

בינואר טען דוטון כי המהגרים האפריקאים אחראים לעליית נתוני הפשיעה במלבורן, ואמר בראיון כי תושבי העיר חוששים ללכת למסעדות בלילה "בגלל שחברי כנופיות עוקבים אחריהם בדרך הביתה".

סוגיית החלוקה המחודשת של האדמות שבבעלות החקלאים הלבנים עלתה לדיון בחודש פברואר, כאשר נבחר נשיא המדינה החדש, סיריל רמפוזה. רוב האדמות במדינה נמצאות כיום בבעלות אזרחים לבנים, גם 25 שנים לאחר סיום משטר האפרטהייד. השבוע מפלגת השלטון בראשות רמפוזה, הקונגרס הלאומי האפריקאי, הציעה תיקון לחוקה שנועד לאפשר הפקעת קרקעות ללא תשלום לבעליו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ