האורנגאוטן הסומטרי המבוגרת בעולם מתה בגיל 62: "מותירה מורשת מדהימה"

פואן נולדה בסומטרה וחיה רוב שנותיה באוסטרליה. היא תרמה רבות לתוכניות רבייה ויש לה 11 ילדים ו-54 צאצאים. בגן החיות ספדו לה: "הריסים שלה הלבינו, תנועתה האטה, אך היא נותרה אותה האם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פואן, ב-2016

נקבת האורנגאוטן הסומטרי שנחשבת למבוגרת בעולם מתה אתמול (שני) בגן חיות באוסטרליה בגיל 62. על פי ההערכות, פואן נולדה ב-1956 בסומטרה שבאינדונזיה, והועברה לגן החיות בפרת' ב-1968. חייה היו ארוכים בהרבה מתוחלת החיים האופיינית לקופי האדם – שלעתים נדירות עוברים את גיל 50, והיא אף זכתה להכרת ספר השיאים של גינס.

פואן מילאה תפקיד מרכזי בתוכניות רבייה וילדה 11 קופי אדם. יש לה 54 צאצאים באוסטרליה, ארה"ב, אינדונזיה ובמקומות נוספים בעולם. "מלבד היותה החברה המבוגרת ביותר במושבה שלנו היא היתה אחת המייסדות של תוכניות הרבייה והיא מותירה אחריה מורשת מדהימה", אמרה מפקחת הפרימיטים בגן החיות הולי טומפסון, והוסיפה כי ההגנים שלה נפוצים מאוד. 

פואן בחגיגות ה-60 שלה

היא הורדמה אתמול לאחר שסבלה מסיבוכים הקשורים לגילה המתקדם, שלפי בית החולים הקשו על איכות חייה. "בשנים האחרונות, הריסים של פואן הלבינו, תנועתה האטה והנפש שלה החלה לנדוד. אבל היא נותרה אותה האם השקטה והמכובדת שהיא תמיד היתה", תיארה מרטינה הארט שעבדה עמה זה 18 שנים, "היא לימדה אותי סובלנות מה היא ושאינסטינקטים לא נעלמים בשבי".  

האורנגאוטן הסומטרי נתון ב"סכנת הכחדה קריטית" - דרגה אחת לפני הכחדה מהטבע. לפי הקרן העולמית לשימור חיות בר (WWF), נותרו 14 אלף קופי אדם מסוג זה בעולם, והם מאוימים על ידי ציד וסחר לא חוקי בהם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ