בדרך לפיוס היסטורי |

צפון ודרום קוריאה סיכמו: פירוק מנשק גרעיני וסיום המלחמה עד סוף השנה

המדינות הסכימו על הפסקת התרגילים הצבאיים וקידום שיתופי פעולה אזרחיים ■ נשיא הדרום צפוי לבקר בפיונגיאנג בסתיו, וקו טלפון מיוחד הותקן בין משרדי המנהיגים ■ המנהיגים יתכנסו בשנית לקראת הערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מון וקים בסוף פגישתם, היום
מון וקים בסוף פגישתם, היוםצילום: KOREAN BROADCASTING SYSTEM/אי

מנהיגי צפון ודרום קוריאה הסכימו היום (שישי) לפעול לפירוקו מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני ולהכריז על סופה הרשמי של המלחמה בין המדינות עד לסוף השנה. "הדרום והצפון אישרו כי המטרה המשותפת שלהם היא להפוך את חצי האי הקוריאני לאזור נקי מנשק גרעיני", נכתב בהצהרה עליה חתמו שני המנהיגים, קים ג'ונג און ומון ג'אי-אין. 

הבוקר חצה קים את הגבול בין שתי הקוריאות, לראשונה מאז פרוץ מלחמת קוריאה ב-1950. שני המנהיגים לחצו ידיים והנשיא מון אף חצה לזמן קצר את הגבול ונכנס לתוך שטחה של צפון קוריאה, ולאחר מכן המשיכו השניים ל"בית השלום" שבאזור הגבול המשותף, שם ערכו פגישה שארכה בדיוק 100 דקות.

קים ומון בטקס קבלת הפנים לפני פגישתם המשותפת, היוםצילום: KOREA SUMMIT PRESS POOL/אי־א
לחיצת היד בין המנהיגים והמעבר המשותף לדרום

בפגישה סיכמו המנהיגים כי מון יבקר בפיונגיאנג בסתיו הקרוב, בתאריך שייקבע בהמשך, וכי עד אז ישוחחו המנהיגים באופן קבוע בקו טלפון מיוחד שהותקן לאחרונה בין משרדיהם. דוברו של מון מסר לתקשורת כי קים ומון דנו בהסכם שלום ארוך טווח ובדרכים לשפר את הקשר בין הקוריאות. "היסטוריה חדשה מתחילה עכשיו. עידן של שלום, מנקודת ההתחלה של ההיסטוריה", כתב קים בספר האורחים בבית השלום.

בין השאר, פיונגיאנג וסיאול הסכימו להפסיק את כל התרגילים והתמרונים הצבאיים ב"אדמה, באוויר ובים" שעשויים להגביר את המתיחות באזור. החל מהשבוע הבא, יפסיקו המדינות להשמיע דברי תעמולה ברמקולים המוצבים באזור הגבול המשותף, ויעצרו את פיזור עלוני התעמולה משני צדי הגבול. המדינות סיכמו על יצירת אזור בטוח לדייגים משתי המדינות במערב, היכן שעובר גבול ימי בין המדינות. צפון ודרום קוריאה יערכו שיחות צבאיות בחודש הבא על מנת לדון בדרכים נוספות להוריד את המתח האזורי.

קים משוחח עם מון בבית השלום, היוםצילום: KOREA SUMMIT PRESS POOL/אי־א

הפגישה ההיסטורית הניבה גם שיתופי פעולה אזרחיים, דוגמת פגישות בין אזרחים וקיום אירועי ספורט ותרבות משותפים. במקביל, דווח כי הצפון והדרום סיכמו על פתיחת משרד תקשורת ושיתוף פעולה שיפעל לקידום פגישות בין קרובי משפחה שהופרדו במהלך מלחמת קוריאה.

הבית הלבן בירך את הצדדים ומסר הלילה בתגובה: "אנחנו מקווים שהשיחות יקדמו עתיד של שלום ושגשוג לכל חצי האי הקוריאני. ארה"ב מעריכה את התיאום הצמוד עם בעלת בריתנו, הרפובליקה של קוריאה, ומצפה להמשך השיחות האיתנות לקראת הפגישה המתוכננת בין הנשיא טראמפ וקים ג'ונג-און בשבועות הקרובים". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וקים צפויים בחודש הבא או ביוני. שיחות אלה יהיו הדו־שיח הישיר הראשון בין נשיא אמריקאי מכהן לשליט צפון קוריאה.

לקראת הפגישה ההיסטורית בין מנהיגי הצפון והדרום הודיע קים על הקפאת הניסויים הגרעיניים של ארצו, אולם המאיר באור חדש את ההכרזה, ולפיו אתר הניסויים הגרעיניים המרכזי בצפון קוריאה קרס חלקית.

אתר הניסויים פאונגאיי־רי ממוקם באזור הררי בצפון־מזרח צפון קוריאה ובו נערכו כל הניסויים הגרעיניים שביצעה פיונגיאנג מאז 2006. מדענים מאוניברסיטת המדע והטכנולוגיה של סין מצאו כי הוא קרס חלקית לאחר הניסוי האחרון ושיערו כי ייתכן שכעת הוא סגור מחשש לדליפות של קרינה גרעינית מסוכנת. החוקרים אספו מידע על האתר מהניסוי השישי והאחרון בו, ב-3 בספטמבר. לאחר הפיצוץ המבוקר באתר, אירעה רעידת אדמה בעוצמה של 6.3, ושמונה וחצי דקות לאחריה התמוטט האתר חלקית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות