הודו נאבקת ב"מאפיית השליפים" שמארגנת העתקות וזיופים בבחינות הגמר במדינה

התלמידים מקבלים תשובות למבחן בווטסאפ ובאחת המדינות בהודו טיפסו הורים על קירות בתי הספר כדי להעביר תשובות לילדיהם. המאבק על המקומות המעטים באוניברסיטאות מוביל רבים מהם לרמות

מייקל סאפי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינות גמר בעיר קולקטה, ב-2011 . התשובות עולות כ-3,000 שקל
בחינות גמר בעיר קולקטה, ב-2011 . התשובות עולות כ-3,000 שקלצילום: Bikas Das / ASSOCIATED PRESS

כמה דקות לאחר שהחל מבחן הגמר במתמטיקה בבית הספר התיכון בדלהי, ביקש רגאב לצאת לשירותים. הוא שלח תמונות של המבחן למספר טלפון, וכעבור כמה דקות הופיעו התשובות על הצג. "זה לא רמאות", מתעקשת אמו סוניטה, ששילמה 225 דולר כדי לקבל את המספר, "זו הדרך להסתדר".

בחודש שעבר החלה עונת בחינות הגמר בהודו, שמלחיצה עשרות מיליוני תלמידים הנאבקים על המקומות המעטים באוניברסיטאות במדינה. סיכויי הקבלה במוסדות הטובים ביותר קטנים פי עשרה מהסיכויים להתקבל לאוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג'. מי שעוד עובדים קשה בעונת הבחינות הם עובדי "מאפיית השליפים". זו רשת שהוקמה כדי להרוויח מהייאוש של התלמידים והוריהם.

בשבוע שעבר נחשף כי שתי בחינות גמר הודלפו לווטסאפ כ–90 דקות לפני שהחלו. יותר מ–2.8 מיליוני סטודנטים בדלהי וביישובים הסמוכים לה הוזמנו לגשת מחדש לבחינות. "זה עינוי", אמרה קיראת קאול, תלמידה בת 15 מדלהי שתאלץ להיבחן החודש שוב, "הקדשתי ימים שלמים ללימודים, קמתי אפילו בלילה בשביל לשנן".

הרמאות בבחינות היא כבר מגפה בהודו. בביהר, אחת המדינות העניות בהודו, יותר מאלף תלמידים גורשו בפברואר מבתי הספר בגלל העתקות וזיופים. בשנה שעברה התברר שהתלמיד שהשיג את הציון הגבוה ביותר במדינה בבחינה באמנות הוא בעצם גבר בן 42. ב-2016, התלמידה שקיבלה את הציון הגבוה ביותר נאלצה להחזיר את התעודה שלה בעקבות חשדות לאמינותה. בין היתר היא אמרה בראיון טלוויזיה שמדעי המדינה עוסקים בלימוד בישול.

תלמידים בבית ספר במדינת אוטר פרדש ב-2015צילום: בלומברג

ב-2015, עלתה ביהר לכותרות לאחר שהופיעו סרטונים שתיעדו הורים המטפסים, פשוטו כמשמעו, על בניין בן חמש קומות כדי להעביר לילדיהם את התשובות הנכונות במבחן. השנה, כדי למנוע מקרים של מרמה, הציבה המדינה בכיתות מצלמות במעגל סגור והורתה לכל התלמידים להשאיר בפתח את הנעליים והגרביים שלהם.

"זה מעיד על מערכת חינוך מרוסקת", אומרת יאמיני אייאר, מנהלת Centre for Policy Research. לדבריה, ההונאות הנרחבות נובעות מלחצים עצומים להשיג תואר אקדמי ומהתמקדות המדינה בהקמת בתי ספר חדשים בלי להתעניין במתרחש בהם. "המחקרים מצביעים על כך שכמחצית התלמידים שסווגו ברמה 5 בקריאה בעצם מסוגלים לקרוא טקסט ברמה 2", אמרה. היא הוסיפה שגם שיטת התמריצים למורים ולמנהלים בעייתית, שכן התקדמותם תלויה בשיעור ההצלחה של התלמידים במבחנים.

האם סוניטה יצרה קשר עם "מאפיית השליפים" ההודית באמצעות המרכז לתגבור, שם למד בנה לפני בחינות הגמר שלו אשתקד? "המורה אמר שהבן שלי חלש מאוד בלימודים", היא נזכרת. "הוא לא רצה ללמוד ואני לא רציתי שיישאר כיתה". המורה הפרטי הציע לקשר אותם עם מישהו שישלח לרגאב את התשובות למבחנים בכלכלה ובמתמטיקה. אף אחד משני הצדדים לא יודע את זהות האחר. היא חתמה על ההסדר הזה יחד עם עוד ארבע או חמש משפחות. "זה מקובל לגמרי", היא אומרת. וגם משתלם. "שילמנו לאיש הזה כ–60 אלף רופי (כ–3,200 שקלים)".

בעזרת קו התרמיות החם, רגהאב עבר בהצלחה את כל המבחנים. כיום הוא לומד צילום באופן פרטי ושואף לקריירה בתחום. לעומתו, קאול שוקדת על לימודיה כדי לחזור ולהיבחן שוב ב–25 באפריל. "אני מודאגת שהרמאים יצליחו יותר ממני", היא אומרת. "אני משקיעה המון, אבל האנשים רק רואים את התוצאה ולא שמישהו רימה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ