הסערה החדשה של דוטרטה: נשיא הפיליפינים קרא לאלוהים "טיפש"

דוטרטה, העומד בראש המדינה הקתולית הגדולה באסיה, כפר בסיפור הבריאה ובעיקרי האמונה הקתולית. דוברו אמר שכעסו על הכנסייה קשור להתעללות מינית שחווה בצעירותו

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוטרטה במנילה, החודש
דוטרטה במנילה, החודשצילום: Bullit Marquez/אי־פי

נשיא הפילפינים רודריגו דוטרטה חולל סערה חדשה בארצו, לאחר שכינה בשבוע שעבר את אלוהים "טיפש". דוטרטה, העומד בראש המדינה הקתולית הגדולה באסיה, ספג גינויים מבכירי הכנסייה לאחר שכפר בסיפור הבריאה והגדיר את התפיסה לפיה האדם נולד בחטא "טיפשית מאוד".

"מיהו האלוהים הטיפש הזה?", אמר דוטרטה, "הוא ממש טיפש. קודם הוא בורא ייצור מושלם ואחר כך הוא חושב על משהו שיערער ויחריב את עבודתו". אתמול (שני) הוא התייצב מאחורי דבריו, והסביר כי הם נבעו מתסכולו כלפי אנשי הכנסייה המותחים ביקורת על ממשלתו. בטרם נבחר קילל דוטרטה את האפיפיור פרנסיסקוס, כיוון שביקורו בפיליפינים יצר פקקי תנועה גדולים.

האפיפיור פרנסיסקוס בפיליפינים, ב-2015צילום: אי־אף־פי

דוברו של הנשיא הרי רוקה אמר שכעסו על הכנסייה קשור להתעללות מינית שחווה בגיל צעיר בידי כומר. הוא הוסיף כי הממשלה הקימה ועדה של שלושה חברים במטרה להפיג את המתיחות עם הכנסייה ועם קבוצות נוספות. "אני יודע שיש הפרדה בין דת למדינה, אבל הנשיא רוצה לפתוח בדו שיח עם הכנסייה", אמר רוקה.

ועידת הבישופים של הכנסייה הקתולית בפיליפינים, שתרמה בעבר להפלתו של הרודן פרדיננד מרקוס, גינתה את דבריו של דוטרטה, ואמרה כי הם מהווים "מתקפה על תפיסות הכנסייה". שיעור הקתולים מאוכלוסיית הפיליפינים הוא 80%, ועשרה אחוזים נוספים מזוהים עם זרמים אחרים בנצרות.

אנטוניו טרילנס, סנאטור הנמנה עם מבקריו הקולניים ביותר של הנשיא, כינה אותו "אדם מרושע".  ג'ואל וילאנובה, סנאטור אחר, אמר: "האלוהים שלי חי וקיים, אנחנו מתפללים שהנשיא יזכה בהארה". עד כה זכה דוטרטה, שעלה לשלטון לפני שנתיים, לתמיכה רחבה בציבור, למרות דבריו הבוטים נגד נשים, הומואים וקבוצות אחרות.

שמו של נשיא הפיליפינים נקשר בשערוריות רבות מאז שעלה לשלטון ב-2016. בשנה שעברה, למשל, אמר בצחוק לחיילים בצבא שאם מישהו מהם יאנוס אשה הוא באופן אישי יקבל אחריות לכך. דבריו נאמרו בניסיון להרגיע את חייליו החוששים מפני העמדה לדין על עבירות שיבצעו במסגרת הממשל הצבאי בפיליפינים. בהזדמנות אחרת אמר שדקר למוות אדם כשהיה נער, ופעם אחרת הודה שהשליך אדם ממסוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ