מנהיג האופוזיציה במלזיה קיבל חנינה וצפוי להתמנות לראש הממשלה

אנואר איברהים נדון לחמש שנות מאסר על ביצוע מעשי סדום. ראש הממשלה בן ה-92, שאנואר נחשב לבן טיפוחיו עד לסכסוך שפרץ ביניהם, הצהיר בעבר שיפנה את מקומו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג האופוזיציה, אנואר איברהים, מחוץ לבית החולים בקואלה לומפור היום

מנהיג האופוזיציה במלזיה, אנואר איברהים, זכה היום (רביעי) לחנינה ושוחרר ממאסר ובכך נפתחה לו האפשרות להפוך לראש ממשלה. זאת, לאחר שבבחירות שנערכו בשבוע שעבר ניצחה קואליציה של בני בריתו.

אנואר בן ה-70 עזב בית חולים בקואלה לומפור, שם היה מאושפז לאחרונה בעקבות ניתוח בכתף. המוני תומכים התאספו מחוץ לבית החולים כדי לברך את אנואר ואת אשתו, ד"ר וואן עזיזה וואן איסמעיל, אשר תתמנה לסגנית ראש הממשלה. לדברי גורמים רשמיים במלזיה, השניים צפויים להיפגש עם מלך מלזיה, סולטן מוחמד החמישי, שיעדכן אותם על מתן החנינה. 

אנואר נדון בשנת 2015 לחמש שנות מאסר לאחר שהורשע בביצוע מעשי סדום. תומכיו טענו שמדובר היה בהאשמה שנבעה ממניעים פוליטיים. החנינה תסיר גם את האיסור שהוטל על איברהים לעסוק בפעילות פוליטית ויאפשר לו להתמנות לתפקיד רשמי בהקדם.

ראש הממשלה מהטיר מוחמד הצהיר שיפנה את מקומו לאנואר, אבל במהלך צפוי להימשך בין שנה לשנתיים. אנואר נחשב לבן טיפוחיו של מהטיר בן ה-92, אבל יחסיהם עלו על שרטון לפני 20 שנה, ובמלזיה מעריכים כי הסיכויים שהשניים ישתפו פעולה מחדש נמוכים מאוד.

דיווח על שחרורו של אנואר איברהים מהמאסר, היום

אנואר שימש כסגנו הבכיר של מהטיר, כשזה היה ראש ממשלה בין השנים 1981 ל-2003 ורבים ראו בו כממשיך דרכו. אולם היחסים בין השניים נהרסו בעקבות חילוקי דעות לגבי דרכי התגובה למשבר הכלכלי באסיה. בעקבות כך פוטר אנואר.

בעקבות כך החל אנואר בפעולות מחאה נגד מהטיר ומפלגת השלטון. אנואר טען שמהטיר לא שפוי, סנילי ולא מתאים להנהיג את מלזיה. זמן קצר אחר כך נעצר אנואר והורשע בשחיתות ובביצוע מעשי סדום. תומכיו של אנואר וארגונים לזכויות אדם טוענו שההאשמות פוברקו לבקשת מהטיר, אשר אמר אז: "אינני יכול לקבל אדם שמבצע מעשי סדום כמנהיג המדינה".

אנואר שוחרר ב-2004 ונבחר לפרלמנט ב-2008. אולם באותה שנה הוא הואשם שוב בביצוע מעשי סדום תחת חוק מימי השלטון הבריטי במדינה. פעילי זכויות אדם אמרו שמדובר ב"חוק ארכאי". השלטון הבריטי הסתיים בשנת 1957.

למרות שהוא משוחרר, נראה שעוד הרבה צריך לקרות כדי שאנואר יהפוך לראש ממשלה. ראשית עליו להפוך לבר פרלמנט. ד"ר עזיזה כבר אמרה שתסכים לפנות את מקומה בפרלמנט לבעלה. ואז מהטיר עצמו צריך להסכים לפינוי מקומו. רבים מריביו מעריכים כי "ד"ר מ'", שזה כינויו הידוע של הרופא שהפך לפוליטיקאי, יעדיף היום להשקיע במורשת שלו מאשר בצבירת כוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ