מאיה גולדשמידט

ההודעה היום (שישי) על כוונת צפון ודרום קוריאה להכריז על סיומה הרשמי של המלחמה בין המדינות רומזת על סופה של מתיחות בת שבעה עשורים. היחסים בין דרום וצפון קוריאה היו עמוסי התרחשויות ומתיחויות מאז סיום מלחמת קוריאה בהפסקת אש – ולא בהסכם שלום – בשנת 1953, ועד לפגישת מנהיגי שתי המדינות היום, בדרך לפיוס היסטורי.

מלחמת קוריאה 

המלחמה בין צפון לדרום קוריאה פרצה ביוני 1950, אז פלשו הכוחות הצפון קוריאניים לדרום בניסיון "לאחד את המדינה". למרות שבתחילה נראה שהצבא של צפון קוריאה ינצח בקלות יחסית את הדרום החלש, הצבתם של כוחות אמריקאיים רבים בדרום קוריאה הצליחה להפוך את היוצרות והם הדפו את הצפון קוריאנים ופלשו לצפון.

חודשים לאחר הפלישה, התערבה סין בלחימה. צבאה האדיר של המדינה הקומוניסטית הצליח להסיג את צבאות ארה"ב ודרום קוריאה למרכז חצי האי, ועד לשנת 1953 המשיכו הקרבות באזור הגבול. ביולי באותה השנה, אחרי מאות אלפי הרוגים, הסכימו הצדדים על הפסקת אש, אך הסכם שלום מעולם לא נחתם ולמלחמת קוריאה ניתן הכינוי "המלחמה שאינה נגמרת".

חמש עובדות על מלחמת קוריאה

שנות ה-60 עד תחילת ה-2000: תקריות אלימות

בעשרות השנים שלאחר החתימה על הסכם הפסקת האש המשיכו התקריות האלימות בין שתי המדינות, אך הן לא התפתחו למלחמה כוללת. מאז סוף שנות ה-60 ועד תחילת שנות ה-90 התרחשו כמה ניסיונות התנקשות בנשיאי הדרום על ידי סוכנים צפון קוריאנים. בתקרית הידועה משנת 1974, מתנקש ירה לעבר נשיא הדרום דאז פארק צ'ונג-הי בעת שנאם, אך פספס ופגע באשת הנשיא, שמתה מהירי. ב-1987 הטמינו הצפון קוריאנים פצצה במטוס דרום קוריאני, והרגו 115 בני אדם שהיו עליו באותה העת.

בשנת 1996 צוללת של צבא צפון קוריאה שהיתה במשימת ריגול עלתה מעל לפני הים סמוך לנמל בגאנגנאונג. 25 חברי הצוות שהיו על הצוללת נהרגו בקרב שנמשך למעלה מחודש. בשנים שלאחר מכן, ספינות דרום וצפון קוריאות ירו אחת על השניה ביאונפיאונג בכמה תקריות, הקטלנית בהן בשנת 1999, אז נהרגו לפחות 50 אנשי צוות וחיילים משני הצדדים הלוחמים.

מון וקים בסוף פגישתם, היוםצילום: HANDOUT/רויטרס

החרפת המתיחות והחלפת השלטון

דרום קוריאה הודיעה על הפסקת המסחר עם הצפון ואסרה את כניסת ספינותיה למים הטריטוריאליים של הדרום לאחר שספינה צפון קוריאנית הטביעה אותה. בשנה זו נערכה הוועידה השנתית של מנהיגי מדינות ה-G20 בסיאול, ובימים לפני כן נערכו חילופי אש חיה מעבר לגבול, לראשונה מאז החתימה על הפסקת האש ב-1953. בתקרית אחרת, נורה גם ירי ארטילרי. 

בשנת 2011 עלה לשלטון בצפון קוריאה קים ג'ונג און, בנו של השליט הקודם קים ג'ונג איל, שמת ככל הנראה מהתקף לב. קים הצעיר התנהל באופן תוקפני ובוטה בהרבה מאביו ומסבו, כלפי המערב באופן כללי ובמיוחד כלפי ארה"ב. תחת שלטונו, צפון קוריאה, שהיתה סגורה ובלתי נגישה גם בעבר, הפכה לסגורה אף יותר. קים שם דגש מיוחד על פיתוח נשק גרעיני.

ניסויים גרעיניים והפחדת המערב

ב-2012 ערך המשטר בצפון קוריאה שני ניסויים בשיגור טילים ארוכי טווח – הראשון נכשל והשני הצליח. שנה לאחר מכן הודיעה פיונגיאנג כי הניסוי השלישי שערכה הצליח, וכי כעת היא מסוגלת לשגר "טיל קטן יותר עם מטען גרעיני עוצמתי יותר". השיגור גרר רעידת אדמה בעוצמה 5.1 במדינה וגם סנקציות בינלאומיות חדשות.

קים ג'ונג און צופה בשיגור הטיל בספטמברצילום: STR/אי־אף־פי

בשנים 2014 ו-2015 ערך הצפון כמה ניסויים בנשק גרעיני, והמערב הגיב בהטלת סנקציות נוספות, אך ללא הועיל. המתקן הגרעיני ביונגביון נפתח מחדש, וזמן קצר לאחר מכן הממשל מודיע כי הוא מסוגל להרכיב ראש נשק גרעיני על טיל בליסטי. 

ארה"ב בטווח פגיעה

בנובמבר 2017 הצליח קים לשנות את מאזן האימה, לאחר שמדינתו הצליחה לשגר טיל בליסטי בין-יבשתי שמסוגל לפגוע בכל נקודה בארה"ב. הטיל טס באוויר במשך 50 דקות, התפרק לשלושה חלקים ונחת במים הטריטוריאליים של יפן. לפני כן הודיעה צפון קוריאה שערכה ניסוי מוצלח גם בפצצת מימן.

הניסויים הגרעיניים המוצלחים והתכופים של פיונגיאנג יצרו מתיחות פומבית בין קים לטראמפ שמובילה לחילופי עלבונות. שר החוץ הצפון קוריאני רי יונג הו טען שטראמפ "הדליק את פתיל המלחמה עם צפון קוריאה", לאחר שנשיא ארה"ב איים להשמיד את צפון קוריאה מעל בימת האו"ם. צפון קוריאה כינה את טראמפ "משוגע זקן", שעונה במהרה: "למה קים מכנה אותי זקן? לעולם לא אקרא לו נמוך ושמן!".

התחממות היחסים

לאחר חילופי העלבונות בין טראמפ לקים, נראה ששני המנהיגים מנסים להנמיך את הלהבות, וקים מנסה לפרוץ דרך גם עם בעלות בריתה של ארה"ב, בראשן יפן ודרום קוריאה. בחודש שעבר הודיע הבית הלבן כי טראמפ ייפגש עם קים בחודש מאי או ביוני השנה. טראמפ הודיע כי עד הפגישה, צפון קוריאה לא תערוך ניסויים גרעיניים.

בתחילת החודש נפגש ראש ה-CIA, שכעת מונה לשר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, עם קים בפגישה סודית בפיונגיאנג. אחרי הפגישה דווח שגם נשיא סין, שי ג'ינפינג, צפוי לערוך ביקור נשיאותי בצפון קוריאה, ככל הנראה בחודשי הקיץ. לקראת הפגישה ההיסטורית שנערכה היום בשטח המפורז בין דרום לצפון קוריאה, רמזו גורמים משתי המדינות כי סיאול ופיונגיאנג מוכנות להכריז על סופה של המלחמה.

חייל על רקע הטלוויזיה בסיאול, בחודש שעברצילום: JUNG YEON-JE/אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ