חלל רב לאומי: יפן מנחיתה גשושית על אסטרואיד; הודו יוצאת לחפש דלק בירח

בחודשים הקרובים תחוג גשושית יפנית מעל האסטרואיד רויגו, ולבסוף תערוך בו פיצוץ ותאסוף דגימות; הודו תשגר באוקטובר רכב שינחת על הירח בחיפוש אחר הליום-3

בלומברג
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויגו
בלומברג
רויטרס

החלל החיצון הוא המקום שבו אפשר לגשר על פערים בין עמים ותרבויות, כך אמר ראש נאס"א לשעבר. במקום שבו שלטו בעבר ארה"ב ורוסיה, מקיימות מדינות רבות, קטנות כגדולות, תוכניות חלל משלהן. יפן והודו הן שתיים מהן. 

יפן הנחיתה ביום רביעי בהצלחה גשושית על אסטרואיד במרחק 300 מיליון קילומטרים מכדור הארץ, לאחר מסע של שלוש שנים וחצי שמטרתו למצוא את מקור החיים.  הגשושית, האיאבוסה 2 שוגרה בדצמבר 2014 לאסטרואיד רויגו במשימה ראשונה מסוגה: הבאת דגימות שייסיעו לפענח איך החלו החיים. המשימה כולה תמשך שש שנים.

"הכל הולך כמתוכנן", מסר דובר סוכנות החלל היפנית  (JAXA), במסיבת עיתונאים היום, "הגשושית הגיעה". האיאבוסה 2, תשהה בחודשים הקרובים במסלול המרוחק 20 קילומטרים מהאסטרואיד ותמפה את שטח הפנים שלו לפני הנחיתה. אז היא תשתמש בחומרי נפץ זעירים כדי ליצור מכתש ולאסוף שברים.  

על פי ההערכות, אסטרואידים נוצרו בראשית מערכת השמש, ומדענים מעריכים שרויגו מכיל חומרים אורגנים שתרמו לחיים על כדור הארץ. אם הכל יסתדר כמתוכנן, Hayabusa 2, תחוג סמוך לאסטרואיד שנה וחצי ותחזור לכדור הארץ בסוף 2020.

בסרטונים ששידרו בטלוויזיה נראו חגיגות בחדר השליטה של הגשושית עת אושרה הגעת הגשושית בבטחה. רבים מהמדענים לחצו ידיים. "אנחנו חשים הקלה", אמר אחד מהם, "אבל עכשיו אנחנו כבר במתח לקראת המשימה האמיתית".

משימת האיאבוסה 1 לא הצליחה לאסוף את כמות החומר שלה קיוו המדענים, אבל עדיין עשתה היסטוריה כשהיתה הראשונה להחזיר חומרים מאסטרואיד אחר. המשימה נמשכה שבע שנים והסתיימה ב-2010  בפיצוץ מעל אוסטרליה.

להודו יש תוכניות שאפתניות לא פחות: 

תוכנית החלל של הודו סימנה כיעד את הצד האפל של הירח. באוקטובר השנה תשגר סוכנות החלל ההודית רכב נחיתה שיחקור שטחים לא מוכרים על פני הירח, וינתח דוגמיות קרקע בחיפוש אחר מים והליום-3.

הליום 3 הוא איזוטופ שכמות מוגבלת ממנו נמצאת על פני כדור הארץ אולם הוא מצוי בשפע בירח. תיאורטית, חומר זה יכול לספק את צרכי האנרגיה של כדור הארץ כולו למשך 250 שנים אם ייכרה בהצלחהץ

ק. סיון, יו"ר סוכנות החלל ההודית, אמר כי הוא רוצה להוביל במרוץ לכריית המחצב היקר. לממשלות בעולם יש תחרות לא רק בינן לבין עצמן להגיע לירח, מאדים או מעבר להם, אלא גם עם גורמים פרטיים – חברות החלל של אילון מאסק, ג'ף בזוס וריצ'רד ברנסון.

הודו מתכננת להנחית רכב נחיתה, להעלות תחנת חלל למסלול סביב כדור הארץ, ובסופו של דבר להנחית משימה מאוישת על פני הירח. אין לוחות זמנים למשימות. "אנחנו מוכנים וממתינים", אמר סיון, מהנדס אווירונאוטיקה שהצטרף לסוכנות ב-1982. סין היא המדינה היחידה שהנחיתה חללית ורכב שטח על הירח במאה הנוכחית, ב-2013.

לפי הערכות יש מיליון טונות של הליום-3 בירח, אולם רק רבע ממנו אפשר לכרות ולהביא לכדור הארץ, לפי הערכות .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ