גורמי מודיעין אמריקאים: פיצוץ אתר הגרעין בצפון קוריאה - הצגה

הגורמים אמרו לרשת CNN כי לא תועדה פעילות גיאולוגית חריגה שמאפיינת פיצוצים חזקים מספיק. לדבריהם, לפני הפיצוץ הוצא מהאתר ציוד טכני שיכול לשמש את פיונגיאנג לבניית אתר חדש בעתיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרס אתר הגרעין בצפון קוריאה, בחודש שעבר
צילום: /אי־פי
לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ

עשרות עיתונאים זרים היו עדים בחודש שעבר לפיצוץ אתר הניסויים הגרעיניים של צפון קוריאה פאונגאיי-ריי. העיתונאים אומנם דיווחו על "פיצוץ אדיר" ו"רעש חזק" והמומחים כינו את הרס האתר "מחווה של רצון טוב", אולם כעת טוענים גורמי מודיעין אמריקאים ומומחים בינלאומיים לפיקוח על נשק כי נראה שהפיצוץ היה בעיקר הצגה לצורכי תעמולה ולא נועד להרוס לחלוטין את האתר.

הגורמים אמרו לרשת CNN כי במהלך הפיצוץ לא תועדה פעילות גיאולוגית תת-קרקעית משמעותית וחריגה, כפי שהיתה צפויה להיות במקרה של פיצוץ בסדר הגודל שתואר על ידי העיתונאים. בנוסף, המומחים אומרים כי תמונות האבק שהתפזר באוויר במהלך הפיצוץ מצביעות על כך שהוא היה שטחי מאוד.

פיצוץ אתר הגרעין הצפון קוריאני

לצד זאת, הכתבים הזרים שהוזמנו לתעד את האירוע נעמדו במרחק של 500 מטרים בלבד מהמקום. אם היה מדובר בפיצוץ גדול באמת, מסבירים המומחים, הם היו נדרשים לעבור למקום מרוחק יותר כדי להבטיח שלא ייפגעו.

גורמי המודיעין האמריקאים סבורים כי לפני הפיצוץ דאגו הצפון קוריאנים להעביר ציוד טכני ומתקנים חשובים מהתעלות התת-קרקעיות שהופצצו למקומות אחרים. מתקנים אלה יכולים לשמש אותם בעתיד לבניית אתר חדש או לשיפוץ האתר ההרוס.

ביום שישי, בתום שבוע של חוסר ודאות, הודיע הנשיא דולנד טראמפ כי ייפגש עם שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בעוד פחות משבועיים בסינגפור, כפי שתוכנן תחילה. הפגישה תהיה הראשונה בהיסטוריה בין המנהיגים של ארה"ב וצפון קוריאה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ