הארץ התיכונה האמיתית: ההוביטים שיישבו את הפיליפינים לפני 700 אלף שנה

סימנים לציד ויישוב מצביעים על התיישבות של אנשים המזכירים את דמויותיהם הדמיוניות של ההוביטים בדרום מזרח האוקיינוס, שככל הנראה הגיעו מהצפון ולא מהמזרח

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר החפירה בקלינגה באי לוזון בפיליפינים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

גילויו של קרנף ועליו סימני אלימות הוביל חוקרים להסיק כי כבר לפני 700 אלף שנה היה קיים בפיליפינים יישוב של בני אדם. עשרות כלים ופריטי מאבן מעשה ידי אדם, ולצידם שרידיו של קרנף שהוכה למוות ונאכל, התגלו באדמה חרסית בלוזון, האי הצפוני והגדול בפיליפינים.

בחפירות התגלה כי אנשים התיישבו בפיליפינים מאות אלפי שנים מוקדם יותר משסברו עד כה. יש הסבורים כי מדובר בהומינינים דמויי הוביטים – הדמויות הבדיוניות נמוכות הקומה ודמויות האדם מספריו של ג'.ר.ר טולקין  שחיו לפני האדם המודרני, ההומו ספיינס.

עד כה היתה הראיה המוקדמת ביותר לנוכחות אנושית באי עצם כף רגל שנמצאה במערה בלוזון, וגילה כ–67 אלף שנה.

מחוץ לתאוותם לבשר קרנף, לא ידוע הרבה על בני האדם שחיו בלוזון. החוקרים מקווים לחשוף ממצאים ארכיאולוגיים נוספים בהמשך החפירות. הייתכן שהם היו הומו ארקטוס, שנדדו, על פי הידוע, לאזור סין ודרום מזרח אסיה של ימינו לפני כמיליון שנה שנה, או שהיו תת־מין נפרד?

עד כה סברו שבני אדם פּרֵה־מודרניים לא היו יכולים להגיע לאי לוזון ולשאר איי וולאסאה בפיליפינים שכן לא עשו שימוש בכלי שיט. ואולם לדברי צוות חוקרים ובהם הפליאונטולוג ד"ר חריט ון דן בֶּרְך מאוניברסיטת וולונגונג, יש לחקור שוב כיצד ולאן נעו הומינינים קדומים במסעותיהם בדרום מזרח אסיה. "אנו משערים שאבות ה"הוביטים" הגיעו מהצפון, ולא נעו מזרחה דרך ג'אווה ובאלי", אומר ון דן ברג, שמאמרו התפרסם בכתב העת Nature. ייתכן שנקלעו לצונאמי ונסחפו לים. נדידות יוצאות דופן של בני אדם ובעלי חיים מתרחשות בדרך כלל באירועים אקראיים שכאלה. גלי צונאמי הם תופעה נפוצה באזור, הפעיל מבחינה טקטונית. מדי מאה שנה עולה גל צונאמי גדול במקום.

שלד קרנף בחפירה בפיליפינים שמעיד על קיומם של דמויי-הוביט לפני 700 אלף שנהצילום: George Lyras and Gert van den Bergh

החוקרים גילו בחפירותיהם כלים ובהם 49 כלים חדים וכנראה שתי מקבות. ב–13 עצמות קרנף  ניכר כי הן ספגו מכות מקבת. אחת מהן רוסקה לחלוטין, כנראה במטרה להגיע למח העצם האכיל שבתוכה.

אתר החפירה בקלינגה באי לוזון בפיליפיניםצילום: George Lyras and Gert van den Bergh

בין השרידים נמצאו שלדים של לטאת כוח, אייל פיליפיני, צבי מים מתוקים וסטגודונים, מין של פילים קדומים. עדיין לא ידוע אם גם אלה שימשו למאכל לבני האדם הקדומים באי לוזון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ