ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס

בכל הנוגע לדיפלומטיה סביב סוגיית צפון קוריאה, נראה שידה של סין, שאירחה פעמיים את קים ג'ונג־און לפני פגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, היא על העליונה. ואולם לקראת הפסגה בסינגפור בין קים לטראמפ, פרשנים סבורים שבייג'ין מגלה סימני עצבנות. מנהיגי המדינה, הם אומרים, מתחילים לתהות אם יצליחו לשמר את השפעתם על פיונגיאנג, בעלת בריתם מאז ימי המלחמה הקרה. להערכת מומחים, בסין חוששים שקים ינסה לאזן את השפעתה באמצעות התקרבות לארה"ב.

קים, אומרים פרשנים, עשוי להשיג את מבוקשו עם הצעה שתכלול התחייבות עמומה לחסל את המאגר הגרעיני של ארצו — זאת בתמורה לקבלת סיוע אמריקאי שיאפשר לו לצמצם, או להפסיק כליל, את תלותה המוחלטת של צפון קוריאה בסין. "היסטוריית היחסים ביניהן מלמדת שצפון קוריאה לא בוטחת בסין ושיש לה סוג של מנטליות נקמנית", אמר שן ז'יהואה, היסטוריון סיני בכיר המתמחה בצפון קוריאה, "התוצאה הגרועה ביותר היא שארה"ב, דרום קוריאה וצפון קוריאה יעשו יד אחת ושהיא (סין) תישאר בחוץ".

טראמפ וקים, היום בסינגפורצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

פרשנים אומרים שסין חוששת שארה"ב תנצל את הצלחת הפסגה בסינגפור כדי לרקום תוכנית לאיחוד חצי האי הקוריאני. תרחיש כזה מעורר בסין חשש שהחיילים האמריקאים הנמצאים כעת בדרום קוריאה יגיעו אל מפתנה, ומביטול תפקידה המסורתי של צפון קוריאה כאזור חיץ בין המעצמות. יש אפילו אפשרות קלושה שצפון קוריאה תחליף נאמנויות, ממש כשם שסין עשתה ב–1972 — בעיצומה של המלחמה הקרה — בעקבות ביקורו של נשיא ארה"ב ריצ'רד ניקסון בבייג'ין.

"סין עשויה לראות דמיון מרגיז בין ביקור ניקסון בסין למפגש של טראמפ וקים", אמר יון סון, פרשן סיני היושב במרכז סטימסון בוושינגטון. "אם סין היתה רשאית לעשות זאת, למה לא צפון קוריאה?".

מבחינת בייג'ין, התוצאה המועדפת היתה שטראמפ וקים יחתמו על הסכם שלום שישים קץ רשמי למלחמת קוריאה ויסלול את הדרך לנסיגה עתידית של 28,500 החיילים האמריקאים המוצבים בדרום.

תרחיש כזה היה חושף את חצי האי כולו להשפעת סין וישחק את אמון בעלי הברית האסייתיים של ארה"ב במחויבותה של וושינגטון לאזור. כך או כך, נראה שסדר אסטרטגי חדש מתחיל להירקם בצפון מזרח אסיה, שבמסגרתו צפון קוריאה תרצה ככל הנראה לגונן על עצמאותה מפני סין, וסין תסרב לאבד את השפעתה על הצפון ועל מנהיגה הצעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ