פרשנות |

טראמפ מול קים: בידי מי הקלפים הטובים יותר לקראת הפסגה

עם שני מנהיגים לא צפויים, איש לא מהמר מה יהיו תוצאות הפסגה בסינגפור, אולם במשחק הפוקר קים מרוויח מעצם הישיבה לשולחן מול נשיא ארה"ב. טראמפ נהנה מאי-הוודאות וסומך על האינטואיציה שלו. את חלק מהמומחים זה דווקא מדאיג

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים ג'ונג און, היום בסינגפור
קים ג'ונג און, היום בסינגפורצילום: Terence Tan/אי־פי
אי-פי

מדיניות החוץ האימפולסיבית של נשיא ארצות הברית תעמוד במבחן הקשה ביותר שלה. היום (ראשון) הוא נחת בסינגפור ל"משימת שלום" בניסיון להגיע להסכם לפירוק גרעיני של צפון קוריאה. נשיא ארה"ב, שבסוף השבוע הנחית מהלומה מצלצלת על בריתות ותיקות עם המעצמות המערביות האחרות בסרבו לחתום על הודעה משותפת של מנהיגי G7, שבע המדינות המתועשות, יעמוד בפני יריב קשה למשא ומתן בפגישתו עם קים ג'ונג און בסינגפור.

קים, מצדו, יוצא לראשונה מהבועה המגוננת במעוז שלו בפיונגיאנג, בהימור שאין לו תקדים. אביו של הרודן הצפון קוריאני יצא מארצו רק ברכבת, בשל חשש מהתנקשויות. קים, עד הפסגה המפורסמת עם נשיא דרום קוריאה בצד הדרומי של הגבול בין המדינות, מסתתר לרוב מאחורי שירותי תעמולה וביטחון, ויצא רק לנסיעות קצרות בסין, הידידותית למשטרו. ביקורו בסינגפור שובר מסורת של כוריאוגרפיה מתוזמנת היטב ומכניס אותו לתחום בלתי ידוע.

תוצאת המפגש בין השניים היא אחד הכי פחות ניתנים לחיזוי שאפשר לדמיין בבמה הפוליטית העולמית. טראמפ יפעל כמו תמיד, על סמך האינטואיציה שלו. בניגוד לרוב הפסגות מסוג זה, שבהן רוב העבודה נעשית מראש והמפגש עצמו משמש בעיקר כהזדמנות לצילום, נציגי הממשל האמריקאי אומרים כי הדבר היחידי הצפוי בשיחות היא היותן בלתי צפויות. כשטראמפ קיבל את ההזמנה מידי קים במארס, הוא הימם לא רק את בעלות הברית של ארה"ב, אלא גם את הצפון קוריאנים עצמם. התוצאה של המפגש תכריע את גורלם של מיליונים.

סינגפור, מקום המפגש, היא מעוז של קפיטליזם ועושר. קים וטראמפ ינהלו את משחק הפוקר הדיפלומטי היקר שלהם בפני 3,000 עיתונאים מרחבי העולם, כולל כמה עוינים מאוד מדרום קוריאה (המכונים על ידי הממשל בפיונגיאנג "עיתונות זוחלים"). קים, בוגר בית ספר שווייצי, הוא נושא להשערות פרועות – אילו ביצועים יפגין במשא ומתן? ומדוע בכלל הוא לוקח את הסיכון?

הרווח רובו של קים

התשובה הקצרה היא שלמרות החששות, קים עשוי לקבל בפסגה יותר ממה שהוא יצטרך לתת. קים זקוק לסיוע דחוף כדי לייצב ולבנות כלכלה שהשקיעה את מירב משאביה הדלים בפיתוח נשק גרעיני. הצפון קוריאנים מקווים לוויתורים, לגיטימציה והגנה שיעניק להם הנשיא הלא קונבנציונלי של ארה"ב, שמוכן לשקול אפשרויות שמנהיגים אחרים לא מוכנים לחשוב עליהן.

קים זוכה בניצחון מיידי מהפגישה עצמה, אומר ג'וזף יון, הדיפלומט הראשי של ארה"ב לצפון קוריאה עד מארס השנה. "זהו סימן להכרה שהצפון קוריאנים רצו במשך עשורים. נציגי משרד החוץ של צפון קוריאה חזרו והדגישו שרק דיאלוג בין מנהיגים יוכל לשבור את הקיפאון הגרעיני. המטרה העיקרית שלהם היא הישרדותו של המשטר", הוא כתב.

דונלד טראמפ בוועידת ה-G7 בקוויבק, אתמולצילום: בלומברג

"זו העסקה המושלמת לצפון קוריאה. הם מרוויחים הכול ולא מפסידים מאומה", אמר כריסטופר היל, ראש צוות המשא ומתן לענייני גרעין של הנשיא ג'ורג' וו.בוש  עם צפון קוריאה. "השאלה היחידה על מה יצטרכו לוותר. וממה שהבנתי מדברי טראמפ, זה לא יהיה הרבה".

קים אולי גם רואה את ההימור בצורה שונה מאביו וסבו, מכיוון שהוא נחוש להפוך את צפון קוריאה למודרנית, לדברי ריאן האאס, מומחה לאסיה במרכז סין על שם ג'ון תורנטון. "קים ניצב בפני ציפיות הולכות וגדלות בארצו, ובה בעת הוא צריך להתמודד עם סנקציות מפחידות מבחוץ. כדי למלא את הציפיות המקומיות הוא יצטרך להקטין את הלחץ החיצוני, והדינמיקה הזו תוביל אותו לפירוק גרעיני".

האאס מזהיר את הצופים במחזה הנפרש בסינגפור: "אף אנליסט בצפון קוריאה או בממשל האמריקאי או מחוצה לו לא מצפה שקים יוותר בפועל על הפצצות שלו".

טראמפ מרגיש בטוח בבלתי נודע

כדרכו, טראמפ מבטא ביטחון גם מול הבלתי נודע. "אני מרגיש שקים ג'ונג און רוצה לעשות משהו גדול עבור אנשיו ויש לו הזדמנות שלא תחזור שנית", הוא אמר.

שלושה גורמים הכינו את הקרקע לפסגה, אמר סקוט סניידר, עמית מחקר ללימודי קוריאה במועצה לקשרי חוץ. "קים הפיק את הפסגה, מון ג'אה-יין, נשיא דרום קוריאה, מביים אותה, וטראמפ סיפק את ההשראה".

טראמפ הוא הנשיא הראשון שמוכן לשבת עם הרודן מצפון קוריאה עם כל כך מעט ויתורים מראש. הוא מאמין בכישורי המשא ומתן שלו, כפי שהוא עצמו מגדיר אותם, בניווט בטריטוריה דיפלומטית לא ידועה זו.

טראמפ אמר כי תוצאות המושא ומתן תלויות באינטואיציה שלו. "אדע מהרגע הראשון" הוא אמר, אם קים רציני לגבי המשא ומתן. "אדע במהירות אם צפוי לקרות משהו חיובי, ואם אחשוב שלא, לא אבזבז את זמני ולא ארצה לבזבז את זמנו". "זה מנהיג שהוא אישיות לא ידועה", אמר טראמפ על קים. "אנשים לא יודעים הרבה עליו. אני חושב שהוא יפתיע לטובה".

עוזרים בבית הלבן תיארו את טראמפ בימים שלאחר קבלת ההזמנה כ"אחוז דיבוק בחזיונות של זכייה בפרס נובל לשלום" ושימוש ב"אמנות העסקה", כותרת ספרו רב המכר, להטביע את חותמו בסדר הגלובלי. ההתלהבות התמתנה בשבועות האחרונים בשל האתגר של ניהול מגעים עם יריב כה בלתי צפוי. יש גם חששות בבית הלבן ובמזרח אסיה כי תשוקתו של טראמפ להסכם גדולה כל כך שיסכים לקבל אותו בכל תנאי.

טראמפ ינפנף בפני קים חזון של הגנה, השקעה כלכלית ואפילו ביקור בבית הלבן בתמורה לנטישת תוכנית הנשק הגרעיני. קים, אומרים נציגי ארה"ב, הסכים לשים על השולחן את מאגר 50 כלי הנשק שלו, אולם יש פער בחזון של שתי המדינות בנוגע לפרטים. אחרי החורבן הדיפלומטי בפסגת G7, חוששים רבים כי טראמפ יתעלם ממידת הזהירות והעצות של עוזריו ויועציו, וימשיך לנסות להתוות את הסדר הגלובלי מחדש במו ידיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ