צילומי לווין חושפים שצפון קוריאה החלה בהריסת אתר הניסויים הגרעיניים המרכזי במדינה

בצילומי הלווין תועדו מבנים מרכזיים ומסילות שנהרסו או הוסרו, ונראה כי פיונגיאנג החלה בהכנות לטקס ההריסה בשבוע הבא, אליו תוזמן התקשורת הזרה. בפאונגאיי-רי נערכו כל הניסויים הגרעיניים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי
גרדיאן

צפון קוריאה החלה בפירוק אתר הניסויים הגרעיניים המרכזי במדינה, כך טוען היום (שלישי) גורם אמריקאי שמסתמך על צילומי לווין מהאתר. בסוף השבוע הודיעה פיונגיאנג כי היא "תהרוס לחלוטין" את אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי ב-23-25 במאי, מול עיתונאים זרים שיוזמנו לצפות באירוע. 

באתר האנליסטים North 38 דווח הבוקר כי צילומי לווין של האתר מה-7 במאי מהווים את "ההוכחה המוחשית הראשונה כי הריסת האתר כבר החלה". בצילומי הלווין נראה כי כמה בניינים תפעוליים מרכזיים באתר וכן כמה מבנים קטנים יותר "נהרסו לחלוטין" ושמסילות שחיברו בין המנהרות לבין אתרי ריכוז הפסולת הוסרו. 

דיווח על הכרזת קים על פתיחת טקס הריסת האתר לעיתונאים

כל ששת הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה נערכו בפאונגאיי-רי, שממוקם באזור הררי בצפון-מערב המדינה, כולל הניסוי האחרון שנערך בספטמבר, בו על פי הודעת פיונגיאנג נוסתה פצצת מימן. מנהיגה העליון של צפון קוריאה קים ג'ונג און הכריז בחודש שעבר כי אתר הניסויים הגרעיניים יהרס כי למדינה "אין צורך בו"

מומחי אתר האינטרנט ציינו כי לפי תמונות הלווין, נראה שקים החל בהכנות לטקס ההריסה המרכזי - אליו, כאמור, תוזמן התקשורת הזרה - ונבנה מעמד בין ערימות הפסולת באתר. "ניתן להניח ששם יוצבו המצלמות שיתעדו את ההריסות", נכתב באתר. עם זאת, לא נראה שהמנהרות נהרסו כולן ומספר בניינים מרכזיים עדיין עומדים על תלם. טראמפ כינה את החלטת קים להזמין את התקשורת למקום "מחווה חשובה".

בחודש שעבר פורסם מחקר סיני לפיו פאונגאיי-רי קרס חלקית, ככל הנראה בגלל הנזקים שנגרמו לו מהניסויים הגרעיניים החוזרים ונשנים, שהפכו את האתר לבלתי שמיש עבור הצפון קוריאנים. לפי המחקר, לאחר הניסוי הגרעיני באתר בחודש ספטמבר, אירעה רעידת אדמה בעוצמה של 6.3, ושמונה וחצי דקות לאחריה התמוטט ההר חלקית. החוקרים מצאו כי לאחר ההתמוטטות ארעו ארבע רעידות אדמה נוספות, חלשות יותר, באזור.

לפי דיווחים בדרום קוריאה, שתי המדינות צפויות לערוך מחר שיחות בדרג גבוה, שמטרתן להכין את השטח לקראת השיחות של הדרג הצבאי, שיתרכזו בהורדת המתיחות בגבול המשותף ואיחודי המשפחות שהופרדו בשנות ה-50 בגלל המלחמה. ייתכן שהנציגים ישוחחו גם על הקמת קבוצות ספורט משותפות לשתי הקוריאות, לקראת משחקי אסיה שיערכו באוגוסט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ