מחקר: מאות אלפי ילדות מתות מדי שנה בהודו בשל "אפליה סמויה ומתמשכת"

על פי המחקר, בכל שנה מתות בהודו כ-239 אלף ילדות מתחת לגיל חמש - רבות מהן בשל הזנחה מצד משפחותיהן ומצד עובדי המגזר הרפואי

קארן מקוויי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדה מוכרת קלחי תירס בגווהאטי בצפון הודו, בשנה שעברה
קארן מקוויי, גרדיאן

מאות אלפי ילדות מתות בהודו מדי שנה בגלל "אפליה סמויה", כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת Lancet Global Health. עורכי המחקר, חוקרים מ"המכון הבינלאומי לבדיקת מערכות יישומיות", מעריכים כי בכל שנה מתות בהודו כ-239 אלף ילדות מתחת לגיל חמש בגלל המגדר שלהן - 2.4 מיליון ילדות בעשר שנים.

על פי המחקר, רבות מהן מתות בשל הזנחה, הן מצד בני משפחותיהן והן מצד עובדי המגזר הרפואי, והן בשל "אפליה סמויה, שגרתית ומתמשכת". מחקרים אחרים הראו בעבר כי איכות החינוך, המזון והטיפול הרפואי שמקבלות בנות בהודו פחותה מאלה שמקבלים בנים.

בתנאים רגילים ובמדינות שבהן אין אפליה מגדרית כזאת, שיעור התמותה של ילדות מתחת לגיל חמש נמוך יותר מזה של בנים, בשל יתרון ביולוגי טבעי. אך החוקרים, שהשתמשו בנתוני מפקד אוכלוסין מהשנים 2005-2000, גילו שקיים "שיעור תמותה גבוה מדי" בקרב ילדות מתחת לגיל חמש ב-29 מתוך 35 ממדינות המחוז של הודו - 18.5 ל-1,000 לידות של תינוקות חיים. המצב קשה במיוחד בצפון הודו, שם יש מספר מדינות חקלאיות גדולות שבהן מערכת החינוך אינה מפותחת, ההתפתחות הסוציו-אקונומית מפגרת ואחוז הילודה גבוה.

כריסטוף גילמוטו מאוניברסיטת Paris-Descartes הצרפתית אמר כי בהודו קיים דגש רב מדי בבחירת מגדר התינוק לפני הלידה. "האפליה המבוססת על מגדר, שממנה סובלות ילדות, איננה מונעת מהן להיוולד - אך היא עשויה להחיש את מותן של אלה שנולדות", אמר. "שוויון מגדרי אינו קשור רק לזכות לחינוך, תעסוקה או ייצוג פוליטי. הוא קשור גם לטיפול, חיסונים ותזונה של ילדות, ובסופו של דבר להישרדות".

בהודו, כמו בסין, שיעור הילודה של בנים גבוה יותר מזה של בנות, בשל הפלות הקשורות למין הילוד. בארבע המדינות הגדולות ביותר בצפון הודו, אוטאר פראדש, ביהאר, רג'סטאן ומאדיה פראדש, שיעור התמותה של ילדות גבוה בהרבה מהממוצע, ומגיע ל-30 על כל אלף לידות של תינוקות חיים.

ד"ר ננדיטה סאיקיה, שהשתתפה בעריכת המחקר, אמרה כי כל ניסיון לצמצם את האפליה צריך להתחיל בצפון הודו. "האפליה שממנה סובלות ילדות אינה מוצדקת", אמרה סאיקיה. "כפי שניתן לראות מההערכה המחוזית על תמותה מופרזת, כל התערבות לצמצום האפליה בתחום המזון והטיפול הרפואי צריכה להתחיל קודם כל בביהאר ובאוטאר פראדש, שבהן שוררים עוני, התפתחות חברתית איטית ומוסדות פטריארכליים - לצד השקעה מינימלית בילדות. העובדות האלה מחזקות את הצורך לטפל ישירות בנושא האפליה המגדרית, בנוסף לעידוד הפיתוח החברתי והכלכלי בשל התועלת שמפיקות מכך נשות הודו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ