פרשנות

בביטול הפסגה עם קים העניק טראמפ מתנה לסינים - וכדור הרגעה ליפן

אחרי שטראמפ הודיע על ביטול הפגישה עשויה סין לקבל יתרון בשיחות הסחר עם וושינגטון. הנפגע העיקרי הוא נשיא דרום קוריאה, שעלול לשלם מחיר פוליטי בבית

ג'יין פרלס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קים ושי בעיר דליאן הסינית, בתחילת החודש
קים ושי בעיר דליאן הסינית, בתחילת החודשצילום: KCNA/רויטרס
ג'יין פרלס, ניו יורק טיימס

החלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבטל את הפסגה בינו לבין מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, אכזבה כמה בעלות ברית באסיה, אך מנגד עודדה כמה אחרות ואולי אף הציבה את סין בעמדת המעצמה החזקה יותר מכולן.

בהודעה אתמול שם טראמפ בלמים לשיחות באי הקוריאני שהלכו והתקדמו בקצב חסר תקדים. אבל במקום להמשיך לעשות היסטוריה ולפגוש את קים, טראמפ הבטיח כי "הסנקציות החזקות מאוד שלנו, החזקות ביותר בהיסטוריה, ומסע הלחצים שלנו יימשכו". עם זאת, מסע הלחצים הזה עדיין תלוי ברובו בשיתוף פעולה של סין, שעשויה לנצל כל עיכוב במשא ומתן עם צפון קוריאה לטובתה בשיחות הסחר עם ארה"ב.

פיצוץ אתר הניסויים הצפון קוריאני

תוצאות הודעתו של טראמפ יהיו תלויות ברובן גם על התגובה של צפון קוריאה. שנה אחרי פריצת הדרך בניסויי הטילים שלה, והניסוי הגרעיני השישי, הציב קים במפתיע את ארצו בנתיב ישיר לשלום – השעה ניסויי נשק, שחרר אסירים אמריקאים ושעות לפני ההודעה של הנשיא האמריקאי גם הספיק להרוס את אתר הניסויים הגרעיניים של מדינתו.

עדיין לא ברור איך נסיגת טראמפ מהפסגה עם קים תשפיע על המדיניות הפנימית של המשטר בצפון קוריאה. אם קים ירגיש לפתע שהוא חייב לחדש את הניסויים בנשק ואת מפגני הראווה של ארצו כדי להוכיח שהיא מסוגלת לתקוף את ארה"ב בראשי נפץ גרעיניים, האזור כולו יהיה שוב בכאוס.

אבל אם הוא יגלה סבלנות, קים כבר הרווחי מעט רצון טוב בקרב שכנותיו – במיוחד סין, שותפת המסחר העיקרית שלו – כדי להשיג הקלה בסנקציות הכלכליות נגד מדינתו המבודדת, וזאת אפילו מבלי לוותר על הנשק הגרעיני.

טראמפ והנשיא מון בבית הלבן, החודש
טראמפ והנשיא מון בבית הלבן, החודשצילום: KEVIN LAMARQUE/רויטרס

"נסיגתו של טראמפ מהפסגה מאפשרת לצפון קוריאה להשיג את כל המטרות שלה: הכרה ציבורית, הקלה בסנקציות, פגיעה בבריתות של ארה"ב והמשך פיתוח גרעיני ללא הפרעה", אמר אדם מאונט, בכיר באיגוד המדענים האמריקאים בוושינגטון.

האדם שנפגע אולי יותר מכולם הוא נשיא דרום קוריאה, מון ג'אי-אין, מי שתיווך והיה מיוזמי הפסגה בין קים לטראמפ. כעת הוא עשוי להיפגע פוליטית אם השיחות ייכשלו באופן מוחלט. "האנשים של מון חייבים להיות מוכי פאניקה עכשיו בגלל שהם השקיעו כל כך הרבה בפסגה הזאת", אמר לי ביונג-צ'ול, בכיר במכון לשלום ולשיתוף פעולה בסיאול. "בבית הם ייאלצו עכשיו להתמודד מול מתנגדיהם הפוליטיים העולצים שישימו אותם ללעג על כך שהיו תמימים כל כך", הוסיף.

מי שדווקא יכול לנשום לרווחה מעט הוא ראש ממשלת יפן, שינזו אבה. בכירים בטוקיו חששו שהשיחות עם פיונגיאנג מתקדמות מהר מדי, מבלי שיפן מעורבת מספיק, ועלולות היו להסתיים בהסכם ממנו ארה"ב היתה מרוויחה, אבל גם היה משאיר את יפן פגיעה מול הנשק הצפון קוריאני.

אבה ורעייתו אקיה מגיעים לסן פטרסבורג, אתמול
אבה ורעייתו אקיה מגיעים לסן פטרסבורג, אתמולצילום: Alexander Ryumin/אי־פי

נשיא סין, שי ג'ינפינג, היה לחוץ לא פחות מהקצב שבו זרמו השיחות וההתקרבות המוגזמת של קים לאמריקאים, במיוחד על רקע מוכנותו של קים בעבר למרוד בסין. ביטול הפסגה מאפשרת עתה לשי להשתמש בהשפעה שיש לו על צפון קוריאה – כולל היכולת שלו להדק או להחליש את יישום הסנקציות הכלכליות נגדה – כיתרון שעה שבייג'ין דנה עם וושינגטון על הסכם סחר משותף.

"זה האינטרס של שי שהפסגה לא רק תידחה, אלא תתעכב כמה שיותר זמן", אמר ג'יימס מאן מחבר הספר "הפנטזיה הסינית". לדבריו, "הציפייה להסכם מבלי שהוא נחתם עדיין מעניק לסין יתרון מעל ארה"ב במיוחד בכל הנוגע לענייני סחר".

צ'נג שיאוח, מומחה לצפון קוריאה באוניברסיטת רנמין בבייג'ין תיאר את החלטת טראמפ כחדשות רעות, אולם אמר כי היא עשויה לאפשר לשי לפעול מעתה מעמדה של מתווך. "הביטול עשוי להעניק לסין הזדמנות להתערב בצורה כלשהי כדי להציל את הפגישה המבוטלת", אמר.

באחרונה נראה שטראמפ חושד כי לשי יש חלק בעמדה הנוקשה שנקטה צפון קוריאה בימים האחרונים כדי להימנע מפירוקה מנשק גרעיני. בכירים צפון קוריאנים הבהירו כי לא יהיו מוכנים לקיים את הפסגה המשותפת אם אחד התנאים לה יהיה הפירוק מנשק גרעיני, תנאי שטראמפ הבהיר כי הוא הכרחי לקיום הפסגה. השבוע אף ציין טראמפ כי צפון קוריאה הקשיחה את עמדתה כלפי ארה"ב אחרי הפגישה המפתיעה בין קים לשי בעיר הנמל הסינית דליאן לפני שבועיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ