מלזיה מקדמת חקיקה לכליאת עיתונאים על פרסום "פייק ניוז"

פעילי זכויות אדם אומרים כי החוק נועד לדכא ביקורת על הממשלה. החקיקה מגיעה לקראת הבחירות השנה, ועל רקע האשמות כי ראש הממשלה מעורב בפרשיות שחיתות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קמפיין של מלזיה נגד פייק ניוז: "שיתוף שקר הופך אותך לשקרן"

מלזיה מקדמת חקיקה שתוציא מחוץ לחוק חדשות כוזבות, ותעניש את המפרסמים במאסר ממושך. פעילי זכויות האדם אומרים כי החקיקה נועדה לדכא ביקורת לקראת הבחירות הכלליות, שצפויות להיערך במדינה השנה. ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, נקשר בפרשיות שחיתות של מיליארדי דולרים, והחקיקה עשויה לסייע לו למנוע פרסומים על התנהלות בעייתית, ולהפליל את העומדים מאחוריהם.

חקיקת הפייק ניוז צריכה לקבל את אישור הפרלמנט. היא קוראת להעניש את מי שיוצר, מציג, מפיץ או מדפיס חדשות כוזבות בעשר שנות מאסר ולהטיל עליו קנס של עד 500 אלף רינגיט מלזי (450 אלף ש"ח). החקיקה מגדירה חדשות כוזבות כ"כל חדשה, מידע ודיווח שקריים באופן חלקי או שקריים לחלוטין". לפי הנוסח הנוכחי, החקיקה תחול גם על עיתונאים זרים, אם הם משפיעים על אישים במלזיה. 

"זו התקפה על התקשורת", כתב המחוקק אונג קיאם מינג היושב באופוזיציה, "זה ניסיון להחדיר פחד לאנשים לפני הבחירות". אולם בכירים בממשלה אומרים כי החוק נועד להגן על הביטחון הלאומי. הם מאשימים את האופוזיציה בשימוש בחדשות כוזבות ככלי לניצחון בבחירות.

ארצות הברית ומדינות נוספות חוקרות האשמות למעילה והלבנת הון גדולה מקרן ההון הלאומית של מלזיה – 1MDB. הקרן הוקמה על ידי נג'יב ותופעלה על ידו אך נקלעה לחובות. לפי משרד המשפטים של ארה"ב, לפחות 4.5 מיליארד דולר נגנבו מהקרן על ידי מקורבים לנג'יב. נג'יב מכחיש, ובממשלתו טוענים כי כל מידע על הקרן שלא אושר על ידי הממשלה הוא שקרי. 

מבקרי הממשלה אומרים שהחקיקה החדשה תצטרף לחוקים נוספים המגבילים את התקשורת ואת חופש הביטוי. "למלזיה יש היסטוריה ארוכה ומטרידה של שימוש בספר החוקים שלה להשתקת ביקורת", אמר מנהל אמנסטי בדרום-מזרח אסיה ג'יימס גומז, "אין זה מקרי שהחוק מתואם עם הבחירות שנמצאות ממש מעבר לפינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ