מ"איש הטילים הקטן" ועד ל"אדוני היו"ר היקר": המהפך ביחסי טראמפ-קים

זה התחיל עם שיגורי טילים, ניסוי גרעיני ואיומים בטוויטר במלחמה, אבל במקום להחליף מהלומות ייפגשו הלילה נשיא ארה"ב ושליט צפון קוריאה למפגש פסגה היסטורי בסינגפור. כך הגיעו עד הלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים ג'ונג און ואחותו קים יו ג'ונג בפגישה עם נשיא דרום קוריאה מון, באפריל
קים ג'ונג און ואחותו קים יו ג'ונג בפגישה עם נשיא דרום קוריאה מון, באפרילצילום: /אי־פי

הגישה של דונלד טראמפ לצפון קוריאה התאפיינה בשנה האחרונה בקיצוניות. רגע אחד הוא איים להרוס את ארצו המבודדת של קים ג'ונג און, ורגע אחר הוא מציע לשליט הצפון קוריאני להיפגש.

האסטרטגיה של הנשיא האמריקאי תעמוד הלילה למבחן כשיפגוש בסינגפור את קים. על פי הדיווחים האחרונים, שני המנהיגים ייפגשו תחילה אחד על אחד בליווי מתורגמנים בלבד וללא יועציהם. קודם לכן הודיע טראמפ שהוא ינטוש את השיחות אם יבין שהצד הצפון קוריאני לא רציני ולא מוכן לסגור עסקה.

קים ונשיא דרום קוריאה מון, לפני חודשייםצילום: /אי־פי

מדיבורים על מלחמה ועד לשיחות ישירות בין שתי מדינות אויבות - כך הגיעו טראמפ וקים למפגש הפסגה ההיסטורי ביניהם:

2016

נובמבר: כמה ימים לאחר בחירתו המפתיעה של טראמפ לנשיא ארצות הברית, הזהיר ממשלו של ברק אובמה את צוות המעבר של הנשיא הנכנס שצפון קוריאה תהיה הבעיה הגדולה ביותר לביטחון הלאומי האמריקאי. כך דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

2017

ינואר: קים ג'ונג און התגאה שארצו "בשלב האחרון" של הכנות לפני שיגור טיל בליסטי בין-יבשתי שיכול לאיים על ארה"ב. "זה לא יקרה!", צייץ טראמפ בתגובה.

פברואר: טראמפ וראש ממשלת יפן שינזו אבה נפגשו ומתחו ביקורת על קים ג'ונג און לאחר שהצפון קוריאנים שיגרו טיל בליסטי לטווח בינוני בסמוך ליפן. טראמפ הבטיח להגיב "בצורה חזקה מאוד" לצפון קוריאה.

טראמפ תוקף באו"ם את צפון קוריאה ו"איש הטילים הקטן" קים ג'ונג און
טראמפ: "צפון קוריאה תיענה באש ובזעם אם תמשיך לאיים על ארה"ב"
טראמפ: "קים אדם משוגע שלא אכפת לו להרעיב או להרוג את בני עמו"
קים: טראמפ הוא אמריקאי מטומטם שאינו כשיר נפשית
טראמפ לקים: "לי יש כפתור גרעיני גדול יותר"

מארס: צפון קוריאה ירתה ארבעה טילים בליסטיים, שלושה נפלו באזור הכלכלי הבלעדי של יפן. ממשל טראמפ ביטל באופן רשמי את מדיניות "אסטרטגיית הסבלנות" של אובמה.

6 באפריל: טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נפגשו לראשונה פנים אל פנים, שמו בצד את המחלוקות שלהם בנושא סחר ודנו בשיתוף פעולה בסוגיית צפון קוריאה.

14 באפריל: ממשל טראמפ הכריז על מדיניות של "מקסימום לחץ ומעורבות". יום למחרת, קים הציג לראווה טילים צפון קוריאניים חדשים במצעד צבאי, ואיים במלחמה אם ארצו תותקף.

27 באפריל: טראמפ אמר לסוכנות הידיעות רויטרס שיש סבירות ל"סכסוך, סכסוך גדול" אם ייכשלו השיחות עם צפון קוריאה. באותה עת אמר שהוא התרשם מההצלחה של קים ג'ונג און כשליט צפון קוריאה.

2 במאי: טראמפ, שאמר פעם אחת שיוכל לחלוק המבורגר עם קים, אמר לחדשות בלומברג ש"יהיה זה כבוד" עבורו לפגוש את קים.

13 במאי: קים שיגר טיל שלטענת הפנטגון קירב אותו צעד נוסף לפיתוח טיל גרעיני ארוך-טווח.

קים ג'ונג און עם נחיתתו בסינגפור, אתמולצילום: SOCIAL MEDIA/רויטרס
טראמפ מצייץ על התקדמות גדולה ביחסים עם צפון קוריאה

4 ביולי: קים שיגר טיל חזק יותר שככל הנראה מסוגל להגיע לאלסקה או להוואי. שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון אמר שמדובר ב"הסלמה חדשה של האיום" לביטחון הלאומי האמריקאי.

נשיא דרום קוריאה מון ג'אי אין נשא בברלין נאום שבו שרטט מפת דרכים לשלום עם צפון קוריאה. לאחר מכן קבע את 2020 כתאריך יעד לפירוק צפון קוריאה מנשק גרעיני.

29 ביולי: קים טען שהוא יכול לפגוע בכל ארה"ב היבשתית לאחר שמשטרו ביצע ניסוי נוסף בשיגור טיל בליסטי בין-יבשתי.

5 באוגוסט: סין תמכה בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם להטיל על צפון קוריאה סנקציות שאוסרות על המדינה הקומוניסטית למכור פחם ועופרת ברזל, לשלוח עובדים לחו"ל ולהשיק מיזמים משותפים.

8 באוגוסט: טראמפ הזהיר את צפון קוריאה שתיענה ב"אש וזעם" אם קים ג'ונג און ימשיך לאיים על ארה"ב. סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה טענה שטראמפ מדרדר את המצב "עד סף מלחמה גרעינית".

3 בספטמבר: צפון קוריאה ביצעה ניסוי גרעיני שישי - החזק ביותר בעוצמתו שביצעה עד כה. לטענת פיונגיאנג היא ערכה ניסוי בפצצת מימן שאפשר להרכיב על טיל בליסטי בין-יבשתי.

19 בספטמבר: טראמפ כינה את קים בלעג "איש הטילים הקטן" במהלך נאום שנשא בעצרת האו"ם. הנשיא האמריקאי אמר שארצו מוכנה "להרוס לחלוטין" את צפון קוריאה. קים אמר בתגובה שטראמפ הוא "אמריקאי מטורף, מטומטם ולא שפוי".

טראמפ וקים על גבי מסך טלוויזיה בסיאול, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

1 באוקטובר: טראמפ לעג למאמצי שר החוץ שלו טילרסון למצוא פתרון דיפלומטי לסכסוך עם צפון קוריאה וצייץ בטוויטר שלו: "שמור את האנרגיות שלך רקס, אנחנו נעשה את מה שצריך לעשות!".

המעודדות הצפון קוריאניות גנבו את ההצגה במשחקי החורף בדרום קוריאה

29 בנובמבר: קים הכריז שתוכנית הטילים הושלמה לאחר שביצע ניסוי בשיגור טיל שככל הנראה מסוגל להגיע לכל שטח ארה"ב.

22 בדצמבר: על רקע הדיווחים שטראמפ שוקל מתקפה צבאית נגד צפון קוריאה, הטילה מועצת הביטחון סנקציות חדשות על מגזר האנרגיה של קים.

2018

1 בינואר: בנאום שנשא לרגל השנה האזרחית החדשה, אותת קים ג'ונג און על נכונותו להשתתף במשחקי החורף האולימפיים בדרום קוריאה. נשיא דרום קוריאה קפץ מיד על ההזדמנות וארגן שורה של שיחות בין שתי המדינות ששיאן היה ההשתתפות של משלחת הספורטאים הצפון קוריאנית בפיונגצ'אנג.

9 בפברואר: אחותו של מנהיג צפון קוריאה, קים יו ג'ונג, השתתפה בטקס הפתיחה של משחקי החורף והיתה לבת משפחתה הראשונה שרגליה דרכו בדרום קוריאה. במהלך ביקורה הזמינה את הנשיא מון לפגוש את אחיה פנים מול פנים.

8 במארס: טראמפ הדהים את העולם כשהסכים לפגוש את קים ג'ונג און, ובכך סטה מהמדיניות האמריקאית המסורתית.

26 במארס: רשת בלומברג דיווחה שקים ערך ביקור מפתיע בסין, בעלת בריתה הקרובה ביותר של צפון קוריאה, ופגש את הנשיא המקומי שי.

31 במארס: שר החוץ האמריקאי הנכנס מייק פומפאו יצא לנסיעה חשאית לצפון קוריאה ונפגש בפיונגיאג עם קים ג'ונג און, האישיות האמריקאית הבכירה ביותר שמבקרת במדינה המבודדת מאז 2000. במהלך ביקורו דן פומפאו בהכנות למפגש הפסגה בין טראמפ לבין קים. טראמפ חשף שהמפגש עם קים יתקיים תוך כמה שבועות.

21 באפריל: צפון קוריאה הכריזה שהיא תפסיק את הניסויים הגרעיניים וניסויי הטילים ותתמקד בכלכלה. טראמפ חלק שבחים להודעה מפיונגיאנג ואמר שמדובר ב"התקדמות גדולה".

טראמפ וקים על גבי מסך טלוויזיה בסיאול, היוםצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

27 באפריל: קים נפגש עם נשיא הדרום מון בגבול בין שתי המדינות. שני המנהיגים הסכימו לשים סוף למלחמת קוריאה והבטיחו לדחוף ל"פירוז מוחלט מנשק גרעיני" של חצי האי הקוריאני.

10 במאי: טראמפ הכריז שיפגוש את קים בסינגפור ב-12 ביוני.

24 במאי: טראמפ הודיע שביטל את הפסגה עם קים בגלל "הכעס והעוינות" בהצהרות האחרונות שהגיעו מפיונגיאנג ושלח מכתב ל"אדוני היו"ר היקר". לאחר שורה של מגעים דיפלומטיים שקל טראמפ מחדש את החלטתו.

1 ביוני: טראמפ אישר שהפסגה עם קים תתקיים כמתוכנן לאחר שעוזרו הבכיר של קים פגש את טראמפ בבית הלבן. לדבריו, צפון קוריאה לא תסכים לוותר באופן מיידי על הנשק הגרעיני שלה.

9 ביוני: רגע לפני שיצא לסינגפור, אמר טראמפ שהפסגה היא "ההזדמנות היחידה" של קים לעזור למדינה שלו, אבל אמר גם שהפגישה עם השליט הצפון קוריאני עשויה להיות קצרה: "אני חושב שכבר בדקה הראשונה אני אדע אם קים רציני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ