פרשנות |

ארה"ב ודרום קוריאה מאיצות למשא ומתן עם הצפון, אולי מהר מדי

ראש ה-CIA נפגש בחשאי עם קים ובדרום קוריאה רמזו על חתירה להסכם סופי. קשה להאמין שסלעי מחלוקת שלא נפתרו במשך שנים יימחקו תוך חודשים וטראמפ עלול לבצע ויתורים מבלי להבין זאת. אך יש סיבה לאופטימיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגין בדרום קוריאה מציג את מון כבובה של קים, בחודש

שעות ספורות לפני שאישר הבית הלבן ביום רביעי כי ראש ה-CIA ושר החוץ המיועד מייק פומפאו נפגש עם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, בכירים בסיאול אמרו כי נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין ינסה לחתום על הסכם לסיומה הרשמי של המלחמה בפגישה בשבוע הבא. אלה התפתחויות מהירות מאוד. בהתחשב בעובדה שרק לפני ארבעה חודשים היה חשש למלחמה בחצי האי הקוריאני, הן מבטיחות ומבלבלות בעת ובעונה אחת.

דיפלומטיה כמעט אף פעם לא מתקדמת מהר כל כך, בוודאי לא במזרח אסיה. הקיפאון בין שתי המדינות נמשך כמעט 70 שנה. מה גם שהפער האידיאולוגי והאסטרטגי בין ארה"ב, דרום קוריאה וצפון קוריאה נותר עמוק. מפגשי הפסגה ייערכו רק חודשים ספורים אחרי ההצעה לשיחות ולכן קשה להאמין שארה"ב או אף דרום קוריאה יהיו מוכנות מספיק.

סיאול כנראה תהיה ערוכה יותר מוושינגטון. מון תכנן פיוס עם צפון קוריאה במשך רוב הקריירה שלו. הוא חשב רבות על הסכמים עם הצפון, והוא מכיר את הנושא על בוריו. אבל צפויים לו אתגרים. הוא ניצח בבחירות לנשיאות עם 41% מהקולות, לא אישור ציבורי גדול מספיק להיפוך היחסים עם פיונגיאנג. אם הוא יחזור מהפגישה ב-27 באפריל עם הסכם המלא בוויתורים הוא ייקטל בתקשורת השמרנית, גם בדרום קוריאה וגם במערב.

אתגרים גדולים בהרבה עומדים בפני האמריקאים. השתתפות טראמפ בשיחות היא הימור. כעת די ברור שהוא יגיע לפגישה עם קים לא מוכן: הוא לא קורא נאומים ולעתים משנה את טיעוניו במהלכם. נוכח הבורות שלו בנושא צפון קוריאה, ייתכן שהוא יעשה ויתורים מבלי להבין זאת - כפי כשהסכים לפסגה עם קים. קיום הפגישה בין המנהיגים הוא ניצחון אדיר לצפון. במדינה המבודדת מנסים זה עשורים להיפגש עם נשיא ארה"ב, ואף נשיא לא הסכים לכך בעבר. אבל רק 45 דקות אחרי שהוצגה בפניו ההזמנה טראמפ הסכים לה, אף מבלי להתייעץ עם אנשי ביטחון לאומי.

מאז ההסכמה, התבטאויותיו על צפון קוריאה היו מוזרות או פשוט לא יעילות. בין היתר, הוא אמר שארה"ב צריכה אזור מפורז, כמו זה בחצי האי הקוריאני, בגבול עם מקסיקו והשתמש בהסכם הסחר בין ארה"ב לדרום קוריאה כקלף נגד המדינה לקראת השיחות. מי יודע מה טראמפ יגיד לקים כשייפגשו? אולי יציע לו לבנות מגדל טראמפ בפיונגיאנג?

הסיכון גבוה. מון מאיץ לעבר הסכם סופי רק חודשים אחרי שהשיחות הוצעו לראשונה, למרות הבדלים עצומים בנושא הביטחון בינו לבין קים. וטראמפ, פשוט נוהג כעצמו. אבל הפסגה גם מבטיחה, בעיקר בהשוואה למלחמה גרעינית. אין ספק שצפון קוריאה יכולה לשגר נשק גרעיני לעבר מטרות אזוריות, וכנראה שיש לה יכולת גם לפגוע בארה"ב. מלחמה בין צפון קוריאה לבין ארה"ב היתה כנראה מערבת גם את יפן, וייתכן שגם את רוסיה וסין. לפחות העולם כבר לא נמצא על המדרון החלקלק הזה. המשא ומתן תמיד היה נחוץ, וכעת יש לחכות ולראות לאילו ויתורים תסכים צפון קוריאה. זה יהיה נייר הלקמוס שייבחן אם היא רצינית.

לכן לא השיחות מעוררות דאגה, אלא המהירות שבה אורגנו. סבבי משא ומתן קודמים עם צפון קוריאה לקחו שנים. המתווכים של פיונגיאנג היו ערמומיים, וידעו לפעול בקשיחות כדי להשיג הסכמים טובים. לא סביר שזה השתנה. קשה להאמין שנושאים שהקשו על המשא ומתן במשך שנים יכולים להיפתר בכמה חודשים, אלא אם ארה"ב או דרום קוריאה מוכנות לוויתורים גדולים.

וזה החשש העיקרי: האם מון וטראמפ להוטים כל כך להשיג הסכם שהם יהיו מוכנים לוותר על יותר מדי? אף שאין זה סביר, זה יותר סביר מבעבר. מצד שני, אם מפגשי הפסגה יובילו למשא ומתן ממושך ולא לפתרונות מהירים, יתברר כי הם היו מוצדקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ