צפון קוריאה הרסה את אתר הניסויים הגרעיניים לעיני עיתונאים זרים

העיתונאים דיווחו על פיצוץ גדול בפאונגאיי-רי, אתר הניסויים הגרעיניים הפעיל היחיד במדינה. מומחים כינו את הצעד "מחווה של רצון טוב" לקראת פגישת קים-טראמפ, שמאז בוטלה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפה של אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי, היום
מפה של אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

צפון קוריאה הרסה היום (חמישי) את אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי, בנוכחות משלחת של עיתונאים זרים. מומחים ברחבי העולם כינו את הריסת האתר "מחווה של רצון טוב" ו"צעד חיובי" לקראת הפגישה שתוכננה בין שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שנקבעה לחודש הבא ובוטלה על ידי טראמפ.

כתב של סקיי ניוז דיווח כי חזה בפיצוץ גדול באתר. "הלכנו להרים וראינו את ההריסה ממרחק 500 מטרים", תיאר טום צ'שיר, "הם ספרו לאחור. אירע פיצוץ אדיר, האבק והחום הגיעו אלינו והיה רעש חזק". גם עיתונאים של סוכנות הידיעות מדרום קוריאה יונהאפ היו עדים להריסה, ולאתר סגירת האתר הוזמנו בין השאר אנשי סוכנות הגרעין של צפון קוריאה.

תושבים בסיאול צופים בתמונות לווין של האתר, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

מרבית ממבני אתר הניסויים הגרעיניים פאונגאיי-רי נמצאים מתחת לאדמה, במערכת מורכבת של תעלות ומנהרות, שם נערכו מרבית הפיצוצים. פיצוץ נוסף נערך במבנה דמוי מחסן גדול שנמצא על פני הקרקע. 

על פי ההערכות, צפון קוריאה הזמינה את העיתונאים הזרים, רובם מרשתות טלוויזיה, כדי שתמונות פיצוץ המתקן ישודרו בהרחבה ברחבי העולם. עם זאת, עד כה לא פורסמו תמונות מהמקום. 

באתר בוצעו כל ששת הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה, לרבות הניסוי בפצצת מימן. בחודש שעבר, קים הכריז כי למדינה אין צורך באתר הניסויים הגרעיניים והוא יפורק. הריסת האתר נתפסת בוושינגטון כצעד חיובי לקראת הפסגה, אולם מומחים אמרו כי הצעד סמלי בעיקרו, וכי חלקים מהאתר קרסו עוד קודם לכן. 

בחודש שעבר פורסם מחקר סיני לפיו פאונגאיי-רי קרס חלקית, ככל הנראה בגלל הנזקים שנגרמו לו מהניסויים הגרעיניים החוזרים ונשנים, שהפכו את האתר לבלתי שמיש. לפי המחקר, לאחר הניסוי הגרעיני באתר בספטמבר, אירעה רעידת אדמה בעוצמה של 6.3, ושמונה וחצי דקות לאחריה התמוטט ההר חלקית. החוקרים מצאו כי לאחר ההתמוטטות ארעו ארבע רעידות אדמה נוספות, חלשות יותר, באזור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ