היעד מספר 1 של הצפון קוריאנים בפסגה: להגן על קים

מנהיג צפון קוריאה נחת בסינגפור לקראת פגישתו עם טראמפ. אף שהפסגה תתמקד בפירוז קוריאה מגרעין, את הצפון קוריאנים מעניינת יותר סוגיית אבטחת המנהיג. איך יעשו זאת?

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכוניתו של קים מוקפת במאבטחים בגבול הדרום קוריאני, לפני חודשיים
מכוניתו של קים מוקפת במאבטחים בגבול הדרום קוריאני, לפני חודשייםצילום: POOL New/רויטרס

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און נחת היום (ראשון) בסינגפור לקראת מפגש הפסגה שלו מחר עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. פירוז חצי האי קוריאה הוא הנושא המרכזי של הפסגה, אך עבור אנשי המשטר הצפון קוריאני, הנושא שנמצא בראש סדר העדיפויות אחר לגמרי - הגנה על השליט שלהם.

האבטחה סביב קים ג'ונג און בפגישתו הראשונה עם טראמפ צפויה להיות הדוקה ביותר, הרבה יותר מזו שהייתה בפסגה של קים ב-27 באפריל עם נשיא דרום קוריאה. כך לפי מומחים ופרשנים.

תוכנית טלוויזיה בדרום קוריאה על פסגת טראמפ-קיםצילום: Lee Jin-man/אי־פי

בסוף חודש אפריל עשו 12 מאבטחים חסונים כותרות בעולם כולו כשהקיפו את מכונית המרצדס של קים ורצו אחרי כל פעם שהשליט הצפון קוריאני נע לאורך הגבול. תצוגת התכלית הצפון קוריאנית היתה ככל הנראה בעיקר הצגה לטלוויזיה. אלא שהפעם, לא מדובר בהצגה. הצפון קוריאנים יעשו הכול כדי למנוע תקלות פתאומיות במהלך ביקורו הראשון של קים במדינה זרה שאיננה סין או דרום קוריאה מאז עלה לשלטון ב-2011. כך אמר קים דו-היון, מרצה לאבטחת פוליטיקאים באוניברסיטת הספורט הלאומי שבדרום קוריאה.

"האבטחה של קים תהיה הצמודה ביותר מאשר לכל האישים החשובים האחרים", אמר המרצה, שהיה איש האקדמיה הראשון שפתח בדרום קוריאה מסלול לתואר באבטחה ובהגנה על פוליטיקאים. "אני חושב שאנחנו יכולים להניח שצפון קוריאה הציבה הרבה יותר דרישות לסינגפור מאשר ארה"ב במונחים של אבטחה", הוא אמר. לדבריו, בנוסף לכלי רכב משוריינים, יציבו הצפון קוריאנים שכבות הגנה נוספות סביב אתר הפסגה בסינגפור וינסו להסיח את תשומת הלב ממכוניתו של קים בזמן שינוע ממקום למקום. "אנחנו ככל הנראה חוזים בהיקף אבטחה חסר תקדים בים, באוויר וביבשה משום שהפסגה הזו היא הדבר הגדול ביותר בעולם כרגע", אמר קים דו-היון.

"קים ג'ונג און נחשב לסוג של אל במדינה שלו, בשעה שמחוץ לצפון קוריאה הוא ספג ביקורת עוינת בגלל הדרך שבה מתנהל המשטר שלו, וזה מספיק בשביל שאנשי המשטר שלו יהיו מוטרדים מסוגיית האבטחה", אמר צ'ה קיו-צ'יר, מנכ"ל חברת האבטחה הדרום קוריאנית Top Guard. "המנהיג הצפון קוריאני יקבל ככל הנראה לשולחנו אוכל שהוכן על ידי שף שהגיע עמו צפון קוריאה", אמר צ'ה.

ראש הסגל של קים נצפה בשבוע שעבר בסינגפור לאחר שניהל שיחות משא ומתן עם גורמי ממשל אמריקאיים שכללו בין היתר את סידורי הביטחון בפסגה. רשת הטלוויזיה היפנית TBS צילמה את קים צ'אנג-סון במהלך טיסתו לסינגפור והוא מביט במסמכים שעליהם נכתב: "כדי להבטיח הצלחה בפסגה, הדבר הראשון והשני בסדר העדיפויות יהיו להבטיח את ביטחון יושב הראש קים ג'ונג און".

מאחר שתדמית היא חלק לא פחות חשוב בפסגה הצפויה בין מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה, המשלחת הצפון קוריאנית צפויה להוסיף "צבע" למעגל האבטחה סביב קים. כך לפי אן צ'אן-איל, עריק צפון קוריאני ונשיא המכון העולמי ללימודי צפון קוריאה. "קים ג'ונג און עשוי להביא מאבטחות שנראות טוב כדי לשוות לו תדמית יותר רכה", הוא אמר. בכך יבקש קים ג'ונג און לחזק את התדמית הרכה שזכה לה במהלך בפסגה שקיים לפני כחודשיים עם נשיא דרום קוריאה.

אנשי האבטחה של קים ניקו בחודש אפריל עם חומר חיטוי את הכיסא שעליו היה אמור קים לשבת ולחתום על ספר האורחים בבית השלום שבאזור הגבול המשותף לשתי הקוריאות. הם עשו את אותו הדבר עם ספר האורחים ועם העט, שבו קים לא השתמש בסופו של דבר. אנשי אבטחה אחרים תועדו עורכים חיפושים בחדר כדי לוודא שאין בו חומרי נפץ או מכשירי הקלטה. "אנחנו עשויים לראות מספר דומה של אנשי אבטחה ונהלי אבטחה כפי שראינו באפריל, אבל הם גם יצטרכו לקבל עזרה מסינגפור כמו כלי רכב וסוכנים מיוחדים", אמר צ'ו סונג-ריול, עמית מחקר בכיר במכון לאסטרטגיית ביטחון לאומי. צפון קוריאה עשויה גם להשתמש בשירותיה של בעלת הברית הגדולה ביותר שלה, סין. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ דיווחה מפי מקורות אנונימיים שבייג'ין שקלה לשלוח מטוסי קרב שילוו את מטוסו של קים ג'ונג און בעת שיעבור במרחב האווירי של סין.

אתר הפסגה, הכבישים והמלונות באזור יהיו כולם מאובטחים על ידי כוח מיוחד של משטרת סינגפור. כך לפי דיפלומטים שמכירים את נהלי האבטחה במדינת האי. כמו כן, משטרת סינגפור תבצע בדיקות קפדניות ביותר לאנשים, ציוד וכלי רכב  באזור האי סנטוסה, מקום הפסגה בין טראמפ לבין קים. במקביל, תוגבל התנועה בשטח האווירי של סינגפור במהלך הפסגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ