הפעילים למען עצמאות חבל פפואה לא נרתעים מאיומי המשטר האינדונזי

בשנים האחרונות נעצרו עשרות פעילים בגלל מאבקם למען החבל. לדברי מומחים, השלטונות לא מבינים את ההבדל בין חופש ביטוי לפעילות בדלנית חמושה ועושים שימוש בחוקים קולוניאליים מפעם

ג'ו קוקריין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו קוקריין, ניו יורק טיימס

יאנטו אוורקיון ידע היטב שיקומם עליו את השלטונות המקומיים של אינדונזיה כשארגן עצרת החתמה על עצומה למען עצמאות חבל פפואה, אבל זה לא הרתיע אותו. "יישמתי את זכותי לחופש ביטוי", אומר אווארקיון, בכיר במועצה הלאומית של מערב פפואה, ארגון הפועל לעצמאות האזור שנעצר בפעם השלישית בגלל עמדותיו הפוליטיות בעוון בגידה.

המשטרה המקומית לא מתייחסת לפעילותו כאל סוגייה של חופש ביטוי. בחודש מאי בשנה שעברה הוא נעצר אחרי עצרת בעירו טימיקה, שבה הוא מכהן כסגן יו"ר המועצה המקומית לעצמאות, בגין ניסיון חתירה נגד המדינה. הוא נכלא לעשרה חודשים. במשפטו בחודש מארס, הורשע אוורקיון בן ה–28 בבגידה על פי חוק ארכאי מימי השלטון הקולוניאלי ההולנדי, אבל שוחרר בחג הפסחא.

חיילים אינדונזים צועדים בטקס חנוכת בסיסים חדשים בסורונג שבחבל פפואה, במאי
חיילים אינדונזים צועדים בטקס חנוכת בסיסים חדשים בסורונג שבחבל פפואה, במאיצילום: Tatan Syuflana/אי־פי

"במשפט לא הוצגו ראיות על מעורבותי בבגידה", אמר בשיחת טלפון אחרי שחרורו, "ואכן לא הייתי מעורב", הוסיף. "כמי שמשתייך לדור הצעיר, חובתי להילחם באי צדק". באופן יחסי, אוורקיון יצא בעונש קל. לפחות שלושה תושבי פפואה מרצים עונשי מאסר ארוכים בגלל פעילותם למען עצמאות החבל מאינדונזיה או בגלל הנפתו של דגל התנועה לפפואה החופשית בפומבי. בשנים האחרונות נעצרו עשרות פעילים אחרים.

למרות המעבר המוצלח למשטר דמוקרטי ב–1999, אחרי עשרות שנות רודנות, ממשיכה אינדונזיה לספוג ביקורת על המצוקה באזור פפואה, המחולק למחוזות פפואה ומערב פפואה. למרות היותו אחד האזורים העשירים ביותר במשאבי טבע בדרום מזרח אסיה, שני המחוזות הם מהעניים ביותר במדינה.

ארגוני זכויות אדם דיווחו על רשימה ארוכה של פגיעות בזכויות אדם, בשם המאבק בתנועה בדלנית חמושה קטנה. פגיעות אלה כוללות מעצרים שרירותיים, מעשי הרג החורגים משלטון החוק, שחיתות ממוסדת, זיוף בחירות מקומיות ושימוש בטקטיקות פסולות בידי המשטרה והצבא. "הם משתמשים בחוקים קולוניאליים כדי לבצע מעצרים באינדונזיה המודרנית והדמוקרטית", אומר קאלום היסלופ, משקיף פוליטי מאוסטרליה העוקב אחר המתרחש באזור פפואה, "הם לא מבינים את ההבדל בין חופש ביטוי לפעולות אמיתיות של בדלנות חמושה".

אינדונזיה סיפחה ב–1963 לשטחה את החבל שהיה נתון לשליטה הולנדית והחילה בו את ריבונותה ב–1969, בעקבות משאל על מעמדו כחלק מאינדונזיה. המתנגדים טוענים שלמשאל אין תוקף חוקי משום שרק קומץ נציגים הורשו להשתתף בו, לא כלל האוכלוסייה. מאז המשאל פרצו כמה מרידות מזוינות, בעיקר בהנהגת התנועה לפפואה החופשית.

נשיא אינדונזיה, ג'וקו וידודו, ורעייתו איראינה (רכובים על אופנוע) מבקרים בחבל פפואה, באפריל
נשיא אינדונזיה, ג'וקו וידודו, ורעייתו איראינה (רכובים על אופנוע) מבקרים בחבל פפואה, באפריל צילום: ANTARA FOTO/רויטרס

ארגונו של אוורקיון, המועצה הלאומית של מערב פפואה אינו גוף מזוין, אלא עמותה המצדדת במשאל עם על עתיד פפואה. במשך עשרות שנים ספגה ממשלת אינדונזיה ביקורת על הפרת זכויות אדם בחבל פפואה, המכונה רשמית איריאן ג'איה, שבו פעילים למען עצמאות עברו עינוים, נרצחו או נעלמו.

קצב פיתוח האזור הוא סיבה נוספת לדאגה. חבל פפואה הוא אחד האזורים העשירים בעולם במחצבי זהב ונחושת, שכרייתם נעשית בידי הסניף האינדונזי של ענק המכרות האמריקאי, ובמערב פפואה מצוי אחד משדות הגז הטבעי הגדולים המופעל בידי BP.

אבל המצב באזור דומה לזו של אפריקה שמדרום לסהרה, אומרים מומחים. רוב תושבי פפואה מתוגררים לאורך רצועת החוף והפער ביניהם לבין התושבים באזורים הפנימיים הנידחים, שאל רובם אפשר להגיע רק במטוס, מדאיג.

רוב תושבי פפואה חיים באזורים כפריים, שבהם שיעורי העוני הם הגבוהים ביותר באינדונזיה, 41% לעומת 5% במרכזים העירוניים. שיעורי האנלפבתיות בקרב תושבי פפואה הם מהגבוהים באינדונזיה וכ–25% מהילדים לא הולכים לבית הספר. באזור נרשמו גם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר בקרב יילודים ויולדות, ושיעור החיסונים הנמוך במדינה."לאינדונזיה יש מדיניות של כריית מחצבים מפורטת, אבל אין לה מדיניות של ממש למען תושבי פפואה", אומר בובי אנדרסון, חוקר ללימודי המזרח ואפריקה באוניברסיטה של לונדון.

פועלים בדרכם למכרות במחוז טימיקה שבחבל פפואה, ב-2015
פועלים בדרכם למכרות במחוז טימיקה שבחבל פפואה, ב-2015צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ