חשש לחיי 178 נעדרים בטביעת המעבורת באינדונזיה; "קרבנות של רדיפת בצע"

המעבורת היתה עמוסה בהרבה מהמותר ושקעה ביום שני. המשטרה חוששת שרבים מהקורבנות עדיין בתוכה. אדם שאיבד שמונה קרובים באסון: "הם נפלו קורבן לאנשי עסקים רודפי בצע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרובי הנעדרים מחכים לעדכונים מצוותי החיפוש, אתמול
קרובי הנעדרים מחכים לעדכונים מצוותי החיפוש, אתמולצילום: BEAWIHARTA/רויטרס

בכירים בממשל באינדונזיה דיווחו הבוקר (רביעי) כי מניין הנעדרים בטביעת המעבורת באי סומטרה בתחילת השבוע עומד על 178, מספר גבוה בהרבה בכפי שדווח תחילה. שינוי המספרים הכעיס את קרובי הנעדרים, המבקרים את מאמצי החיפוש ואת כישלון האכיפה של תקנות הבטיחות.

על המעבורת שהיתה עשויה מעץ היו נוסעים רבים בהרבה מהמותר, וכן עוד עשרות אופנוענים. לא נערך בה רישום מסודר של הנוסעים, ולכן הרשויות העלו שוב ושוב את מספר הנעדרים. עד כה אותרו רק 13 ניצולים – כולם חולצו ביום שני, שעות בודדות אחרי טביעת המעבורת, שאירעה במזג אוויר קשה.

חילוץ אחד הקורבנות, אתמולצילום: ANTARA FOTO/רויטרס

לדברי מפקד המשטרה בצפון סומטרה, ייתכן שהקורבנות עדיין נמצאים בתוך במעבורת. "ניצולים אמרו לרשויות שפחות מחצי מהשוהים על הסיפון קפצו למים לפני שקיעת המעבורת", מסר לסוכנות הידיעות AP.

סווארני, שבנה בן ה-20 ובת זוגו היו על המעבורת, תקפה את מאמצי החילוץ. "מיליון שאלות מדירות שינה מעיני", אמרה בבכי, "למה סירה ל-50 אנשים בלבד מורשית להעמיס כמעט 200 ועוד אופנועים?".  היא תקפה את הממשלה שלדבריה לא מצליחה להגן על אנשיה מתאונות, ואף לא מצליחה למצוא את הקורבנות אחרי האסון. "אני מתחננת לעזרה מכולם, שיימצאו את הבן שלי וחברה שלו, אפילו את הגופות שלהם", קראה, "תחזירו אותו אליי".

מוהיימין, בן 61, איבד שמונה מבני משפחתו בטביעה. "הילדים שלי, הכלות שלי והנכדים שלי הם קורבנות של אנשי עסקים רודפי בצע שרק רוצים לנצל את תקופת החגים מבלי לחשוב על בטיחות", אמר, "זה לא היה קורה אם הם היו פועלים לפי החוק".

לפי המשטרה, צוללנים מחפשים בעומק 25 מטרים באגם ועוד כלי שיט יסרוק 200 מטרים מתחת לפני הים. 350 אנשי חילוץ והצלה משתתפים במבצע. עד כה אותרו בגדים ותיקים, אך רק שלושה מהקורבנות. תאונות מעבורת נפוצות מאוד מאינדונזיה, שמורכבת מאיים, וביקורת רבה נמתחה על האכיפה של תקנות הבטיחות בשיט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ