מנהיג הכת שביצעה את התקפת הסארין בטוקיו הוצא להורג בתלייה

שוקו אסהארה ושישה חברים נוספים בכת שהנהיג הוצאו הבוקר להורג. בשנת 1995 נהרגו 13 בני אדם לאחר שחברי כת "האמת הנעלה" פיזרו סארין ברכבת התחתית בטוקיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסאהרה בשנת 1990
אסאהרה בשנת 1990צילום: AFP

מנהיג הכת שביצעה התקפת סארין ברכבת התחתית בטוקיו הוצא היום (שישי) להורג בתלייה. מותו של שוקו אסהארה מותיר שאלות רבות על הכת, שגרמה למותם של 13 בני אדם ופגעה ב-6,000 בהתקפה בשנת 1995. הרשויות ביפן הודיעו ששישה חברים נוספים בכת הוצאו להורג.

במשפט הפסיק אסהארה לתקשר עם ילדיו ועורכי דינו, ואיבד את השליטה בסוגריו. פסיכיאטר מטעם בית המשפט אמר שייתכן כי הוא מביים אי-שפיות במטרה לחמוק מעונש. ב-2004 מוצו הערעורים וגזר דין המוות שלו הפך לסופי.

אסהארה, שנולד בשם צ'יזו מצומוטו בשנת 1955, הקים את אום שינריקיו (האמת הנעלה) באמצע שנות ה-80. התערובת של הינדואיזם, בודהיזם, נצרות ויוגה משכה צעירים רבים. הם ביצעו טקסים כמו שתיית מי האמבט שלו וחבישת כובעים חשמליים שהאמינו כי יסנכרנו את גלי המוח שלהם עם אלה של אסהארה.

נפגעים במתקפת הסארין בטוקיו, ב-1995צילום: AFP

אסהארה מינה רופאים, עורכי דין ומדענים מאוניברסיטאות מובילות לעוזריו. הם כונו שרים בממשלתו, סגדו לו ומילאו את פקודותיו. הקבוצה התקיימה מתרומות של מעריצים, שיעורי יוגה ומכירת למזון בריא. הכת רכשה כלי נשק קונוונציונליים מחוץ ליפן, והמדענים שגויסו פיתחו נשק כימי.

הסיבות למתקפת הסארין אינן ברורות גם כיום, אך ידוע שחברי הכת האמינו כי הם היחידים שיחיו לאחר אפוקליפסה ממשמשת ובאה. ביוני 1994 פיזרו כמה חברי כת את הגז בעיר מטסומוטו במרכז המדינה במטרה לפגוע בתושבים שהתנגדו לנוכחותם  בשכונה. שמונה בני אדם נהרגו ו-140 נפגעו.

ההתקפה הזו תוארה בדיעבד לניסוי לקראת ההתקפה שיצאה לפועל כעבור שנה. במארס 1995 פיזרו חברי הכת סארין בשלושה קווים של רכבת התחתית בטוקיו המגיעים לרובע משרדי הממשלה. 13 בני אדם נהרגו. חקירת ההתקפה חשפה הכנות למתקפות דומות ומעשי רצח שביצעו חברי הכת. אסהארה נתפס אחרי חודשיים, וכעבור כמעט 20 שנה הורשע ברצח 27 בני אדם, תקיפות וחטיפות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ