פרשנות |

המשא והמתן בין טראמפ לקים עלול להעביר את עליונות ארה"ב באסיה לידי סין

כשצפון קוריאה נמצאת במרכז התחרות האסטרטגית בין סין לארה"ב, לראשונה אין עניין בסחיטת המדינה המבודדת. עם תמיכת דרום קוריאה בגישת בייג'ינג לפירוז הגרעין, נדמה שהקלפים נמצאים בידיה של סין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי, קים וטראמפ

לאורך הגבול של סין וצפון קוריאה, הראיות לכוח של בייג'ינג בשיחות בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט הצפון קים ג'ונג און, נמצאות בכל מקום. סרטון של נשיא סין שי ג'ינפינג מארח את קים מנוגן שוב ושוב על מסך ענק בעיר דנדונג, ותושביה כבר מחכים להמשיך במסחר מעבר לגבול עם ריכוך הסנקציות על שכנתם.  

סוחרים מספרים שהם מזמינים מראש פחם מקוריאה הצפונית. מספר יבואנים כבר מבריחים סחורות מצדו השני של הגבול. "אם אתה משחד את פקידי המכס הכפול", אומר אחד מאנשי העסקים שמוכר מכונות לכרייה, "חלק מהציוד הקל עובר". בפרויקט דירות חדש, הכולל ארבעה בניינים בני 15 קומות, המכירות זינקו ומספר הדיירים הוכפל בעוד הקונים, בהם קוריאנים, חוטפים דירות סטודיו המשקיפות לנהר היאלו.

בזמן זה, משטר טראמפ מתעקש לשמור על לחץ מקסימלי על צפון קוריאה עד שקים יציג פירוק משמעותי מהארסנל הגרעיני שלו. אבל מצב הרוח העליז בדנדונג הוא תזכורת שסין, בתור שותפתה העיקרית של קוריאה הצפונית למסחר, יכולה להחליט בעצמה עד כמה לאכוף את העיצומים הבינלאומיים עליה.

בייג'ינג כבר מיצבה את עצמה כשחקנית קריטית שיכולה לעצב את התוצאה הסופית של השיחות עם קוריאה הצפונית, שלפי טראמפ יתקיימו ב-12 ביוני בסינגפור. קים המתבודד נסע כבר פעמיים בחודשים האחרונים כדי להתייעץ עם נשיא סין, ככל הנראה כדי להתכונן למפגשים עם מייק פומפאו, שר החוץ החדש של ארה"ב.

המסר בשתי הפעמים היה ברור: קים רוצה את תמיכתה של סין כדי לגשת לפירוז גרעיני - תהליך הדרגתי בו צפון קוריאה תתוגמל בכל פעם שהיא תתקדם לכיוון פירוק גרעיני מוחלט. במקביל, צוות היועצים של טראמפ לענייני ביטחון לאומי דוגלים בגישה מהירה, בה הפירוז הגרעיני יהיה מהיר והסרת הסקנציות תגיע רק בסופו. עם זאת, הגב שצפון קוריאה מקבלת מסין בגישתה המדודה עלול לשלוח את טראמפ הביתה בידיים ריקות. 

ייתכן שמול טראמפ יוצבו שתי אפשרויות: לשחק לפי הכללים של סין - ולקחת את הזמן ולנהוג בשיטת "תן וקח" - או לפוצץ את הכל. טראמפ גם יכול להשתמש בפסגה עם צפון קוריאה כהזדמנות למסד איתה יחסים דיפלומטיים. טראמפ הראה התלהבות רבה לחתימת הסכם שלום רשמי עם צפון קוריאה, מחווה שהציג כטובה עבור כולם. עם זאת, תוצאה זו עלולה לשחק לידיים של סין, שתעלה את שאלת הצבת 30 אלף החיילים האמריקאים בדרום קוריאה, ואת התרגילים הצבאיים המשותפים לארה"ב ולדרום.

"הסכם עם צפון קוריאה שיפחית את המתיחות, המבורך בפני עצמו, יכול לסמן את תחילת הסוף לעליונות של ארה"ב באסיה", אמר יו וויט, פרופסור ללימודים אסטרטגיים בינלאומיים באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה. "זה יהיה ניצחון גדול עבור סין".

כבר עתה, סין שתמכה לאורך זמן בקשרים הכלכליים עם צפון קוריאה, מגלה עניין בהחייאת קשרי המסחר איתה. מומחים בסין אומרים כי בייג'ינג לא התכוונה להסיר את הסנקציות על הצפון בגלוי בשלב זה. עם זאת, היא חתמה עליהן בחוסר רצון בשנה שעברה, בעיקר בגלל בקשתו של טראמפ, ששיבח אותה על הענשת הצפון.

תחת הסנקציות, סין צמצמה את הוצאותיה על מוצרי אנרגיה מצפון קוריאה, והפסיקה לייבא פירות ים, פחם ועובדים מהמדינה המבודדת – כולם מקורות חשובים לכסף זר עבור המשטר של קים. אולם כעת, כשצפון קוריאה נמצאת במרכז התחרות האסטרטגית בין סין לארה"ב, לראשונה אין עניין בסחיטתה.

"לסין כבר אין אינטרס בהענשת צפון קוריאה", אומר צ'נג שיאוה, פרופסור באוניברסיטת רנמין בביג'ינג. "יחסיה של סין עם דרום קוריאה הידרדרו. לפני כמה חודשים, לסין היו יחסים טובים עם ממשל טראמפ, אבל כעת יש לה מלחמת מסחר עם ארה"ב".

דרום קוריאה, מצדה, מעוניינת גם היא למנוע מהצפון להכנס תחת חסות השלטון הסיני, גם אם כעת דעתה בעניין פירוז הגרעין מיושרת עם זו של סין. בהודעה משותפת שפורסמה לאחר פגישתם של קים ונשיא הדרום מון, התחייב הדרום לסייע לצפון לחדש את מסילות הברזל במדינה ואת כבישיה המהירים. ההתפתחויות הדיפלומטיות האחרונות נתנו הן לסין והן לדרום קוריאה "כל סיבה להתנגד ולהתעלם מסנקציות חדשות, אם ארה"ב תרצה בהן", אומר ראש משרד החוץ של סינגפור לשעבר, בלהרי קאוזיקאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ