אונס ורצח ילדה מוסלמית בהודו מטילים צל על ממשלתו של מודי

לדברי רבים במדינה, מפלגת השלטון, שמיאנה בתחילה להגיב על המקרה המזעזע - ועל אונס נוסף שביצע חבר במפלגה - לא למדה את הלקח מהתנהלות השלטון במקרי אונס קודמים ועשויה לשלם על כך מחיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונתה של אסיפה באנו בהפגנת מחאה באחמדבאד בהודו, ביום שישי

האונס והרצח של ילדה מוסלמית בהודו על ידי גברים הינדים עוררו מתיחות בין-דתית חריפה בין מוסלמים להינדים במדינה. הסיבה לכך היתה תמיכת הלאומנים בנאשמים בתקיפה על אסיפה באנו בת השמונה. אולם כעת, הפרשה מתרחבת ממתיחות בין-דתית למשבר פוליטי שמערער את יציבות ממשלתו של ראש הממשלה נרנדרה מודי.   

בימים האחרונים, שעה שהתרבו ההפגנות ברחבי המדינה, התפטרו שני בכירים ממפלגת השלטון, בית המשפט העליון החליט להתערב ומנהיגי האופוזיציה ניסו לדחוק את ראש הממשלה מודי עוד יותר לפינה. ביום שישי פרסם מודי תגובה קצרה על הפרשה, אך בשל הביקורת של אנשי האופוזיציה על שתיקתו, פרסם בהמשך תגובה נוספת.

מפגינים נגד מפלגת השלטוןבשל מקרי האונס האחרונים באחמדבאד בהודו, ביום שישיצילום: Ajit Solanki/אי־פי

הצהרתו כי המדינה מתביישת ממקרי האונס וכי "הבנות שלנו יזכו בוודאות לצדק" כמעט ולא תרמה כלל להרגעת הרוחות. הזוועות שאירעו בינואר לילדה קטנה אחת, שנאנסה ונרצחה באכזריות, עומדות עתה בראש מהדורות החדשות בהודו. הן נקשרות לשניים מהנושאים הבוערים ביותר עמם מתמודדת הודו בשנים האחרונות – ריבוי מעשי אונס והתעללות בנשים ובילדות, והמתיחות הדתית בין הינדים למוסלמים במדינה.

באנו הגיעה מקהילה מוסלמית של נוודים במדינה המפולגת ג'אמו וקשמיר. לפי כתב האישום, קבוצה של גברים הינדים פיתו את הילדה ליער, חטפו אותה, סיממו אותה, נעלו אותה במקדש הינדי, אנסו אותה בזה אחר זה ולבסוף חנקו אותה למוות. לדברי החוקרים, הנאשמים הודו מיד לאחר מעצרם ואמרו כי הם תקפו את הילדה כחלק ממזימה להפחיד את הקהילה המוסלמית במדינה ולגרש אותם מהאזור. בסך הכל עצרה המשטרה במהלך החקירה שמונה גברים הינדים.

ככל שעוד ועוד פרטים קשים הלכו ונחשפו, תחושת האימה גדלה. למחאה נגד הנאשמים הצטרפו גם כמה מכוכבי הקולנוע הגדולים ביותר של הודו, שיזמו מסע הסברה ברשתות החברתיות כדי לחלוק עם הציבור את שאט הנפש מהמקרה. הודים רבים אמרו כי המיאוס והזעם שהם חשים – במיוחד כלפי הממשלה – דומים לתחושות שאפפו את הציבור אחרי האונס וההתעללות הקשה בסטודנטית צעירה באוטובוס בניו דלהי ב-2012.

"אונס זה אונס. אבל הפעם ייתכן וזה גרוע מתמיד", אמרה דיפה נראיאן, שכתבה ספר על היחס לנשים בהודו. "האונס באוטובוס בוצע על ידי קבוצה של גברים שיכורים שאיבדו שליטה. אבל הפעם זה פשע מתוכנן ומכוון שבמהלכו נעשה שימוש באונס ילדה קטנה במשך כמה ימים כנשק פוליטי".

הדיווח על מציאת גופתה של אסיפה בחודש ינואר זכה לכותרות מועטות בכלי תקשורת מקומיים. אבל הפשע התעורר מחדש לחיים בשבוע שעבר אחרי שקבוצה גדולה של עורכי דין צרה על בית משפט מקומי וניסתה למנוע משוטרים להגיש את כתבי האישום נגד החשודים (שלבסוף הוגשו בבית של השופט). כמה מעורכי הדין שהגיעו למקום חברים במפלגה הלאומנית של מודי, בהארטיה ג'נאטה (B.J.P).

שני חברים במפלגה, המכהנים בממשלת מדינת ג'אמו וקשמיר, ולקחו חלק בהפגנות התמיכה בנאשמים, התפטרו שלשום בשל ביקורת רבה והאשמות כי הם מונעים צדק ומעוררים מחלוקות דתיות. אחד מהם, צ'ודהארי לאל סינג', הכחיש כי התפטר בלחץ המפלגה ואמר כי הגיש את התפטרותו בלחץ הציבור.

נראה שמפלגת השלטון הנוכחית בהודו כשלה ללמוד את הלקח הפוליטי הקשה בעקבות האונס ב-2012. את הלקח ההוא למדה מי שנמצאת היום באופוזיציה, מפלגת הקונגרס הלאומי ההודי, שאיבדה את השלטון בבחירות בעקבות הביקורת הציבורית הקשה תגובתה האיטית, אם בכלל, לסיפור.

בית המשפט העליון בהודו הורה לעורכי הדין שהיו מעורבים בהפגנות להסביר מדוע הם חסמו פיזית את השוטרים ומנעו מהם להיכנס למקום. בתגובה אמרו עורכי הדין כי הם הונעו לפעול כך בעידוד ארגון הינדי ימני שקורא להוציא את חקירת האונס של אסיפה מידי השוטרים, בטענה שהיא מוטה לטובת הקהילה המוסלמית. הארגון קורא להעביר את החקירה לידי סוכנות החקירות הלאומית, שלדבריהם ניטרלית יותר.

האונס של אסיפה הוא אפילו לא מקרה האונס הקשה ביותר שמפלגת השלטון מתמודדת עמו כעת. מחוקק בכיר במועצת מדינת אוטר פרדש, החבר במפלגת השלטון, הואשם באחרונה באונס נערה ובמזימה שרקם יחד עם אחיו להרוג את אביה לאחר שהמשפחה התלוננה.  

מנהיגי אופוזיציה ניצלו את שתי הפרשות לטובתם והאשימו את מפלגת השלטון בהגנה על אנסים ורוצחים. אף שבסופו של דבר מודי פרסם תגובה, רבים אומרים כי התגובה הגיעה מאוחר מדי. "מודי הוא אדם שתמיד מגיב לאט", אמרה נראיאן, "הוא מחכה שהנושא ייעלם וכשזה לא נעלם הוא מוצא את עצמו בפינה, מתעורר ואז מפרסם הצהרות שטחיות". "אני מניחה ש-B.P.J תסבול מזה", הוסיפה, "חבריה ישלמו מחיר על כך שאפשרו לפטור אנשים מעונש באמצעות זה שהם לא התייחסו לפשע כאל פשע, והפכו אותו לפוליטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ